W Lipcu i Sierpniu ekspozycje Zamku czynne do 19.00

Srebrny zakup

O nowym nabytku Zamku Królewskiego na Wawelu i jego muzealnej wartości opowiada kustosz Działu Złotnictwa - Dariusz Nowacki.
Dla uświetnienia otwarcia nowej ekspozycji w Skarbcu Koronnym w maju ubiegłego roku pozyskano w depozyt z Helga Matzke KG – jednego z najbardziej renomowanych europejskich antykwariatów wyspecjalizowanych w zabytkowym złotnictwie – trzy wspaniałe okazy XVI-wiecznego złotnictwa.
Dwa srebrne kubki oraz kufelek zostały wyeksponowane w gablocie z renesansowymi dziełami sztuki, przywołującymi atmosferę Złotego Wieku na Wawelu.
W lutym bieżącego roku zdecydowano o zakupie do naszych zbiorów wspomnianych trzech sreber, przede wszystkim wyjątkowej klasy srebrnego złoconego kubka z odlewaną i rytowaną dekoracją z motywem okuciowych listew, maureskowych liściastych zwojów i wici roślinnych. Arcydzieło to pochodzi z warsztatu Christopha Lindenbergera, czynnego w latach 1546/1549–1586 w Norymberdze, podówczas najważniejszym europejskim ośrodku wytwórczości tego rodzaju luksusowych przedmiotów.
Dariusz Nowacki z Działu złotnictwa, który wyszukał i rekomendował do zbiorów wawelskich prezentowany kubek, opowiada o jego walorach, a także zapowiada wystawę europejskiego złotnictwa, na którą wkrótce zostanie wypożyczony ten cenny zabytek.

#zostańwdomu

Obejrzyj na YouTube

Dariusz Nowacki – historyk sztuki, kierownik Działu Złotnictwa w Zamku Królewskim na Wawelu. Autor katalogów i artykułów poświęconych europejskiemu złotnictwu w. XIV–XIX, współautor kilkunastu prac naukowych i popularnonaukowych dotyczących średniowiecznych i nowożytnych klejnotów. Redaktor naukowy kilku tomów studiów z zakresu historii sztuki.