Uwaga: 1 oraz 11 listopada Zamek będzie nieczynny / "Skarbiec Koronny i Zbrojownia" nieczynny 2 XI

Wawel Odzyskany

NOWA WYSTAWA STAŁA

wykłady, zwiedzanie z kustoszem, spotkania dla rodzin z dziećmi
Średniowieczne wnętrza zespołu gotyckich domów położonych po północnej stronie wzgórza wawelskiego mieszczą najnowszą i najnowocześniejszą wawelską ekspozycję, poświęconą dziejom wzgórza od utraty niepodległości Rzeczypospolitej w 1795 roku do czasów współczesnych.
Opowiada ona także historię odzyskania rezydencji z rąk Austriaków i jej wieloletniej restauracji – tej, której efekty widać do dziś, a także tej, która pozostała tylko w planach.
Za pomocą multimediów, dzieł sztuki, detali architektonicznych, broni, pamiątek z epoki oraz wielkoformatowych wydruków zdjęć i dokumentów archiwalnych poznajemy dzieje odbudowy.

Wawel Odzyskany - nowa wystawa stała

Program edukacyjny towarzyszący wystawie

WYKŁADY
godz. 17.00, Centrum Wystawowo-Konferencyjne (styczeń–luty), sale edukacyjne w budynku nr 7 (od marca)

  • 13 lutego "Wawelski tetrakonchos po stu latach badań. I co dalej?"
dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży, prof. UJ (Instytut Historii Sztuki UJ)

W 2019 roku minęło sto lat od udostępnienia zwiedzającym reliktów rotundy i od pierwszych publikacji na jej temat. Narosła do dziś bibliografia związana z tą budowlą świadczy o zainteresowaniu wielu badaczy, ale po działaniach pierwszych odkrywców, Zygmunta Hendla i Adolfa Szyszko-Bohusza, kolejne badania „terenowe” prowadzili dopiero Andrzej Żaki i Klementyna Żurowska w latach 60 i 70. oraz Piotr Stępień przy okazji konserwacji murów w latach 90. XX wieku. Wydaje się zatem,
że jest to budowla dobrze znana i wszystko na jej temat zostało już powiedziane.
Czy jednak rzeczywiście badania z nią związane osiągnęły szklany sufit? Czy istnieją jeszcze jakieś niewykorzystane dotąd metody, które wniosłyby nowe elementy lub rozstrzygnęły chociaż jeden problem? I wreszcie – czy sposób ekspozycji reliktów rotundy musi pozostać w formie, którą zaprojektowano w latach 70. i która utrwaliła się w świadomości odbiorców? Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe i z pewnością nie są jednoznaczne. Warto jednak je zadawać.

  • 5 marca "Teki Tomasza Prylińskiego"
Halina Billik (Zamek Królewski na Wawelu)

W związku z decyzją o przeznaczeniu zamku na rezydencję cesarza Franciszka Józefa I 7 czerwca 1881 Wydział Krajowy sejmu galicyjskiego powierzył Tomaszowi Prylińskiemu wykonanie dokumentacji niezbędnej do podjęcia prac restauracyjnych. Miała ona obejmować wykonanie planów zamku „w stanie, w jakim znajdował się, kiedy był rezydencją królów oraz w stanie, w jakim znajduje się obecnie, a także szczegółowej sytuacji budynków i otoczenia”. Ukończona w październiku 1882 dokumentacja wieńczyła długi okres pomiarów prowadzonych w terenie, badań architektonicznych oraz studiów historycznych. Składają się na nią rysunki Prylińskiego, fotografie Stanisława Bizańskiego (1846–1890) oraz opisy w języku polskim i niemieckim. Została podzielona na trzy zespoły – tzw. Teki.

SPOTKANIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI
opłaty: dziecko 5 zł lub 10 zł (z warsztatem), opiekun 5 zł
godz. 10.30, czas trwania: ok. 2,5 godz.
obowiązuje rezerwacja: tel. 12 422 51 55 wew. 290, poniedziałek–piątek: 9.00–12.00, 14.00–15.00; zgłoszenia przyjmowane od poniedziałku poprzedzającego spotkanie

14 listopada 2020 "W pochodzie z królami przez polską historię"
Prezentowany na ekspozycji Wawel odzyskany odlew z brązu „Pochód na Wawel” Wacława Szymanowskiego to projekt niezrealizowanej 35-metrowej kompozycji rzeźbiarskiej związany z wizją odnowy królewskiej siedziby po odzyskaniu Wawelu od wojsk austriackich. Korowód wysokich
na 3,5 metra 52 postaci, przedstawiających polskich królów i historycznych postaci prowadzonych przez kobietę uosabiającą Los, miał stanąć na Wawelu na miejscu zburzonych kuchni królewskich, zamykając dziedziniec arkadowy od strony zachodniej. W zamyśle autora to symboliczne dzieło, odwołując się do przełomowych wydarzeń polskiej historii, miało stanowić rodzaj pomostu między wielkością minionych wieków a tym, co dopiero nadejdzie. Chcąc przybliżyć postacie królów ukazanych w tej kompozycji rzeźbiarskiej, spróbujemy odszukać na ekspozycjach wawelskich cenne pamiątki z czasów ich panowania. Z pomocą tych pamiątek powrócimy do ważnych chwil polskich dziejów.
  • dla dzieci 9–12 lat
  • prowadzenie: Bożena Litewka i Robert Adamczak oraz studenci Instytutu Historii UJ
  • miejsce: wybrane sale Apartamentów Prywatnych, Skarbca Koronnego i Zbrojowni
28 listopada 2020 oraz 5 grudnia 2020 "Niech się dowie cały świat – o odzyskaniu Wawelu"
Po utracie przez Polskę niepodległości zamienione na koszary austriackie wzgórze wawelskie utraciło swój dawny, reprezentacyjny wygląd. W sercach Polaków jednak nadal stanowiło symbol i świadectwo świetności państwa. Wyjątkowe miejsce, jakim był i wciąż jest Wawel, inspirowało poetów, malarzy, rzeźbiarzy, architektów. Widoki zamku, katedry i innych zabytków pojawiały się na obrazach, wyrobach rzemiosła artystycznego, w rzeźbach, wierszach, a nawet na widokówkach. W 1911 roku ostatni żołnierz austriacki opuszcza wzgórze. Wawel odzyskany! Ogłośmy to całemu światu.
Zajęcia z warsztatem plastycznym (technika linorytu).
  • dla dzieci od 9 lat
  • warsztat i prowadzenie: Magdalena Gacek, Agnieszka Pytel
  • miejsce: sale wystawy Wawel Odzyskany, sale edukacyjne w budynku nr 7