UWAGA - CZASOWE ZMIANY W ORGANIZACJI WYSTAW

Prywatne Apartamenty Królewskie

Ekspozycja w 21 salach, obejmuje prywatne pokoje królewskie i komnaty świty dworskiej często wykorzystywane jako pomieszczenia dla gości.

Cztery komnaty na południe od schodów Poselskich, stanowiły apartament królewski Zygmunta I a później jego syna, Zygmunta II Augusta. W tej części pałacu zachowały się renesansowe stropy modrzewiowe z lat 1524-1526, a w dwóch salach również malowane barwne fryzy podstropowe z lat30. wieku XVI. Szczególną uwagę zwracają rzeźbiarskie, gotycko-renesansowe portale, dzieło mistrza Benedykta. Wyposażenie pochodzi z epoki renesansu; są to dzieła północnoeuropejskie – arrasy pejzażowo-zwierzęce i groteskowe z królewskiej kolekcji Zygmunta II Augusta oraz włoskie, pochodzące z ofiarowanej Wawelowi z kolekcji Lanckorońskich. Ponad 60 obrazów z tej kolekcji tworzy studiolo w salce gotyckiej wieży zwanej Jordanką.
W najstarszym, północno wschodnim narożniku zamku znajduje się urokliwa, tajemnicza Kurza Stopka, która wraz z sąsiednią komnatą w gotyckiej wieży stanowiła apartament króla Zygmunta I Starego; w dobudowanej obok wieży Zygmunta III Wazy znajduje się jego gabinet z bogatą dekoracją stiukową z czasu około roku 1600. W latach 1927–1939 w tej części pałacu funkcjonował prywatny apartament prezydenta Rzeczypospolitej, Ignacego Mościckiego, o czym przypomina zrekonstruowana sypialnia prezydencka w wieży Duńskiej.

W północnym skrzydle pałacu znajdują się dwie sale z eksponatami z czasów panowania w Polsce dynastii Wettinów, w tym znakomity zbiór porcelany miśnieńskiej, sreber oraz dywanów z polskich manufaktur magnackich. Największa sala, zwana kolumnową  urządzona jest w stylu klasycystycznym.

Sypialnia

Renesansowy modrzewiowy strop, malowany fryz ścienny z głowami męskimi (częściowo zrekonstruowany), dwa gotycko-renesansowe portale oraz kominek pochodzą z wieku XVI, kiedy komnata służyła jako sypialnia królewska. Najważniejszym meblem jest tu późnorenesansowe angielskie łoże z baldachimem. Osiemnastowieczny piec kaflowy pochodzi z zamku w Wiśniowcu na Wołyniu. Obrazy włoskie z wieków XV i XVI są darem Karoliny Lanckorońskiej.

Kurza Stopka

Wysunięta z bryły zamku wieża-belweder zwana Kurzą Stopką jest pozostałością XIV-wiecznego zamku gotyckiego. Ta część rezydencji stanowiła apartament mieszkalny króla Zygmunta I Starego. Po pożarze w roku 1595 jej wnętrza zostały przebudowane na zlecenie króla Zygmunta III przez Jana Trevano. W tym okresie wykonano marmurowe obramienia drzwi z herbem Wazów – Snopek. Kurdybanowe XVIII-wieczne obicia ścian pochodzą z zamku w Mortizburgu. W okresie międzywojennym pomieszczenia odnowiono, nakrywając je stropami ramowymi zdobionymi malowidłami.

Sala Kolumnowa

W XVI wieku nazywana salą wielką (stuba magna), służyła jako jadalnia Zygmunta I Starego. Według przekazów przechowywano tu srebra stołowe. W roku 1787 wnętrze zostało wyposażone według projektu architekta ks. Sebastiana Sierakowskiego z okazji jedynego pobytu w Krakowie ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecny wystrój sali nawiązuje do tego wydarzenia. Na uwagę zasługuje garnitur klasycystycznych polskich mebli z kurdybanowym obiciem, a także zespół ściennych i stojących świeczników z brązu złoconego, wykonanych w Paryżu przez cenionych artystów: Philippe’a Caffieriego oraz Pierre-Philippe’a Thomire’a i jego warsztat.