Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Dostosowanie dla osób z niepełnosprawnością

Kontakt w sprawie dostępności
  • dowóz osób z niepełnosprawnością po uzgodnieniu telefonicznym pod numerem telefonu 12 422-51-55 wew. 219
  • osoby z niepełnosprawnością mogą wchodzić z psami-przewodnikami (procedura opisana w pliku do pobrania)
  • w razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt koordynatorem ds. dostępności:
    Rafał Konopka
    rafal.konopka@wawelzamek.pl 
    numer telefonu 12 4225155 wew. 366
Obiekt wyposażony w defibrylator. W sytuacji zagrożenia proszę kierować się do najbliższego pracownika Straży Zamkowej.

W obrębie wzgórza rozmieszczone są Totupointy (wymagana aplikacja ToTuPoint w telefonie).

Dostępność architektoniczna

Zamek Królewski na Wawelu znajduje się w centrum Krakowa - na Wzgórzu Wawelskim (około 228 m n.p.m.), w Dzielnicy I Stare Miasto, około 10 minut pieszo od Rynku Głównego, od Dworca ok. 20 min. pieszo.
Do bram wejściowych prowadzą dwie drogi, oba podejścia strome, dla poruszających się na wózku wskazana pomoc osoby towarzyszącej.
W obrębie wzgórza – na drodze i ścieżkach – zniesione bariery architektoniczne.

Podejście od strony ul. Bernardyńskiej

Dojście od strony skrzyżowania ulic Bernardyńska-Stradom-Grodzka – droga dojazdowa, dopuszczony ruch samochodowy (za zezwoleniem), nawierzchnia – „kocie łby”, wzdłuż drogi chodnik.

Podejście od strony ul. Kanoniczej

Dla ruchu pieszego; niskie schodki w przejściu bramnym.
Za bramą znajduje się platforma schodowa dla ON, umożliwiająca dotarcie na taras widokowy oraz dziedziniec zewnętrzny; posiada dzwonek na odpowiedniej wysokości.

Kasy biletowe

  • kasa główna w Centrum Promocji i Informacji
    budynek posiada podjazd dla wózków (od strony dziedzińca zewnętrznego); wewnątrz zniesione bariery architektoniczne

  • kasa sezonowa (IV-X) przy bramie Herbowej
    dostępna po pokonaniu podjazdu od strony ul. Kanoniczej, lub z dziedzińca zewnętrznego; uwaga – w przejściu bramy Wazów do pokonania niskie schodki; w pobliżu znajduje się platforma przyschodowa, która umożliwi dostanie się drogą okrężną na dziedziniec zewnętrzny

Centrum Promocji i Informacji

Widok z lotu ptaka na wzgórze wawelskie.
Tutaj znajdują się: informacja turystyczna, kasy biletowe, biuro rezerwacji zwiedzania i usług przewodnickich, toalety, restauracja i kawiarnia, sklepik z pamiątkami.

Budynek posiada podjazd dla wózków (od strony dziedzińca zewnętrznego), automat otwierający drzwi dla osób na wózkach, z balkonikami. Wewnątrz zniesione bariery architektoniczne.

Przechowalnia bagażu

Przeznaczona dla turystów posiadających bilet na wystawy. Znajduje się na dziedzińcu arkadowym – wejście przez bramę Berrecciego.
Przechowalnia jest niedostępna dla wózków inwalidzkich.

Toalety

  • w Centrum Promocji i Informacji – posiada podjazd dla wózków
  • na dziedzińcu zewnętrznym (przy wystawie Wawel Zaginiony) – posiada podjazd dla wózków
  • na dziedzińcu arkadowym (za ścianą kurtynową) – posiada podjazd dla wózków; nawierzchnia "kocie łby"; uwaga – ślisko

Punkt Poczty Polskiej

Znajduje się na dziedzińcu zewnętrznym, w baszcie Złodziejskiej – jest niedostępny dla wózków. Przed wejściem dzwonek na odpowiedniej wysokości, dla wezwania obsługi poczty.

Budynek nr 5 (Dyrekcja)

Budynek posiada podjazd dla wózków i osób poruszających się z balkoknikami, automat otwierający drzwi oraz domofon na odpowiedniej wysokości.
Wewnątrz winda wyposażona w kontrastowy panel, z przyciskami zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania (pismo wypukłe oraz braill), w windzie komunikaty głosowe.

