Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

26. edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Nic dziwnego!

18–19 oraz 25–26 maja 2024
26. edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Nic dziwnego!
 
Osobowości kreatywne i wrażliwe często bywają postrzegane jako szalone.
Kto odważy się jednak wyznaczać sztywno granice tego, co „normalne”? Czy sztuka lub postęp byłyby możliwe, gdyby nie odrobina szaleństwa? Te pytania odbijać się będą echem podczas licznych wydarzeń ukazujących bogactwo kulturowe Małopolski. W dwa majowe weekendy, 18–19 oraz 25–26 maja, odbędą się 26. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.
 
Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem „Nic dziwnego” zwraca uwagę m.in. na twórców, którzy w sytuacji chorób lub kryzysów psychicznych odnaleźli ukojenie w sztuce; na wizjonerów i outsiderów, ekscentryków i dziwaków. W tle znajdują się jak zwykle – niezwykłe przestrzenie, ciekawe projekty, oryginalne budowle, które przybliżą nam oprowadzania, spacery, warsztaty i wystawy.
 
Krakowskie atrakcje reprezentować będą klasztor i kościół oo. Bernardynów oraz znajdujący się po sąsiedzku Wawel! Jednak nie ten z przewodników i licznych tras turystycznych, lecz trudno dostępny na co dzień budynek administracyjny Zamku Królewskiego. Po prostu Wawel od kuchni! Będziemy też mieli okazję zapoznać się z zespołem szpitalno-parkowym w Kobierzynie – nowatorskim, zaprojektowanym w początkach XX wieku z dbałością o każdy szczegół. Czy wiedzieliście, że jako Krajowy Zakład dla Umysłowo i Psychicznie Chorych powstał w oparciu o ideę miasta ogrodu, które widziane z góry ma kształt motyla? Z pewnością nie zabraknie wielu innych barwnych historii o tym wyjątkowym miejscu.
Każdej kolejnej edycji MDDK, poza szeregiem darmowych oprowadzań, spotkań i wydarzeń, towarzyszy publikacja dotycząca prezentowanych miejsc, która pozwala lepiej poznać ich historię. W tym roku napisania książki podjął się Radek Rak, laureat Nagrody Literackiej Nike. Książka będzie rozdawana w trakcie wydarzeń, a po Dniach Dziedzictwa dostępna także w formie e-booka i audiobooka.

19 maja 2024 zapraszamy na Wawel – w ofercie zwiedzanie budynku nr 5.

Pełny program Dni na stronie Małopolskiego Instytutu Kultury.