x
Serwis używa ciasteczek (cookies) – plików zapisywanych na dysku, w celu zapamiętywania informacji o korzystaniu z serwisu przez użytkownika (więcej).
Użytkownik zawsze może skonfigurować cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Pomiń menu
Zamek Królewski na Wawelu - STRONA GŁÓWNA
wyszukiwanie zaawansowane
pl en większy rozmiar czcionkiwersja dla słabowidzących
MenuWzgórze Wawelskie - plan

Zamek Królewski na Wawelu
Państwowe Zbiory Sztuki
31-001 Kraków, Wawel 5

centrala
tel. 12 422 51 55
zamek@wawel.org.pl

informacja turystyczna
tel. 12 422 51 55, wew. 219
informacja@wawel.org.pl

rezerwacja zwiedzania i usług przewodnickich
tel. 12 422 16 97
bot@wawel.org.pl

kontakt dla mediów
tel. 12 422 51 55
wew. 380, 341
pr@wawel.org.pl
Press room
przejdź na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Zamku Królewskiego na Wawelu
przejdź na stronę Esklepu Zamku Wawelskiego
Pobierz...

Archiwum wydarzeń

Koncert na zakończenie Projektu

Powiększ -
Na zakończenie projektu, 18 maja 2013 r., na dziedzińcu zewnętrznym zamku odbył się koncert w niezwykłym wykonaniu: chóru, orkiestry oraz kapeli góralskiej i zespołu „Zakopower”.
 

Organizator: Zamek Królewski na Wawelu 
Kierownictwo artystyczne: Małgorzata Janicka-Słysz
Kierownictwo organizacyjne:
Hubert Piątkowski

Wykonawcy:
Chór i Orkiestra do projektu Harnasie
Kapela Sebastiana Karpiela Bułecki "Zakopower"
Solista: Sebastian Karpiel-Bułecka
Dyrygent: Marek Moś
Przygotowanie chóru: Lidia Matynian

Karol Szymanowski, Harnasie op. 55
Balet w jednym akcie w dwóch obrazach na orkiestrę, chór mieszany, tenor solo
Libretto: Karol Szymanowski i Jerzy Mieczysław Rytard
(wykonanie koncertowe)

Obraz I: Na hali
1. Redyk
2. Scena mimiczna (zaloty)
3. Marsz zbójnicki
4. Scena mimiczna (Harnaś i Dziewczyna)
5. Taniec zbójnicki

Obraz II: W karczmie
6a. Wesele
6b. Cepiny
6c. Pieśń Siuhajów
7. Taniec góralski
8. Napad harnasiów – Taniec
9. Epilog

Pamięć historii – powiew nowości

W uroczystość otwarcia dziedzińca zewnętrznego (po gruntownej renowacji przeprowadzo-nej ze środków unijnych) wpisane zostanie wydarzenie muzyczne - Harnasie (wersja koncertowa baletu) Karola Szymanowskiego.
Jeśli szukać w polskiej kulturze muzycznej postaci, która stworzyła wyrazisty program budowania nowej i wysokiej kultury muzycznej, to wybór padnie na Szymanowskiego.
W okresie międzywojennym stał się on „ambasadorem” kultury polskiej w świecie, propagatorem idei „Polski w Europie” – otwartej na dialog i spotkanie z różnymi kulturami. Muzyka Harnasiów zawiera cytaty z rodzimego góralskiego folkloru, przetworzone w wyobraźni kompozytora-estety i humanisty. Wpisuje się stylistycznie w nurt witalizmu, a to dzięki pozytywnej energii dźwięków – jest apoteozą radosnego ruchu-rytmu.
Warto przypomnieć, że Harnasie po raz pierwszy zabrzmiały w całości (dwa obrazy dzieła) w wersji koncertowej właśnie na Wawelu, na dziedzińcu arkadowym zamku, w ramach festiwalu muzycznego 17 lipca 1936 roku. Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia
w Warszawie, poszerzoną o muzyków oraz chóry z Krakowa, dyrygował Grzegorz Fitelberg; solową partię tenorową wykonał Maurycy Janowski. Prasa pisała: „Wrażenie było oszałamiające, przyjęcie dzieła entuzjastyczne[…] Słuchała koncertu cała Polska przez radio[…] Tłum publiczności szalał na dziedzińcu zamkowym, domagając się powtórzenia końcowej pieśni góralskiej”. Koncert był transmitowany przez radio także do Austrii. Niestety, zły stan zdrowia uniemożliwił Szymanowskiemu (jak podają źródła) udział w tym przedsięwzięciu; Harnasiów z Wawelu słuchał więc kompozytor przez radio.

Harnasie zabrzmią w scenerii majowego zmierzchu i w przestrzeni zabytkowej architektury, w kolorach rozświetlonego, odnowionego dziedzińca zewnętrznego Zamku Królewskiego na Wawelu. Warto przywołać słowa kompozytora z jego tekstu O muzyce góralskiej: „Pragnąłbym, by młodsza generacja polskich muzyków zrozumiała, jakie bogactwo, odradzające anemiczną naszą muzykę, kryje się w tym polskim «barbarzyństwie»”, które
ja już «odkryłem» i pojąłem – dla siebie”.
Małgorzata Janicka-Słysz
Kierownik Artystyczny Koncertu

Projekty materiałów promocyjnych koncertu – Antoni Korzeniowski

Płyta z zapisem koncertu, wydana przez Zamek Królewski na Wawelu w ramach promocji projektu "Renowacja dziedzińca zewnętrznego oraz adaptacja budynku na centrum promocji i informacji na Wawelu", dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, uzyskała nominację do nagrody muzycznej Fryderyk 2014 w kategorii "Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca".
 


 

 

fot. Dariusz Błażewski

 
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -

Zakończenie Projektu

W latach 2009-2013 Zamek Królewski na Wawelu przeprowadził inwestycję pn. „Renowacja dziedzińca zewnętrznego oraz adaptacja budynku na centrum promocji i informacji na Wawelu”. Przedmiotem projektu był remont, modernizacja i adaptacja budynku nr 9 na Centrum Promocji i Informacji oraz przywrócenie właściwego stanu technicznego dziedzińca zewnętrznego wraz z drogami dojazdowymi.
 

Otwarcie Centrum Promocji i Informacji

Powiększ -
20 grudnia 2010 r. – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski otworzył nowe Centrum Promocji i Informacji na Wawelu.

Podpisanie umowy z wykonawcą prac w budynku nr 9

Powiększ -

Podpisanie umowy na "Adaptację pomieszczeń restauracji na Centrum Promocji i Informacji wraz z wykonaniem tarasów widokowych w budynku nr 9 na Zamku Królewskim na Wawelu".

Podpisanie umowy z wykonawcą prac budowlanych

Powiększ -

Podpisanie umowy z wykonawcą prac budowlanych Projektu „Renowacja dziedzińca zewnętrznego oraz adaptacja budynku na centrum promocji i informacji na Wawelu”.

Podpisanie umowy na realizację projektu

Powiększ -

Zamek Królewski na Wawelu - uroczyste podpisanie umowy na realizację projektu „Renowacja dziedzińca zewnętrznego oraz adaptacja budynku na centrum promocji i informacji na Wawelu”.

strona głównado góry