Zamek nieczynny do 31 stycznia 2021

Ferie po królewsku online

Po raz pierwszy siedem Rezydencji Królewskich przygotowało wspólną akcję dla dzieci i młodzieży na przerwę zimową - Ferie po królewsku online,
Organizatorem akcji jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia na stronach internetowych instytucji biorących udział w akcji oraz na ich profilach w mediach społecznościowych będą publikowane propozycje online dla dzieci. Wirtualne spacery, muzyczne warsztaty, bajki i legendy dla najmłodszych oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami uzupełnią programy indywidualne przygotowane przez każdą z Rezydencji.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Narodowym w Lublinie przygotował program na czas ferii dla uczniów, w odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną w kraju.

Ideą projektu jest zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego w otoczeniu kultury poprzez internetowe łącza. W akcji udział wezmą znani youtuberzy i influencerzy. Nie zabraknie także popularnych postaci znanych z ekranów telewizyjnych, które poprowadzą wirtualne spotkania dla dzieci z przestrzeni muzealnych.

Podobnie, jak w przypadku programu Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich, celem akcji jest zwiększanie dostępności do narodowych instytucji kultury, promocja edukacji poprzez sztukę oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Codziennie, przez 14 dni, na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, będą publikowane propozycje dla dzieci i młodzieży na każdym etapie edukacji.

W godzinach przedpołudniowych rezydencje zaproszą do zwiedzania zabytkowych sal i poznawania kolekcji podczas wirtualnych spacerów z Idą Nowakowską z cyklu Muzeum oczami dziecka, a Piotr Rubik zaprosi na warsztaty wokalne z serii Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich. Gościem specjalnym pierwszego odcinka muzycznej opowieści będzie Ala Tracz wraz z siostrą Aleksandrą. Na najmłodsze pociechy będą czekać baśnie i legendy. Ich wyobraźnię będzie rozbudzać Joanna Moro i Agata Załęcka – dzięki lekturze Królewskich bajek. Atrakcją dla młodzieży będą
z pewnością znani youtuberzy i influencerzy, którzy na swoich kanałach zaskoczą Zamkowymi trendami.

O każdej porze dnia uczestnicy akcji będą mieli możliwość goszczenia w innej rezydencji! Śniadanie na Wawelu, popołudnie w Warszawie, a bajka na dobranoc z Malborka – takie rzeczy są możliwe tylko online! Warsztaty, webinaria, przedstawienia, filmy i konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z atrakcji ofertowanych przez rezydencje w programach indywidualnych. Aktualne informacje znajdują się na stronach poszczególnych Rezydencji.

Zamek Królewski na Wawelu przygotował specjalną ofertę dla najmłodszych

Zamkowi Królewskiemu na Wawelu zależy na budowaniu trwałej więzi ze zwiedzającymi już od najmłodszych lat. Chcemy angażować i budzić emocje, w atrakcyjny sposób przybliżając historię zbiorów i zachęcając do zwiedzania Zamku nie tylko w przestrzeni wirtualnej, ale i na żywo po ustaniu pandemii. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas program sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagającej grupy odbiorców – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Terminy:
 • 5 stycznia 2021 W namiocie wezyra
 • 7 stycznia 2021 Z buńczukiem i szablą
 • 8 stycznia 2021 Z darem u Sułtana
 • 12 stycznia 2021 W namiocie wezyra
 • 13 stycznia 2021 Z buńczukiem i szablą
 • 14 stycznia 2021 Nie tylko o smoku wawelskim…
 • 15 stycznia 2021 Z darem u Sułtana
• spotkania dla dzieci (7-12 lat), rozpoczynają się o 10.30, czas trwania: ok. 1,5h
• prowadzone online przez platformę Webex
• opłata: 10 zł, bilety sprzedawane online
• prowadzący: Magdalena Gacek, Agnieszka Pytel, Klaudia Sułkowska-Palus; w sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt pod adres: ferie@wawelzamek.pl

Tematy:
 • W namiocie wezyra
Zapraszamy na zajęcia, na których dowiecie się, dlaczego w zbiorach wawelskich znajdują się namioty tureckie. Odpowiemy także na pytania, czy dawne namioty wyglądały jak współczesne, w jaki sposób je wykonywano oraz do czego służyły.
 • Nie tylko o smoku wawelskim…
Jakie wymyślone zwierzęta znasz z legend, baśni, mitów? Co ma wspólnego smok wawelski ze smokiem dalekowschodnim? Jak wygląda pies Foo albo mityczny Qilin? Poznajcie opowieści i ciekawostki o stworzeniach wykreowanych w wyobraźni mieszkańców wschodnich części świata.
 • Z buńczukiem i szablą
Buńczuk, juszman, kałkan, karacena… Brzmi znajomo, a może wręcz przeciwnie? Ciekawe, jak te przedmioty wyglądają… Poznamy razem broń oraz znaki bojowe wodzów i żołnierzy bliskowschodnich i europejskich, a także zastanowimy się nad różnicami w ich ubiorze i sposobach walki.

 • Z darem u Sułtana
Na zajęciach przeniesiemy się w orientalny świat Imperium Osmańskiego i odtworzymy, jak przebiegała wizyta na dworze Sułtana. Dowiemy się na czym polegała wymiana podarunków, jak przyjmowani byli polscy posłowie oraz jak wyglądali tureccy dworzanie.

W czasie trwania ferii o po ich zakończeniu zachęcamy również do śledzenia naszego profilu na FB, gdzie:
 • prezentujemy kolejne odcinki serialu: „Wawel. Królestwo odkryte” od 4-7 stycznia, godz. 20.30
 • zapraszamy do wirtualnych spacerów po Zamku: 8 stycznia (godz. 16), 9 10 stycznia (godz. 10)
 • premierę gry komputerowej „Kosmograf” na stronie www.wawel.krakow.pl: 15 stycznia, godz. 16

Znajdź nas: #feriepokrólewsku, polub, subskrybuj – bądź na bieżąco!