11 XI czynne wyłącznie: Wawel Odzyskany oraz Lapidarium | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Lato na Wawelu | oprowadzania tematyczne
Lato na Wawelu | oprowadzania tematyczne
lipiec–sierpień 2023
Zapraszamy rodziny z dziećmi oraz indywidualnych zwiedzających do udziału w letnich oprowadzaniach tematycznych.
Tego lata na Wawelu czeka na Was mnóstwo różnorodnych przygód i opowieści. Nie mogą one się doczekać, byście je poznali! Zapraszamy na spacery i lekcje, których oferta jest skierowana do każdego odbiorcy. Masz ochotę na spacer z wawelskimi potworami? Chcesz poznać historię miasteczka wawelskiego? A może sam nam opowiesz, jak odziać się w zbroję? Podczas spotkań na wystawach Zamku Królewskiego na Wawelu obejrzycie niejedną ekspozycję, posłuchacie legend i prawdopodobnie poznacie, którąś z wawelskich tajemnic. Bez obaw, smok przez cały czas będzie nas strzegł!
My na to, jak na lato, a Ty?
spotkania będą się odbywały od poniedziałku do piątku, w godz.: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30 (w zależności od dnia i tematu), czas trwania: 60 min.; miejsce zbiórki: przed biurem rezerwacji
odpłatność: 20 zł, sprzedaż online UWAGA – linki do sprzedaży online podajemy osobno, w poszczególnych wydarzeniach ⇒ w kalendarium wydarzeń
koordynacja: Maciej Tomczak, Magdalena Gacek/ Dział Edukacji
prowadzący: Barbara Mateja, Beata Malczewska, Łarisa Kulisz-Strzebońska, Jacek Chojnowski, Karolina Motyka, Paula Polak, Aleksandra Witkowska, Patrycja Mizera, Grzegorz Pasieka, Magdalena Cupryś, Michał Markieta, Michał Makówka, Anna Kowalska, Blanka Błaszczak-Rozenbaum
Tematy na sierpień
Odziej się w zbroję
Czego potrzebował rycerz, aby móc nosić ten tytuł? Najpierw konia, broni i zbroi. Jak taka zbroja mogła wyglądać? Jakie były jej typy? Podczas zajęć w wawelskiej Zbrojowni dowiemy się, jakie było wyposażenie europejskiego rycerza i do czego służyło. Niektórzy śmiałkowie może nawet odważą się przymierzyć niektóre elementy późnośredniowiecznej zbroi, aby poczuć ich ciężar.
Miejsce trwania spotkania: Zbrojownia (wybrane sale), bonus – Baszta Sandomierska
Odszukaj wawelskie stwory
Czy będąc kiedyś na wzgórzu wawelskim, rozglądaliście się naprawdę dokładnie? Czy wiecie, że w niektórych zakamarkach zamku oraz katedry znajdują się przedstawienia różnych stworów i zwierząt? I nie chodzi nam tu tylko o smoka. Kiedy i dlaczego się tam pojawiły? O tym opowiemy Wam podczas spotkania. Zapraszamy na spacer po wzgórzu wawelskim, który zamieni się w wielkie poszukiwanie wawelskich stworów.
Miejsce trwania spotkania: teren wzgórza wawelskiego, Ogrody Królewskie, bonus – Smocza Jama
Zostań gościem sułtana!
Wyruszcie w podróż na Bliski Wschód i poznajcie fascynujący świat Imperium Osmańskiego. Poczujcie się jak posłowie króla Zygmunta I Starego i złóżcie wizytę tureckiemu sułtanowi. Po drodze zobaczycie wiele cennych zabytków, które przybliżą Wam kulturę i religię państwa Osmanów. Podczas spotkania dowiecie się, jak ważną rolę w utrzymywaniu przyjaznych relacji między państwami odgrywały częste poselstwa i podarunki. Ponadto zagłębimy się w treść prywatnej korespondencji sułtana Sulejmana I Wspaniałego z ostatnimi Jagiellonami. A wszystko to na wystawie Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie.
