Gra terenowa

dla grup rodzinnych i uczestników indywidualnych oraz dla szkół
uśmiechnięty mężczyzna z chłopcem na krużgankach wawelskiego zamku, z tyłu mała dziewczynka
Graj zwiedzając !
Zapraszamy grupy szkolne, dzieci i rodziców oraz uczestników indywidualnych do aktywnego wypoczynku. Podczas gry muzealnej odkryjecie tajemnice zamku i wzgórza wawelskiego. Ta forma zwiedzania umożliwi Wam inne niż zazwyczaj zapoznanie się z muzealną ekspozycją - z kartami do gry odszukacie wybrane obiekty, przyjrzycie się szczegółom, będziecie rozwiązywać zadania i zagadki, przybliżające zagadnienia związane z historią wzgórza i jego mieszkańców.

O Janie III Sobieskim, co Turków pod Wiedniem pokonał

gra terenowa dla grup szkolnych, rodzin z dziećmi, uczestników indywidualnych

Zapraszamy do udziału w grze terenowej, podczas której poznacie najważniejsze fakty dotyczące bitwy wiedeńskiej i jej bohaterów oraz cenne pamiątki z nią związane. Przemierzając poszczególne wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu, wyruszycie w podróż śladami wybitnego króla i wodza – Jana III Sobieskiego. Zapoznacie się również z odległym światem Imperium Osmańskiego i jego mieszkańcami.

12 września 1683 roku rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew nowożytnej Europy. Sprzymierzone wojska chrześcijańskiej części Europy pod wodzą króla Jana III Sobieskiego stoczyły walkę z Turkami oblegającymi Wiedeń. Było to wielkie starcie nie tylko pod względem militarnym, ale także z powodu jego kulturowych konsekwencji. Pokonana armia Osmanów przestała stanowić zagrożenie dla świata chrześcijańskiego na wiele lat, a sława polskiego oręża na zawsze zapisała się na kartach historii.

W każdym punkcie trasy czekają na Was ciekawe zadania do rozwiązania, a także wiele informacji, które poszerzą Waszą wiedzę o wiktorii wiedeńskiej.
Trasa gry: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie (I i II piętro zamku), Skarbiec Koronny, Zbrojownia, dziedziniec zewnętrzny.
  • terminy: 4–7.06.24 oraz 11–14.06.24
  • godziny rozpoczęcia gry: 9:30, 9:50,10:10, 10:30, 10:50, 11:10, 11:30, 11:50, 12:10, 12:30; czas trwania: 90 minut
  • opłata za udział grupy: 50 zł (liczebność grupy: maksymalnie 5 osób)
  • bilety sprzedawane są online, na określone godziny;
    po otwarciu linka należy wybrać dzień, a następnie zakładkę „zajęcia edukacyjne”, a następnie dogodną dla siebie godzinę
przed rozpoczęciem grykażda grupa powinna zgłosić sięz ważnym biletem w punkcie startowym na dziedzińcu arkadowym przy wejściu do Skarbca Koronnego; gdzie otrzyma najważniejsze informacje organizacyjne i jeden egzemplarz gry z zadaniami na grupę; zadania należy wykonywać w kolejności ich zamieszczenia w książeczce

przy każdorazowym wejściu na poszczególne ekspozycje uczestnicy będą proszeni o okazanie ważnego biletu

Podczas gry będą wykonywane fotografie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji znajduje się na stronie: https://wawel.krakow.pl/rodo


Portret konny Jana III Sobieskiego, 1690/1700; autor  nieokreślony 

Słoneczniki 2023

Wawelska gra terenowa "Klucz do Skarbca" została uhonorowana w najważniejszej, krakowskiej nagrodzie dla rodzin z dziećmi – Słoneczniki 2023. "Klucz do skarbca" został uznany na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w wieku 0–14 lat i otrzymał nagrodę rodziców w kategorii "Logika".