Do 2025 roku Zamek Królewski na Wawelu będzie zmieniał swoje oblicze. Powstaną nowe trasy podziemne (otwarcie pierwszej już jesienią tego roku) i ścieżki rekreacyjne. Zmodernizowana zostanie też Zbrojownia wawelska, gdzie znajdzie się kompletny zbiór 51 kopii zdobytych w bitwie pod Grunwaldem.
Wawel podziemny część I. Imponująca, nowa trasa stała pod wschodnim skrzydłem Zamku, złożony i innowacyjny projekt wystawienniczy, archeologiczny i architektoniczno-budowlany, który – z pewnością – zyska miano jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2023 roku.
Przed nami wybitne, chociaż mało znane, w większości nigdy niepokazywane w muzeach dzieła. Zamek Królewski na Wawelu inauguruje 2023 rok nową wystawą czasową Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600.
Zamek Królewski na Wawelu we współpracy z The Frick Collection w Nowym Jorku oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zapraszają od 18 sierpnia do 16 października na wystawę Królewski Rembrandt na Wawelu. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku.
W ostatni weekend wakacji Zamek Królewski zaprasza na pierwszą edycję festiwalu „Wawel jest Wasz”, który swoją ideą nawiązuje do tradycji dworu Jagiellonów jako miejsca otwartego na kontakty międzykulturowe i artystyczne.
Najnowsza odsłona jednej z głównych stałych ekspozycji Zamku Królewskiego na Wawelu, prezentującej najcenniejsze polskie pamiątki historyczne, 1 lipca została udostępniona publiczności po wielkiej metamorfozie.
Wystawa Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich, na którą Zamek Królewski na Wawelu zaprasza od 1 lipca do 2 października, będzie wyjątkową okazją, by podziwiać trzy obrazy pochodzące z dawnej wiedeńskiej kolekcji Karola Lanckorońskiego. Te wybitne dzieła dotąd nie były prezentowane w Polsce.
Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na Noc Muzeów 2022. Hasłem wawelskiej odsłony tego wydarzenia, które odbędzie się w piątek, 13 maja, jest „Moc Ukrainy”.
Losy wzgórza wawelskiego oraz wawelskiego smoka są nierozerwalnie splecione od czasu, gdy na przełomie XII i XIII wieku w Kronice polskiej Wincenty Kadłubek spisał legendę o potworze całożercy, mającym mieszkać w jaskini u stóp wzgórza.
Zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu wzbogaciły się o cenne ryciny oraz plakietę autorstwa jednego z najwybitniejszych rytowników i złotników europejskiego renesansu Giana Giacoma Caraglia, który był blisko związany z dworem Zygmunta Augusta.
W zbiorach wawelskich znajduje się wyjątkowy eksponat, niezwykle ważny dla historii Ukrainy. Jest to miecz hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego, uważany za dar królewicza Władysława Zygmunta Wazy, późniejszego króla Władysława IV.
Najstarsze wawelskie zabytki archeologiczne powracają na wystawę po przeszło 60 latach. Odnalezione na wawelskim wzgórzu eksponaty, datowane na okres pradziejowy, będzie można oglądać już od 26 lutego na nowej ekspozycji „Pradzieje Wawelu”, stanowiącej uzupełnienie wystawy „Wawel Zaginiony”.
Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na wystawę "Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711–1762)" poświęconą pracom jednego z najważniejszych malarzy krakowskich XVIII wieku.
Obrazy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Gdańsku Wystawa w salach drugiego piętra Zamku Królewskiego na Wawelu to szeroka panorama twórczości artystycznej w czasach Pietera Bruegla i Pietera Paula Rubensa.
Misją Zamku Królewskiego na Wawelu jest umożliwienie styczności z dziedzictwem narodowym oraz twórczością artystyczną minionych epok. Celem działalności muzeum winno być stworzenie nowoczesnej instytucji będącej jednocześnie aktywnym centrum działań wystawienniczych. Zamek powinien opierać się na działaniach, które bardzo mocno „otworzyłyby” muzeum na zwiedzających.
Dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu
PGE Polska Grupa Energetyczna została Mecenasem Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu i Nowego Skarbca Koronnego. Uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się 1 grudnia 2021 r. w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego.