Pokaż obrazki | Powrót na stronę

Gry terenowe

Zapowiedź wydarzenia

 „W POSZUKIWANIU POLSKICH REGALIÓW”

RODZINNA GRA TERENOWA 
16 czerwca 2018

Na okrojonych dwoma rozbiorami ziemiach Rzeczypospolitej wybucha powstanie. 24 marca 1794 roku po zaprzysiężeniu naczelnika Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim powstańcza armia wyrusza w kierunku Warszawy. Opuszczony przez powstańców Kraków zostaje zajęty przez wojska pruskie. Żołnierze przetrząsają miasto w poszukiwaniu cennych obiektów i przedmiotów. W ciągu półtorarocznej okupacji zostaną ograbione także zamkowe wnętrza. Jednak najważniejszym łupem Prusaków stanie się zawartość skrzyni, którą przechowywano w królewskim skarbcu. Zamknięta na silny zamek o czterech ryglach i okuta podwójna blachą z żelaznymi sztabami, przechowywała insygnia królewskie.

Zadaniem uczestników będzie zebranie informacji o koronach, berłach i jabłkach oraz innych cennych przedmiotach znajdujących się w dawnym Skarbcu Koronnym na Wawelu. Podążając przez wawelskie ekspozycje muzealne i Katedrę królewską, zapoznają się z historią polskich koronacji i ceremoniałem, który im towarzyszył.
 
  • dla rodzin z dziećmi (8–12 lat) lub uczestników indywidualnych
  • godz. 10.30, czas trwania: ok. 2,5 godz.; obowiązuje rezerwacja - zgłoszenia przyjmowane od poniedziałku poprzedzającego spotkanie, tel. 12 422-51-55 wew. 290, poniedziałek-piątek: 9.00-12.00, 14.00-15.00
  • opłaty:
    • bilet rodzinny 15 zł (max. 5 osób: 1–2 dorosłych, 3–4 dzieci; dzieci do 12 lat muszą uczestniczyć w grze wraz z opiekunami)
    • bilet indywidualny 5 zł (młodzież powyżej 12 lat, bez opiekuna)
  • prowadzą: studenci Wydziału Historii UJ pod kierunkiem Bożeny Litewki i Roberta Adamczaka (Dział Oświatowy Zamku)

Archiwum 2017

3 czerwca 2017 roku odbyła się, już czwarta gra terenowa - „Złoty wiek Wzgórza Wawelskiego”.
Tym razem uczestnicy odwiedzili Katedrę, wystawę „Wawel Zaginiony”, dziedziniec arkadowy i Komnaty Reprezentacyjne. 
 
Rodzicie z dziećmi odpowiadali na pytania otwarte, rozwiązywali rebusy, wykreślanki dotyczące przebudowy zamku w stylu renesansowym oraz życia na dworze ostatnich Jagiellonów. Uczestnicy rozpoznając zioła mogli się poczuć jak zielarze królowej Bony, a także odnaleźć się w roli dworzanina bądź dwórki ucząc się Branle Maltese - jednego z tańców z epoki. W grze wzięło udział 58 osób.
 
Dziękujemy tancerzom z „Kompani Gryfitów” za udział w zajęciach, a grupom rodzinnym za ducha rywalizacji i dobrą zabawę.