Program na 20186 października Porcelanowe cuda
Dawniej porcelanę sprowadzano do Europy z Dalekiego Wschodu. Jej receptura trzymana była w sekrecie. Na początku wieku XVIII na dworze elektora saskiego Fryderyka Augusta alchemicy i naukowcy odkryli, jak produkować „białe złoto”. Zobacz, jak wyglądają naczynia z „serwisu łabędziego” liczącego niegdyś ponad dwa tysiące sztuk. Dowiedz się, kogo przedstawiają figurki wykonane w królewskiej fabryce w Miśni. Wyrusz w podróż przez świat porcelany.
dla dzieci od 6–12 lat
miejsce: Sztuka Wschodu, Prywatne Apartamenty Królewskie, sale edukacyjne (budynek nr 7)
prowadzenie: Agnieszka Pytel
20 października Katedra w latach niewoli część III
Wiek XIX w dziejach państwa polskiego to czas powstań i walk o ocalenie tożsamości narodowej. Kraków włączony do zaboru austriackiego staje się miejscem wielu patriotycznych wydarzeń. W katedrze na Wawelu zostają pochowani dwaj bohaterowie narodowi, zasłużeni w walce o wolność ojczyzny. W roku 1869, po otwarciu nagrobka króla Kazimierza Wielkiego, odbywają się uroczystości powtórnego pochówku władcy, na który przybywają Polacy z trzech zaborów. Porządkowane są krypty z sarkofagami królów, by udostępnić je zwiedzającym. Z okazji sprowadzenia zwłok Adama Mickiewicza zostaje urządzona Krypta Wieszczów Narodowych. Katedra, przypominając o potędze Rzeczypospolitej, nabiera symbolicznego i patriotycznego znaczenia.
dla dzieci 9–12 lat
miejsce: Katedra, sale edukacyjne (budynek nr 7)
prowadzą: studenci Wydziału Historii UJ pod kierunkiem Bożeny Litewki i Roberta Adamczaka (Dział Oświatowy Zamku)
17 listopada Niepodległość przychodzi na Wawel część IV
Ostatni żołnierze garnizonu austriackiego opuszczają wzgórze w 1911 roku. Siedem lat później, po 123 latach niewoli, Polska odzyskuje niepodległość, a zwierzchnictwo nad Zamkiem zostaje przejęte przez polskie władze. Uchwałą sejmową Wawel staje się jedną z oficjalnych rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej. Rozpoczyna się II etap odnowy pałacu pod kierownictwem architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. W wyniku szeroko zakrojonych prac odnawiane są pałacowe wnętrza, przeznaczone na muzealną ekspozycję i siedzibę dla głowy państwa. Wawel powraca jako miejsce wielu uroczystości państwowych i kościelnych, a zamkowe sale ozdobione odzyskanymi z Rosji arrasami przyciągają rzesze Polaków.
dla dzieci 9–12 lat
miejsce: Wawel Zaginiony, Prywatne Apartamenty Królewskie, sale edukacyjne (budynek nr 7 )
prowadzą: studenci Wydziału Historii UJ pod kierunkiem Bożeny Litewki i Roberta Adamczaka (Dział Oświatowy Zamku)
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem Piotra Piechy – aktora Teatru Ludowego.
15 grudnia Święta Bożego Narodzenia na wawelskim dworze
Od kiedy świętowano Boże Narodzenie i jakie z tym świętem związane były tradycje? Jak przedstawiano ten temat na obrazach? Czy król i królowa pisali świąteczne życzenia i wysyłali je do innych władców? Czy królewicze i królewny wykonywali ozdoby świąteczne i ubierali choinkę? Na te i inne pytania odpowiemy, rozwiązując karty zadań. Zajęcia zakończą się warsztatem plastycznym.
dla dzieci: 6–12 lat
miejsce: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, sale edukacyjne (budynek nr 7)
prowadzenie: Anna Chachulska (Dział Oświatowy Zamku), pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach |