Aktualności

Wystawy czasowe, wydarzenia, zapowiedzi konferencji prasowych.

Nowa aranżacja Sali Kazimierzowskiej w Skarbcu Koronnym

Kraków, 24 maja 2019
Po półrocznej przerwie ponownie otwieramy Skarbiec Koronny z nową aranżacją jego najpiękniejszego pomieszczenia – Sali Kazimierzowskiej. Sala ta, usytuowana na parterze XIV-wiecznej wieży mieszkalnej zwanej Kurza Nogą należała niegdyś do reprezentacyjnego apartamentu mieszkalnego ostatniego Piasta. Obecnie mieści jedną z najważniejszych kolekcji kosztowności w naszym kraju.
Ekspozycja, w pierwotnym kształcie otwarta w roku 1930, po odzyskaniu wawelskich zbiorów z Kanady ponownie w roku 1960, nawiązywała do mieszczącej się tu niegdyś instytucji, w której gromadzono insygnia władzy królewskiej (korony, berła i jabłka) oraz klejnoty. Powojenna wystawa została zaaranżowana przez profesora Adama Młodzianowskiego. Gabloty jego projektu ustąpiły obecnie miejsca nowoczesnym, spełniającym bardzo restrykcyjne normy w zakresie eksponowania i zabezpieczenia dzieł sztuki. Było to możliwe w ramach projektu „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”, dofinansowanemu z Funduszy Europejskich.

Skarbiec Koronny - nota prasowa


Nabytki 2017-2018

wystawa czasowa 9 kwietnia - 31 czerwca 2019

Zamek Królewski na Wawelu prezentuje nabytki pozyskane do zbiorów w latach 2017–2018.

Najliczniejszą grupę stanowią dzieła złotnicze, drobne wyroby rzemiosła artystycznego, okazy falerystyki i sfragistyki. Na szczególne wyróżnienie zasługują cenne zabytki złotnictwa z wieków XVI–XVIII, znakomite wyroby warsztatów europejskich (Norymberga, Augsburg) i polskich (Gdańsk, Toruń). Są wśród nich okazałe kufle, pucharki i tace, a także luksusowe przedmioty, takie jak pudełeczka,
przyborniki i tabakierka.

Zamkowa kolekcja porcelany zyskała wysokiej rangi zabytki z pierwszej połowy wieku xviii, powstałe w Królewskiej Manufakturze w Miśni. Są to: herbatnica z widokami portowymi i półmisek dekorowany motywami dalekowschodnimi.

Interesująco prezentują się na wystawie nabytki działu tkanin. Wśród nich wyróżnia się tapiseria z przedstawieniem Eneasza i Dydony z serii poświęconej dziejom wojny trojańskiej. Wykonał ją na początku XVII stulecia brukselski warsztat Nicasiusa Aertsa. Zbiór uzupełnia grupa tkanin orientalnych pochodzących z końca XIX oraz z przełomu XIX i XX stulecia. Zamek Królewski na Wawelu przechowuje jeden z najcenniejszych w Polsce zespołów pasów kontuszowych, stanowiących ważny element staropolskiego stroju. Wykonywano je najczęściej z jedwabiu, wplatając złote bądź srebrne nici i tkano w bogate kolorystyczne wzory. Do liczącego obecnie 56 sztuk zbioru dołączył egzemplarz utkany w latach 1781–1784 w Kobyłce, w cieszącej się uznaniem staropolskiej manufakturze.

Dzięki zakupom dokonanym na zagranicznych aukcjach antykwarycznych w Zamku Królewskim na Wawelu powstała licząca się kolekcja insygniów staropolskich odznaczeń: Orderu Orła Białego, Orderu Świętego Stanisława i Orderu Wojskowego Virtuti Militari. Egzemplarze wawelskie, krzyże i gwiazdy, pochodzą z okresu przedrozbiorowego i z czasów Księstwa Warszawskiego.

Znacząco powiększył się wawelski zbiór sfragistyczny, w tym tłoki i typariusze pieczętne z herbami polskich rodzin szlacheckich.

Zasób działu metali wzbogacono o naczynia i różne wyroby z cyny. Rzadkością jest gotycki dzban mosiężny z pierwszej połowy wieku XV.

Ważny dla historii wawelskiego muzeum jest zespół pamiątek po prof. Jerzym Szablowskim (1906–1989), dyrektorze Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu w latach 1952–1989. To kilkadziesiąt pozycji, takich jak legitymacje członkowskie instytucji, stowarzyszeń i organizacji, dowody nadania orderów i odznaczeń, zaświadczenia i inne dokumenty, w tym także z czasu drugiej wojny światowej, a także dwanaście pamiątkowych odznak i medali z lat 1965–1986.

Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

wystawa czasowa
IX-XII 2019

Historia wawelskich zbiorów porcelany pochodzącej z Królewskiej Manufaktury w Miśni rozpoczęła się w roku 1966, kiedy Wawel otrzymał w darze od Tadeusza Wierzejskiego ponad dwieście obiektów. Od tego czasu kupowane okazy wybierano z dbałością o rozbudowanie kolekcji przy zachowaniu jej wyjątkowo wysokiego poziomu artystycznego. W wyniku licznych zakupów i darów zespół w ciągu półwiecza udało się podwoić i obecnie wawelski zbiór porcelany miśnieńskiej zalicza się do znaczących kolekcji europejskich i światowych.
Na co dzień przedmioty eksponowane są w stałych ekspozycjach Zamku jako elementy dekoracji wnętrz. Wystawa pozwoli zaprezentować zabytki jako indywidualne, nierzadko wybitne dzieła rzemiosła artystycznego. Po raz pierwszy kolekcja licząca 450 obiektów zostanie wystawiona w całości. Wystawie towarzyszy naukowy katalog zbioru.

Materiały dostępne po zalogowaniu


Zarejestruj