Miejsce trwania spotkania: Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie (wybrane sale), bonus – Ogrody Królewskie
Odnajdź kuchnie i naczynia królewskiego stołu
Gdzie dokładnie na wzgórzu wawelskim znajdował się budynek królewskiej kuchni? Czy król i królowa mieli wspólnego kuchmistrza? Gdzie w zamku na Wawelu znajdowały się spiżarnie i lodownia? Czy na dworze Zygmunta I włoskie potrawy spotkały się z aprobatą dworzan? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego poznacie kulturę stołu za panowania ostatnich Jagiellonów. Przyjrzymy się również naczyniom ze wspaniałej paradnej zastawy, przywołującej czasy świetności I Rzeczpospolitej.
Miejsce trwania spotkania: Wawel Zaginiony (wybrane sale), Skarbiec Koronny (wybrane sale), bonus – Ogrody Królewskie
Poznaj budowle „miasteczka wawelskiego”
Zapraszamy na spacer po nieistniejącym „miasteczku wawelskim”, które kiedyś tętniło życiem. Przez kilka setek lat znajdowało się w nim ponad trzydzieści budynków, w tym dwa nieistniejące już dziś gotyckie kościoły otoczone wysokimi murami. Większość tej zabudowy została wyburzona gdy Wawel stał się koszarami wojskowymi. W trakcie spotkania będziemy tropić ślady dawnych budynków, zobaczycie zachowane średniowieczne baszty, fragmenty murów obronnych oraz poznacie ich niesamowite historię.
Miejsce trwania spotkania: Wawel Zaginiony (wybrane sale), dziedziniec zewnętrzny, bonus – Baszta Sandomierska
11:30, 14:30 Odnajdź kuchnie i naczynia z królewskiego stołu
31 VIII 2023
10:00, 13:00 Odnajdź kuchnie i naczynia z królewskiego stołu
11:30, 14:30 Odszukaj wawelskie stwory
W lipcu odbyły się...
A ja na to jak na smoka Co to takiego legenda? Czy legendy, które dotyczą smoka i Zamku Królewskiego na Wawelu, to tylko dobranockowe bajania? A może prawdziwe historie, które przy każdym ich wspominaniu dostają skrzydeł i odżywają na nowo? Zapraszamy w podróż po wawelskich legendach, podczas których poznamy postacie historyczne spacerujące kiedyś między murami zamku.
Miejsce trwania spotkania: Prywatne Apartamenty Królewskie (wybrane sale), Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (wybrane sale), bonus – Baszta Sandomierska
A ja na to jak na codzienność Ile posiłków jadała królowa? Czym jest „prandium” i co wspólnego ma ze śniadaniem? Zastanawialiście się, jak na królewskim dworze mijały zwykłe dni, w których król nie nosił uroczyście korony? Podczas wspólnego poznawania życia codziennego na Wawelu dowiecie się, która komnata nosiła nazwę „locus secretus”, jakie nieoczywiste zastosowanie miały jajka i siano oraz kto w podróż po kraju zabierał ze sobą... wannę.
Miejsce trwania spotkania: Prywatne Apartamenty Królewskie (wybrane sale), Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (wybrane sale), bonus – Ogrody Królewskie
A ja na to jak na koronację Korona, berło, jabłko czy może miecz? Które z insygniów koronacyjnych było najważniejsze? Kto mógł zostać królem? Czy koronacja trwała tylko jeden dzień? Na pytania te odpowiemy podczas spotkania dotyczącego koronacji królewskich na Wawelu. Poznamy historię tych najważniejszych ceremonii – pełnych podniosłości i przepychu odwiedzając Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Skarbiec Koronny.
Miejsce trwania spotkania: Prywatne Apartamenty Królewskie (wybrane sale), Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (wybrane sale), wystawa Skarbiec Koronny, bonus – Baszta Sandomierska
A ja na to jak na turniej Czym zajmowali się rycerze, kiedy nie toczyła się akurat żadna wojna? Czy w ich życiu był czas na zabawę? Jaką funkcję pełniły turnieje na dworze królewskim oraz jaki wpływ miały na postaci biorące w nich czynny udział? Zapraszamy na spotkanie w wawelskiej Zbrojowni, podczas którego zgłębimy sekrety rycerskiego życia.
Miejsce trwania spotkania: Zbrojownia (wybrane sale), bonus – Baszta Sandomierska
A ja na to jak na szatę Czy kanony piękna są zawsze takie same? A może na przestrzeni lat ulegają one jednak pewnym zmianom? Moda przychodzi i odchodzi, a jak prezentowała się kiedyś na wawelskim dworze? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego przeniesiemy się do królewskiej garderoby oraz porównamy stroje dworskie ze współcześnie panującymi trendami.