Aktualności

Wystawy czasowe, wydarzenia, zapowiedzi konferencji prasowych.

Wawel o zmierzchu

12. letni festiwal muzyczny
6 lipca – 31 sierpnia 2019

Konferencja prasowa Festiwalu odbędzie się 3 lipca (środa) o godz 12:00
w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie
sala na II piętrze

W konferencji udział wezmą artyści: Łukasz Borowicz - dyrygent o uznanej renomie oraz Krzysztof Książek - pianista, laureat m.in. ogólnopolskiego konkursu Chopinowskiego w 2015 r. a także organizatorzy Festiwalu: prof. Małgorzata Janicka- Słysz - dyrektor artystyczna festiwalu, Krzysztof Sadłowski oraz Hubert Piątkowski - kierownik organizacyjny.

⇒ Strona Festiwalu

Zapowiedź wystawy

Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu
wystawa czasowa

IX-XII 2019

Historia wawelskich zbiorów porcelany pochodzącej z Królewskiej Manufaktury w Miśni rozpoczęła się w roku 1966, kiedy Wawel otrzymał w darze od Tadeusza Wierzejskiego ponad dwieście obiektów. Od tego czasu kupowane okazy wybierano z dbałością o rozbudowanie kolekcji przy zachowaniu jej wyjątkowo wysokiego poziomu artystycznego. W wyniku licznych zakupów i darów zespół w ciągu półwiecza udało się podwoić i obecnie wawelski zbiór porcelany miśnieńskiej zalicza się do znaczących kolekcji europejskich i światowych.
Na co dzień przedmioty eksponowane są w stałych ekspozycjach Zamku jako elementy dekoracji wnętrz. Wystawa pozwoli zaprezentować zabytki jako indywidualne, nierzadko wybitne dzieła rzemiosła artystycznego. Po raz pierwszy kolekcja licząca 450 obiektów zostanie wystawiona w całości. Wystawie towarzyszy naukowy katalog zbioru.

Materiały dla mediów ⇒ na podstronie wystawy

Nowa aranżacja Sali Kazimierzowskiej w Skarbcu Koronnym

Kraków, 24 maja 2019
Po półrocznej przerwie ponownie otwieramy Skarbiec Koronny z nową aranżacją jego najpiękniejszego pomieszczenia – Sali Kazimierzowskiej. Sala ta, usytuowana na parterze XIV-wiecznej wieży mieszkalnej zwanej Kurza Nogą należała niegdyś do reprezentacyjnego apartamentu mieszkalnego ostatniego Piasta. Obecnie mieści jedną z najważniejszych kolekcji kosztowności w naszym kraju.
Ekspozycja, w pierwotnym kształcie otwarta w roku 1930, po odzyskaniu wawelskich zbiorów z Kanady ponownie w roku 1960, nawiązywała do mieszczącej się tu niegdyś instytucji, w której gromadzono insygnia władzy królewskiej (korony, berła i jabłka) oraz klejnoty. Powojenna wystawa została zaaranżowana przez profesora Adama Młodzianowskiego. Gabloty jego projektu ustąpiły obecnie miejsca nowoczesnym, spełniającym bardzo restrykcyjne normy w zakresie eksponowania i zabezpieczenia dzieł sztuki. Było to możliwe w ramach projektu „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”, dofinansowanemu z Funduszy Europejskich.

Materiały dla mediów dostępne po zalogowaniu

Zarejestruj