Słuchowisko „Krótkie spięcie”

Jedna z komnat zamkowych staje się sceną, na której bohaterowie kręconej przez Reżysera reklamy spotykają postacie z wawelskich legend – Smoka, Stańczyka i Głowę wawelską.

⇒ posłuchaj opowieści
Magia sprawia, że do gburowatego Reżysera przemawia jedna z rzeźbionych głów i staje w obronie zwolnionych przez niego aktorów. Krótkie spięcie – i Reżyser przenosi się w czasie…

Zbigniew Zamachowski w roli Stefana Króla – reżysera reklamy kręconej na wawelskim zamku, pod czujnym okiem głów w sali Poselskiej i w otoczeniu postaci z wawelskich legend – tak spotyka się teraźniejszość z przeszłością w słuchowisku „Krótkie spięcie”.

W słuchowisku występują:
Reżyser – Zbigniew Zamachowski
Asystent – Tomasz Borkowski
Scenograf/smok – Wojciech Żołądkiewicz
Pani Kostiumograf – Halina Skoczyńska
Głowa – Szymon Kuśmider
Stańczyk – Łukasz Lewandowski
Basia – Julia Piechowicz
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Muzyka: Renata Baszun
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

W ramach współpracy dotyczącej wspólnych projektów edukacyjnych, cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie sfinansowały realizację czterech słuchowisk radiowych, skierowanych do uczniów w wieku 9 – 12 lat. Producentem wykonawczym projektu jest Zamek Królewski w Warszawie, a słuchowiska powstały we współpracy z Teatrem Polskiego Radia.
Autorem wszystkich scenariuszy jest Tomasz Maciej Trojanowski, reżyserem cyklu zaś – jeden z najwybitniejszych reżyserów Teatru Polskiego Radia, Waldemar Modestowicz. Muzykę skomponowała Renata Baszun, a realizacją akustyczną zajął się Maciej Kubera.
Motywem przewodnim słuchowisk jest podróż w czasie, którą odbywa młody słuchacz, odwiedzając kolejno poszczególne rezydencje.

Słuchowiska przygotowane przez pozostałe rezydencje królewskie:

Zamek Królewski w Warszawie - Goście
Bohaterowie – dwaj bracia: Jasiek i Franek – magicznym trafem przenoszą się z naszych czasów w historyczną epokę, poznają króla i odkrywają tajemnicę króla Zygmunta III Wazy.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w WilanowieDetektyw Główka na tropie
Słuchowisko nawiązuje do czasów króla Jana III i przypomina historię jego wydry.

Muzeum Łazienek Królewskich w WarszawieNa tropie zaginionej komórki
Tematem słuchowiska są przygotowania do Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich, która ma się odbyć w... czasach króla Stanisława Augusta.