Wawel jest Wasz

infografika wydarzenia
Nowy festiwal na wawelskim wzgórzu
W ostatni weekend wakacji Zamek Królewski zaprasza na pierwszą edycję festiwalu „Wawel jest Wasz”, który swoją ideą nawiązuje do tradycji dworu Jagiellonów jako miejsca otwartego na kontakty międzykulturowe i artystyczne.
 
Program festiwalu, który odbędzie się w dniach 24–27 sierpnia, obejmuje niestandardowe warsztaty, spotkania i pokazy, a każdy dzień będzie zróżnicowany tematycznie. Festiwal podzielony jest na cztery strefy tematyczne: 
 
24 sierpnia – Wokół filmu
Pierwszego dnia festiwalu uczestnicy będą mieli możliwość spotkania z wybitnymi postaciami sztuki filmowej – Allanem Starskim, scenografem filmowym i teatralnym oraz Sławomirem Idziakiem, utytułowanym reżyserem i autorem zdjęć filmowych. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez tych znakomitych filmowców zgłębią tajniki preprodukcji filmowej oraz animacji poklatkowej. Dopełnieniem dnia filmowego będą aż trzy seanse  filmowe – Oliver Twist (2005), Podwójne życie Weroniki (1991) i Trzy kolory. Niebieski (1994).
 
25 sierpnia – Sztuka inspiruje sztukę
Podczas drugiego dnia festiwalu – na warsztatach graffiti i projektowania tatuaży – będzie można przekonać się, czy baśniowe stwory z królewskich arrasów lub głowy zdobiące kasetonowy strop sali Poselskiej mogą być inspiracją dla twórców streetartu i tatuaży. Nie zabraknie też sportowych emocji związanych z rowerami i deskorolkami, a dzień zakończy pokaz filmu Jutro lub pojutrze (2018).
 
26 sierpnia – Bit, rap, ambient, miksowanie
Trzeciego dnia będzie można poznać podstawy produkcji muzycznej – od rapu, hip-hopu do r’n’b. Podczas specjalnego spaceru po wawelskim wzgórzu uczestnicy nagrają dźwięki natury, które zostaną później wykorzystane do stworzenia oryginalnej kompozycji. Młodzi artyści zainspirują się również historiami związanymi z Zamkiem i stworzą komiksy. Wieczór zakończy koncert muzyki ambientowej  i seans brytyjskiego dramatu Belle (2013).
 
27 sierpnia – Dekonstrukacja świata mody
Uczestnicy dowiedzą się, jak barok i renesans może inspirować współczesnych projektantów mody, jak stworzyć moodboard czy idealną stylizację. Dzień zakończy silent disco oraz pokaz filmu McQueen (2018).
Podczas czterodniowego wydarzenia wawelskie wzgórze zmieni się w przestrzeń do podejmowania aktywności twórczych i artystycznych. Rozlokowane na terenie zamku punkty interpretacyjne i edukacyjne umożliwią odkrywanie znaczenia muzeum  i królewskiej rezydencji na nowo.

Program festiwalu znajduje się na stronie internetowej