Co zwiedzać

W obrębie wzgórza funkcjonują dwie niezależne instytucje: Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedra.
Zamek podzielony jest na kilka ekspozycji: stałych i sezonowych, organizuje także wystawy czasowe.

Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować o zmianach zachodzących w przestrzeniach wystaw Zamku Królewskiego na Wawelu oraz dotyczących dostępności niektórych obiektów. Zmiany te są spowodowane przygotowywaniem dla Państwa nowego sposobu prezentacji zamkowych wnętrz i kolekcji.
Efekty metamorfozy Wawelu poznamy na początku lipca 2022 roku, kiedy to odwiedzający zobaczą m.in. w nowej aranżacji imponującą stałą ekspozycję – Nowy Skarbiec Koronny. Zanim to nastąpi część zamkowych przestrzeni bywa czasowo wyłączana z możliwości zwiedzania a niektóre obiekty są prezentowane w innych niż dotychczas salach.
Dla przykładu Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski, jedyne zachowane insygnium koronacyjne dynastii Piastów i jeden z najcenniejszych wawelskich zabytków, przechowywany zazwyczaj w Skarbcu, obecnie prezentowany jest w Sali Senatorskiej na II piętrze Zamku – w sali tej znajdują się również przykłady bezcennych wawelskich arrasów. Wiele zabytków z kolekcji Zamku Królewskiego jest także obecnie prezentowanych w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie „Z Wawelu do Lublina. Skarby z królewskiego dworu”. Z kolei sala Poselska, znajdująca się również na II piętrze jest czasowo wyłączona z możliwości zwiedzania.
Przepraszamy za wszelkie niedogodności i prosimy o wyrozumiałość. W oczekiwaniu na efekty zamkowej metamorfozy, zachęcamy do śledzenia na bieżąco komunikatów na stronie internetowej Zamku.

Ekspozycje stałe

Sztuka Wschodu. Namioty tureckie

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

Zbrojownia

Wawel Zaginiony

Wawel Odzyskany

Trasy sezonowe (dostępne w zależności od pory roku i pogody)

Wawelskie smoczki | specjalna trasa zwiedzania Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem

Otwórz oczy na Wawel | specjalna trasa zwiedzania Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem

Dziś nieczynne

Wawel po godzinach | specjalna trasa zwiedzania Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem

Dziś nieczynne
Najczęściej zadawane pytaniaPRZECZYTAJ REGULAMINYGodziny, bilety, rezerwacje, bagaż