Ekspozycje w Zamku

W zamku dostępna jest nowoczesna winda zewnętrzna. Korzystanie z niej przez osoby z niepełnosprawnością możliwe jest wyłącznie w obecności pracownika obsługi. W celu skrócenia czasu oczekiwania na udostępnienie windy prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby w Biurze Rezerwacji, Informacji turystycznej bądź w kasie biletowej.
  • Zamek I (I p. zamku) – podjazd do drzwi; dostępne na całej długości trasy (dojazd windą na krużganki, pokonanie stopni na trasie zwiedzania z użyciem platform); dostępne także dla osób na wózkach elektrycznych
  • Zamek II (II p. zamku) – podjazd do drzwi; dostępne na całej długości trasy (dojazd windą na krużganki, pokonanie pojedynczych stopni na trasie zwiedzania z użyciem platform); dostępne także dla osób na wózkach elektrycznych
  • Podziemia Zamku:
    Wawel Podziemny. Lapidarium
    – dostępne dla osób poruszających się na wózkach przy użyciu windy dla osób niepełnosprawnych (bez sieni studziennej); winda umożliwia zjazd osoby tylko na wózku, osoba stojąca nie może zjechać.
    Uwaga – platforma może przenieść wózek, który wraz osobą na nim siedzącą na całej wysokości nie przekracza rozmiaru 70 x 77cm oraz 110 na wysokość (niskie sklepienie).
    Na wystawie znajdują się tyflografiki (z audiodeskrypcją).
    Wawel Zaginiony – dostępny na całej długości trasy dla osób poruszających się na wózkach, także elektrycznych
    Kościół św. Gereona – niedostępny dla osób poruszających się na wózkach
  • Skarbiec Koronny – występują utrudnienia dla osób poruszających się na wózkach - nie jest dostępna winda ułatwiająca wejście na wystawę (od 14.10.2024 do odwołania). Utrudnienia są spowodowane przygotowaniem nowej aranżacji wystawy "Zbrojownia".
    Na wystawie znajdują się kopie eksponatów i tyflografiki (z audiodeskrypcją).
    Można pobrać audio przewodnik dla osób niewidomych/niedowidzących (opłata za wypożyczenie – 14 zł).
  • Wawel Odzyskany – niedostępny dla osób poruszających się na wózkach (liczne wąskie i strome stopnie na trasie zwiedzania)
  • Międzymurze. Podziemia Wawelu – dostępność dla osób poruszających się na wózkach lub balkonikach jest tylko w obrębie pierwszego rezerwatu, po dotarciu do końca pierwszego rezerwatu następuje powrót tą samą drogą (w drugim sektorze dostępne są gogle VR)
    • taras przed wejściem: bez schodowy dostęp na taras; na tarasie: kontrasty, pola uwagi oraz ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących; trzy tyflografiki z widokiem na południe, północ i zachód dla osób niewidomych i niedowidzących (audiodeskrypcje do tyflografik, opisy w brajlu)
    • wystawa: z uwagi na efekty dźwiękowe i wizualne nie rekomendujemy jej do zwiedzania dla małych dzieci i osób wrażliwych sensorycznie; winda dla ON na pierwszy sektor; dzwonek na odpowiedniej wysokości; krzesło ewakuacyjne, które samo wyjeżdża po schodach; podchwyty i klamki dla osób z niedowładem dłoni, kontrasty na schodach i drzwiach, pola uwagi dla osób niewidomych i niedowidzących; tyflomapy dla pierwszego i drugiego sektora (i opisy w brajlu)
  • Smocza Jama – niedostępna dla osób poruszających się na wózkach i z trudnościami w poruszaniu się – zejście stromymi, kręconymi schodami
  • Baszta Sandomierska – niedostępna dla osób poruszających się na wózkach i z trudnościami w poruszaniu się – zwiedzanie baszty wymaga przejścia po schodach liczących 137 stopni.
  • Miasteczko Wawelskie i taras widokowy – krużganki II piętra są dostępne na całej długości trasy dla osób poruszających się na wózkach; taras widokowy niedostępny dla osób poruszających się na wózkach i z trudnościami w poruszaniu się – dojście po schodach liczących 100 stopni
  • Ogrody Królewskie – częściowo dostępne dla osób poruszający się na wózkach; przejście/przejazd pod ściana kurtynową odbywa się po nierównej nawierzchni i pod dużym kątem; górny taras wymaga wejścia po wysokich schodach
Możliwość udostępnienia wózka
Zwiedzający ze schorzeniami narządu ruchu mają możliwość nieodpłatnego wypożyczenia wózka na czas zwiedzania. Zamek dysponuje trzema wózkami. Osobom chcącym wypożyczyć wózek polecamy kontakt z Punktem Informacji w celu upewnienia się, że wózek jest w danym momencie dostępny. Odbiór wózka możliwy jest w Punkcie Informacji, na wejściu do Lapidarium lub do Skarbca Koronnego albo, po wcześniejszym ustaleniu, na innej wybranej wystawie.
Dla zwiedzających na wózkach elektrycznych dostępne są wystawy: Wawel Zaginiony, Zamek II (II p.), Zamek I (I p.).

