UWAGA: nowa oferta zwiedzania. Szczegóły od 23 kwietnia

Noc Muzeów

Zwiedzanie
infografika wydarzenia
Niepowtarzalna okazja, by zwiedzić wystawy i wnętrza Zamku oraz podziwiać wawelskie wzgórze przy blasku księżyca.
Wyjątkowa Noc Muzeów na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na Noc Muzeów 2022. Hasłem wawelskiej odsłony tego wydarzenia, które odbędzie się w piątek, 13 maja, jest „Moc Muzeów ‒ dla Ukrainy”. Odwiedzenie wzgórza wawelskiego będzie wówczas możliwe – poza zwykłymi godzinami – dodatkowo od godz. 18.00 aż do północy. To niepowtarzalna okazja, by zwiedzić wystawy i wnętrza Zamku oraz podziwiać wawelskie wzgórze przy blasku księżyca.

Ważne informacje
  • Zwiedzanie w godz.: 18:00 – 24:00 (ostatnie wejście 23:30)
  • Bilety wstępu na Noc Muzeów na Wawelu w cenie 1 zł będą dostępne on-line na dzień przed wydarzeniem oraz w kasie przy Baszcie Senatorskiej w dniu wydarzenia od godz. 17.30. 
W związku z Nocą Muzeów zmieni się ruch turystyczny w obrębie wzgórza wawelskiego. Wejście na teren wzgórza będzie możliwy od strony ul. Bernardyńskiej – przez bramę przy Baszcie Senatorskiej.

W godz. 18:00–22:00 w arkadach budynku nr 5 (lub wewnątrz budynku w razie niepogody) odbędzie się kiermasz wydawnictw Zamku Królewskiego.

W ramach Nocy Muzeów na Wawelu będzie można zwiedzić: Prywatne Apartamenty Królewskie, znajdujące się na I piętrze Zamku, Ogrody Królewskie wraz z wystawą czasową Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu, wystawę czasową Wyczółkowski odnaleziony oraz wystawę czasową Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762).

„Moc Muzeów ‒ dla Ukrainy”

Noc Muzeów na Wawelu w symbolicznym wymiarze ukaże historyczne więzi łączące Polskę i Ukrainę. W Prywatnych Apartamentach Królewskich zostanie wyeksponowany miecz hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego, uważany za dar dla kozackiego dowódcy od królewicza Władysława Zygmunta Wazy, późniejszego króla Władysława IV. Ten wyjątkowy eksponat, niezwykle ważny dla historii Ukrainy, miał zostać zaprezentowany w tym roku w Kijowie w związku z obchodami kolejnej rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę oraz upamiętnieniem 400-lecia śmierci hetmana. Ponieważ z powodu konfliktu zbrojnego nie może obecnie znaleźć się w Kijowie, można będzie go zobaczyć podczas Nocy Muzeów w Zamku Królewskim na Wawelu. To właśnie z tym pokazem związane jest hasło tegorocznego wydarzenia: „Moc Ukrainy”. Towarzyszyć mu będzie także wyświetlenie flagi Ukrainy na wschodniej ścianie Zamku – od strony Ogrodów Królewskich. Podczas wydarzenia będzie prowadzona również zbiórka pieniężna na rzecz wsparcia na-szych wschodnich sąsiadów.

Noc Muzeów to bardzo radosne święto instytucji kultury i wszystkich miłośników zwiedzania muzeów. W tym roku jednak – z powodu wojny w Ukrainie – ma odmienny charakter niż zwykle. Dlatego chcemy tego dnia w sposób szczególny okazać wsparcie i solidarność ukraińskim instytucjom kultury, które znajdują się obecnie w dramatycznej sytuacji – mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Cenne zabytki złotnictwa europejskiego

Podczas Nocy Muzeów na Wawelu będzie można podziwiać kilka wybranych, szczególnej wartości zabytków złotnictwa europejskiego, które docelowo znajdą się w Nowym Skarbcu Koronnym. Zanim to jednak nastąpi (otwarcie Skarbca jest zaplanowane na 30 czerwca), zostaną zaprezentowane właśnie podczas tej wyjątkowej nocy. Będzie to m.in. zespół pięciu XVI-wiecznych srebrnych kubków – cały aktualny polski stan posiadania w tym zakresie. W osobnej gablocie pokażemy werierę, reprezentacyjne, ważące niemal 3 kg naczynie, służące do chłodzenia kieliszków. Wykonano je w Augsburgu około 1710 roku. Prawdziwą ozdobę będzie stanowić natomiast renesansowa plakieta ze złoconego brązu, której autorem jest Gian Giacomo Caraglio, nadworny jubiler i złotnik króla Zygmunta Augusta. Wyobrażono na niej Pokłon pasterzy, a włoski mistrz wykonał i sygnował ją w Rzymie lub Wenecji, przed sprowadzeniem się do Polski. Plakieta jest częścią wspaniałego daru, jaki w ubiegłym miesiącu złożyli do zbiorów wawelskich Jerzy Wojciechowski i Anto-nina Grzegorzewska.

Ogrody Królewskie nocą i intrygujące wystawy czasowe

W Ogrodach Królewskich, które same w sobie o tej porze roku prezentują się zjawiskowo, w ramach czasowej ekspozycji Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu będzie można podziwiać dzieła tego legendarnego krakowskiego rzeźbiarza. Plenerowa wystawa odbywa się z okazji 50-lecia odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego, znajdującego się u stóp wawelskiego wzgórza. Dzięki specjalnemu podświetleniu nocne zwiedzanie Ogrodów Królewskich będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem.

Zapraszamy także do obejrzenia wystawy Wyczółkowski odnaleziony, która zostanie otwarta zaledwie dzień wcześniej, 12 maja. Znajdą się na niej pastele, akwarele i rysunek autorstwa Leona Wyczółkowskiego, które ze względów konserwatorskich rzadko opuszczają muzealne magazyny. Głównym „bohaterem” wystawy będzie jednak zaginiony w czasie II wojny światowej wspaniały pastel młodopolskiego mistrza Góralka / Wiejska dziewczyna w żółtej chuście z 1900 roku. Obraz ten, podarowany Wawelowi przez Leona Pinińskiego i znajdujący się w przedwojennej kolekcji, zaginął w czasie II wojny światowej. Szczęśliwie powrócił do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu w grudniu ubiegłego roku. Będzie to zatem pierwszy publiczny pokaz tego dzieła od czasu, gdy stał się wawelską własnością.

Noc Muzeów na Wawelu to także ostatnia szansa na zobaczenie wystawy Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762), poświęconej twórczości jednego z najważniejszych malarzy krakowskich XVIII wieku. Rysunki Radwańskiego – wydobyte na tę okazję z muzealnych magazynów – są pokazywane publicznie po raz pierwszy. Wystawa nie skupia się jednak wyłącznie na dziełach artysty, ale prezentuje je w szerokim kontekście. Będąc zarazem opowieścią o Krakowie, pomaga odkryć zapomniane karty dziejów sztuki naszego miasta. Ekspozycję można oglądać w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym jeszcze tylko do 15 maja. Noc Muzeów będzie zatem swoistym finisażem tej wysmakowanej i zaskakującej ekspozycji.

więcej o wydarzeniach w innych muzeach na stronie https://krakowskienoce.pl/
plan wzgórza z lokalizacją wystaw otwartych podczas Nocy Muzeów
plan wzgórza