Otwórz oczy na Wawel | specjalna trasa zwiedzania

Zamek Królewski zaprasza na plenerową trasę zwiedzania „Otwórz oczy na Wawel”. Podczas tego niezwykłego spaceru z przewodnikiem po wzgórzu wawelskim można przekonać się, jak fascynującą historię kryją w sobie zlokalizowane na wzgórzu zabudowania.

 

  • oferujemy różne godziny zwiedzania, szczegóły na stronie ebiletu

    po wejściu na stronę ebiletu proszę najpierw wybrać dzień, a następnie Zamek Królewski na Wawelu – zwiedzanie
    wyświetli się lista dostępnych w danym dniu wystaw i tras oraz proponowanych godzin zwiedzania;
    część biletów będzie także zawsze dostępna w kasach Zamku przed samym zwiedzaniem
Zamek Królewski na Wawelu wraz z wawelskim wzgórzem to jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. Wielowiekowa siedziba królów do dziś zachwyca zwiedzających swoim pięknem i dostojeństwem. Wzgórze wawelskie to także wyjątkowego rodzaju miasto w mieście. Plenerowa trasa „Otwórz oczy na Wawel” pozwala poznać bogatą i nieoczywistą historię jego poszczególnych budowli – zamku królewskiego, kościołów, baszt, zabudowań dworskich czy murów obronnych. Z każdym z nich związana jest niesamowita historia. Były one świadkami królewskich koronacji, wesel, narodzin następców tronu, doniosłych wydarzeń politycznych, posiedzeń sejmu i senatu, odwiedzin monarchów europejskich, bitew wreszcie pochówków królów, narodowych wieszczy i bohaterów.

Dzięki barwnej opowieści przewodnika zwiedzający mogą oczami wyobraźni zobaczyć Wawel sprzed wieków i poczuć absolutną wyjątkowość tego miejsca. Nawet jeśli ktoś był na Wawelu już wiele razy, dzięki temu specjalnemu oprowadzaniu odkryje to miejsce na nowo i będzie mógł zachwycić się niewidocznymi na pierwszy rzut oka detalami.
  • trasa rozpoczyna się przy Bramie Herbowej (wejście na wzgórze od strony ul. Kanoniczej)
  • czas zwiedzania 1,5 godziny
Zwiedzanie rozpoczyna się przy wejściu na wzgórze wawelskie od strony ul. Kanoniczej – przy Bramie Herbowej, która nawiązuje bezpośrednio do idei łuku triumfalnego. Zwiedzający przechodzą następnie obok bastei z pomnikiem Tadeusza Kościuszki i Bramy Wazów – niegdyś jedynego wejścia prowadzącego na wzgórze.
Następnie, podążając rzadziej uczęszczanymi ścieżkami, uczestnicy przechodzą w okolice wejścia do Smoczej Jamy, kolumny „konfederatów barskich” i XIV-wiecznej Baszty Złodziejskiej. Mijając budynek dawnego szpitala austriackiego, udają się pod basztę Sandomierską oraz w okolicę murów obronnych i dawnego miasteczka wawelskiego – ze zrekonstruowanymi fundamentami kościołów św. Michała i św. Jerzego.
Na trasie nie może oczywiście zabraknąć opowieści o katedrze wawelskiej wraz z przyległymi do niej kaplicami: Zygmuntowską, Wazów i bp. Załuskiego. Następnie zwiedzający przez Bramę Berecciego udają się na dziedziniec arkadowy Zamku, gdzie poznają historię tej unikatowej rezydencji królewskiej.
Ostatnim punktem na trasie są odtworzone Ogrody Królewskie, z których można przyjrzeć się z bliska wieżom: Duńskiej, Jordance i Kurzej Stopce, poznać ciekawe historie każdej z nich oraz podziwiać piękną panoramę Krakowa.
Z Wawelem zwiedzający żegnają się, wychodząc z ogrodów przez tzw. sień tatarską. Spacer trwa łącznie około 1,5 godziny.