x
Serwis używa ciasteczek (cookies) – plików zapisywanych na dysku, w celu zapamiętywania informacji o korzystaniu z serwisu przez użytkownika (więcej).
Użytkownik zawsze może skonfigurować cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Pomiń menu
Zamek Królewski na Wawelu - STRONA GŁÓWNA
wyszukiwanie zaawansowane
pl en większy rozmiar czcionkiwersja dla słabowidzących
MenuWzgórze Wawelskie - plan

Zamek Królewski na Wawelu
Państwowe Zbiory Sztuki
31-001 Kraków, Wawel 5

centrala
tel. 12 422 51 55
zamek@wawel.org.pl

informacja turystyczna
tel. 12 422 51 55, wew. 219
informacja@wawel.org.pl

rezerwacja zwiedzania i usług przewodnickich
tel. 12 422 16 97
bot@wawel.org.pl

kontakt dla mediów
tel. 12 422 51 55
wew. 380, 341
pr@wawel.org.pl
Press room
przejdź na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Zamku Królewskiego na Wawelu
przejdź na stronę Esklepu Zamku Wawelskiego
Pobierz...

Archiwum wydarzeń

Zakończenie ProjektuW latach 2009-2013 Zamek Królewski na Wawelu przeprowadził inwestycję pn. „Renowacja dziedzińca zewnętrznego oraz adaptacja budynku na centrum promocji i informacji na Wawelu”. Przedmiotem projektu był remont, modernizacja i adaptacja budynku nr 9 na Centrum Promocji i Informacji oraz przywrócenie właściwego stanu technicznego dziedzińca zewnętrznego wraz z drogami dojazdowymi.


W dniu 18 maja 2013 r. odsłonięto tablice pamiątkowe projektu, w obecności Pana Przemysława Niedźwiedzkiego, V-ce Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich.

Tego samego dnia zakończenie projektu uświetniło muzyczne wydarzenie – wersja koncertowa baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego, w wykonaniu chóru, orkiestry oraz kapeli góralskiej i zespołu „Zakopower”.

Projekt oraz koncert są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, działanie 11.1. Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym.

Przebieg realizacji projektu

Projekt „Renowacja dziedzińca zewnętrznego oraz adaptacja budynku na Centrum Promocji i Informacji na Wawelu” był realizowany w latach 2009-2013, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 11.1. Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym.
Całkowity koszt wyniósł ponad 16 mln zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 85%, pozostałe 15% z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt obejmował następujące prace:

  • demontaż starej nawierzchni, łącznie z jej podbudową,
  • położenie nowej podbudowy i nowej nawierzchni z płyt piaskowcowych i kostki porfirowej na dziedzińcu zewnętrznym zamku, drogach dojazdowych i ciągach pieszych,
  • prace ziemne związane z wykonaniem koryta drogowego, nowej kanalizacji ogólnospławnej, wodociągu, systemu nawadniania, kanalizacji energetycznej i teletechnicznej,
  • prace izolacyjne muru obwodowego.

Przy zachowaniu ogólnej kompozycji dziedzińca zewnętrznego wprowadzone zostały elementy zwiększające komfort pobytu turystów na Wawelu (ławki, rampy dla wózków inwalidzkich, pochylnie dla osób niepełnosprawnych, obniżone krawężniki granitowe przy jezdni), a tym samym zlikwidowano bariery utrudniające poruszanie się osób niepełnosprawnych.
Powierzchnia użytkowa wykonanych nawierzchni to około 10 000 m2.
Remont, modernizację i adaptację budynku nr 9 na Centrum Promocji i Informacji zakończono w r. 2010, w którego ramach funkcjonują: kasy biletowe, informacja turystyczna, biuro rezerwacji zwiedzania oraz usług przewodnickich. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 790,7 m2.
Centrum zapewnia turystom informacje dotyczące m.in. wystaw stałych i czasowych, okazjonalnych pokazów, programów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i rodziców, wykładów i prelekcji, oraz możliwość zakupu wydawnictw Zamku - publikacji historycznych
i naukowych, przewodników, bajek i innych.
Dwa tarasy widokowe (o powierzchni 368,7 m2) usytuowane po wschodniej i zachodniej stronie Centrum zachęcają zwiedzających do odpoczynku przy kawie, gorącej czekoladzie
z panoramą Krakowa i Wisłą płynącą leniwie u stóp Wawelu. W przestronnym Centrum można także zjeść posiłek, kupić pamiątkę i wysłać e-kartkę.

Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich prac czuwał Pełnomocnik ds. realizacji Projektu Danuta Ziernicka – Dyrektor ds. Administracyjnych Zamku oraz Zespół Zarządzający
w składzie: Kierownik Projektu – Hubert Piątkowski, Koordynator Projektu ds. Rozliczeń – Bożena Westen, Inspektor Nadzoru Wiodący – Jarosław Skrzypek, Inspektor Branży Drogowej – Grzegorz Śladowski.
Projekt budowlany renowacji dziedzińca zewnętrznego przygotowała firma Biuro Projektowe – Pracownia Inżynierska KLOTOIDA Mirosław Bajor, Andrzej Zygmunt s.j. z Krakowa. Generalnym wykonawcą prac budowlanych była firma RDM Śródmieście Sp. z o.o
z Krakowa.

Projekt budowlany adaptacji budynku nr 9 na Centrum Promocji i Informacji przygotowała firma Cempel i Partnerzy Konserwacja Zabytków z Krakowa – architekt wiodący Piotr Wzorek wraz z zespołem, we współpracy z architektem Martą Dymitrowską-Wysopal (aranżacja wnętrz i projekt mebli).
Wykonawcą inwestycji była firma Przedsiębiorstwo Budowlane „Francuz” Stefan Francuz, Tomasz Francuz z Krakowa.
Danuta Ziernicka
Wicedyrektor ds. administracyjnych
Zamku Królewskiego na Wawelu,
Pełnomocnik ds realizacji Projektu
 

na zdjęciach - odsłonięcie tablic pamiątkowych projektu,
w i na budynku Centrum Promocji i Informacji na Wawelu
fot. Alicja Rzepa

Pobierz... List Ministra Kultury do Dyrektora Zamku

Powiększ -
Powiększ -

Koncert na zakończenie Projektu

Powiększ -

„Harnasie” Karola Szymanowskiego na Wawelu

Na zakończenie projektu, 18 maja 2013 r., odbył się koncert w niezwykłym wykonaniu: chóru, orkiestry oraz kapeli góralskiej i zespołu „Zakopower”.


Otwarcie Centrum Promocji i Informacji

Powiększ -
20 grudnia 2010 r. – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski otworzył nowe Centrum Promocji i Informacji na Wawelu.

Podpisanie umowy z wykonawcą prac w budynku nr 9

Powiększ -

Podpisanie umowy na "Adaptację pomieszczeń restauracji na Centrum Promocji i Informacji wraz z wykonaniem tarasów widokowych w budynku nr 9 na Zamku Królewskim na Wawelu".

Podpisanie umowy z wykonawcą prac budowlanych

Powiększ -

Podpisanie umowy z wykonawcą prac budowlanych Projektu „Renowacja dziedzińca zewnętrznego oraz adaptacja budynku na centrum promocji i informacji na Wawelu”.

Podpisanie umowy na realizację projektu

Powiększ -

Zamek Królewski na Wawelu - uroczyste podpisanie umowy na realizację projektu „Renowacja dziedzińca zewnętrznego oraz adaptacja budynku na centrum promocji i informacji na Wawelu”.

strona głównado góry