x
Serwis używa ciasteczek (cookies) – plików zapisywanych na dysku, w celu zapamiętywania informacji o korzystaniu z serwisu przez użytkownika (więcej).
Użytkownik zawsze może skonfigurować cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Pomiń menu
Zamek Królewski na Wawelu - STRONA GŁÓWNA
wyszukiwanie zaawansowane
pl en większy rozmiar czcionkiwersja dla słabowidzących
MenuWzgórze Wawelskie - plan

Zamek Królewski na Wawelu
Państwowe Zbiory Sztuki
31-001 Kraków, Wawel 5

centrala
tel. 12 422 51 55
zamek@wawel.org.pl

informacja turystyczna
tel. 12 422 51 55, wew. 219
informacja@wawel.org.pl

rezerwacja zwiedzania i usług przewodnickich
tel. 12 422 16 97
bot@wawel.org.pl

kontakt dla mediów
tel. 12 422 51 55
wew. 380, 341
pr@wawel.org.pl
Press room
przejdź na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Zamku Królewskiego na Wawelu
przejdź na stronę Esklepu Zamku Wawelskiego
Pobierz...

Wydarzenia, aktualności

Noc Muzeów 2014

„Noc Muzeów” na Wawelu 16/17 maja 2014
Zapraszamy do odwiedzenia Reprezentacyjnych Komnat Królewskich oraz obejrzenia pokazów multimedialnych.

Komnaty

W tym roku dla odwiedzających zostaną udostępnione Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (II piętro zamku). Będzie można zobaczyć m.in. słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich oraz renesansowe i barokowe meble.

W czasie Nocy Muzeów na dziedzińcu arkadowym Zamku na Wawelu zostaną zaprezentowane dwa pokazy multimedialne:
„Muzeum Utracone”
Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Fundacja Ad Artis SAR przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Motywem przewod-nim tegorocznej odsłony są losy kolekcji. Ich zawikłane i zaskakujące losy przybliży film, którego twórcy w tym roku sięgają odważnie do sztuki i kultury współczesnej. Zobaczymy zawirowania związane z powstawaniem kolekcji, próbami ukrycia obiektów w obliczu zbliżającej się wojny, dowiemy się, gdzie znajdowały się skrytki i jak okupanci je odkrywali, poznamy wiele ciekawostek związanych z losami danych zbiorów.
Wśród kolekcji prezentowanych filmie znajdą się dzieła utracone z kolekcji Książąt Czartoryskich z Krakowa, z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, z Zamku w Gołuchowie oraz z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Pierwszy pokaz o godz. 21.30.

Multimedialny performance artystyczny
W tym roku odwiedzających czeka wyjątkowa atrakcja, stworzona specjalnie na Noc Muzeów – performance (widowisko multimedialne) współczesnego artysty Janiego Konstantinovskiego-Puntosa. Autor jest twórcą interwencji multimedialnych w przestrzeń i bryłę znanych miejsc oraz obiektów architektonicznych – Malbork, Collegium Maius, Niepołomice, Kopalnia Soli w Wieliczce. Tym razem kanwą jego artystycznych działań będzie wawelski Dziedziniec Arkadowy. Na jego krużgankach Konstantinowski-Puntos wyświetli trzy filmy, zapisane w różnych technologiach – skany 3D, animacja poklatkowa oraz przetworzone cyfrowo obrazy, pochodzące ze skanera geodezyjnego – przedstawiające wzgórze i zbiory wawelskie. Łącząc się z bryłą Zamku, obrazy te tworzą pisaną jezykiem współczesnej sztuki opowieść, zespalającą wątki archeologiczne, architektoniczne i artystyczne wawelskiego wzgórza. Pokaz zabierze widzów w niecodzienną podróż w przeszłość i teraźniejszość Zamku.
Pierwszy pokaz o godz. 22.00

Jani Konstantinovski Puntos uprawia grafikę i sztukę instalacji. Urodził się w 1961 r. w Wał-brzychu, gdzie osiedliła się jego grecka rodzina; kiedy miał 11 lat wrócił z bliskimi do Macedonii. Zaczynał od tradycyjnej grafiki warsztatowej, w której szkolił się na wydziale grafiki krakowskiej ASP. Podyplomowe studia scenograficzne a także artystyczne kontakty z Jerzym Nowosielskim, Tadeuszem Kantorem, Emilem Kustricą, Joelem Shapiro odcisnęły piętno na jego wyobraźni. Tworzy w Polsce i w USA, wciąż podróżuje, odkrywając dla siebie nowe terytoria podczas dłu-gich pobytów w krajach Europy, Azji, Ameryki (m.in. w Macedonii, Włoszech, Grecji, Australii, Indiach, Syrii, Emiratach Arabskich, Chinach, Japonii, Jordanii i USA).
Informacje ogólne
  • zapraszamy w godz. od 19.00 do 24.00 (ostatnie wejście)
  • pokazy multimedialne rozpoczną się o godz. 21.30; pierwsze będzie „Muzeum Utracone”, potem wyświetlane będą wymiennie do zamknięcia Zamku
  • wejście i wyjście przez bramę Senatorską, pozostałe bramy – Herbowa i Bernardyńska będą zamknięte (od 18.30)
  • zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika, obowiązują limity konserwatorskie

Komunikat

18 kwietnia 2018 (środa) Wzgórze Wawelskie będzie zamknięte dla odwiedzających od godz. 16.30. Wejście na uroczystości w Katedrze - od strony ul. Kanoniczej (brama Herbowa).

Edukacja 2018

KWIECIEŃ
22 IV -  „Spotkania dla Seniorów” GRUPA I
26 IV - „Wawel znany i nieznany” Rysunki Jacka Malczewskiego dr Joanna Winiewicz-Wolska
28 IV - Wystawa „Sztuka konserwacji – konserwacja sztuki”  spotkanie dla rodzin z dziećmi

Wystawa w Stryszowie

Powiększ -
Zapraszamy na wystawę czasową
Anna Kowal "Tożsamość miejsca"
16 XII 2017–6 V 2018
strona głównado góry