Zamek Królewski na Wawelu, Pieskowa Skała oraz Dwór w Stryszowie nieczynne do odwołania. Wzgórze wawelskie niedostępne dla zwiedzających.

W pochodzie z królami przez polską historię

Cykl: Wawel Odzyskany

Wystawa: Wawel Odzyskany

Dla rodzin z dziećmi
  • dla dzieci 9–12 lat
  • prowadzenie: Bożena Litewka i Robert Adamczak oraz studenci Instytutu Historii UJ
  • opłaty: dziecko 5 zł lub 10 zł (z warsztatem), opiekun 5 zł
  • obowiązuje rezerwacja: zgłoszenia przyjmowane od poniedziałku poprzedzającego spotkanie, tel. 12 422 51 55 wew. 290, poniedziałek–piątek: 9.00–12.00, 14.00–15.00
Prezentowany na ekspozycji Wawel odzyskany odlew z brązu „Pochód na Wawel” Wacława Szymanowskiego to projekt niezrealizowanej 35-metrowej kompozycji rzeźbiarskiej związany z wizją odnowy królewskiej siedziby po odzyskaniu Wawelu od wojsk austriackich. Korowód wysokich na 3,5 metra 52 postaci, przedstawiających polskich królów i historycznych postaci prowadzonych przez kobietę uosabiającą Los, miał stanąć na Wawelu na miejscu zburzonych kuchni królewskich, zamykając dziedziniec arkadowy od strony zachodniej. W zamyśle autora to symboliczne dzieło, odwołując się do przełomowych wydarzeń polskiej historii, miało stanowić rodzaj pomostu między wielkością minionych wieków a tym, co dopiero nadejdzie. Chcąc przybliżyć postacie królów ukazanych w tej kompozycji rzeźbiarskiej, spróbujemy odszukać na ekspozycjach wawelskich cenne pamiątki z czasów ich panowania. Z pomocą tych pamiątek powrócimy do ważnych chwil polskich dziejów.