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Tłumacz PJM

W Zamku Królewskim na Wawelu dostępna jest usługa zdalnego tłumacza Polskiego Języka Migowego, za pomocą aplikacji Migam
Można z niej skorzystać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. Usługa jest bezpłatna.

Tłumacz PJM pomoże osobom G/głuchym w uzyskaniu odpowiedzi na pytania związane z działalnością Zamku Królewskiego na Wawelu, zakupie biletów czy skontaktowaniu się z innym pracownikiem muzeum.

Z usługi tłumacza Polskiego Języka Migowego można skorzystać na dwa sposoby:
 
Online: przez stronę internetową www.wawel.krakow.pl (z tej usługi można skorzystać z domu lub innego dowolnego miejsca).
Aby skorzystać z usługi tłumacza języka migowego online należy wejść na stronę internetową www.wawel.krakow.pl i kliknąć na ikonkę "migających dłoni", która znajduje się w prawym górnym rogu strony; po kliknięciu na ikonkę, nastąpi przekierowanie do podstrony, z niniejszą instrukcją:
  • po kliknięciu na ikonkę na górze tej podstrony, z opisem "Połącz z tłumaczem" nastąpi przekierowanie do strony, z której będzie można wykonać połączenie z tłumaczem PJM
  • tłumacz języka migowego odbierze połączenie od osoby G/głuchej i jednocześnie połączy się z pracownikiem zamku z działu wskazanego przez osobę dzwoniącą.
W przestrzeni Zamku Królewskiego na Wawelu – w bezpośrednim kontakcie z pracownikami kasy, poprzez swoje urządzenie mobilne z aplikacją Migam z umożliwiającą połączenie się z tłumaczem PJM. Stanowisko kasowe z dostępem do usługi tłumacza PJM oznaczone jest piktogramem migających dłoni.

Usługa tłumacza migowego online została wdrożona przez Zamek Królewski na Wawelu we współpracy z MIGAM „RKPK” Sp. z o.o. s.k.a.

Audio przewodnik w PJM dla Głuchych

Dostępny dla wystaw: Prywatne Apartamenty Królewskie, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny, Podziemia Zamku – czas trwania każdego z nagrań jest średnio o 20 minut dłuższy niż przewidywany czas zwiedzania danej wystawy.
Audio przewodniki są płatne, koszt wypożyczenia – 14 zł.
  • uwaga: wypożyczenie audio przewodnika nie jest równoznaczne z możliwością wejścia na wystawy (wstęp na wystawę tylko z ważnym biletem wstępu)
  • audio przewodnik jest polecany dla osób powyżej 12. roku życia
  • przy zakupie biletów wstępu na więcej niż jedną wystawę wystarczy wypożyczyć jeden audio przewodnik
odbiór urządzenia – na recepcji wystawy rozpoczynającej trasę:
  • dla tras: Zamek I, Zamek II – wejście na klatkę Poselską
  • dla trasy Podziemia Zamku – wejście na Wawel Zaginiony
  • dla Skarbca Koronnego – przy wejściu

Wystawy czasowe

Skonsultowane i poprawione pod kątem dostępności; podpisy zgodnie z „zasadami czytelnego tekstu”; ETR-y.
Na niektórych wystawach pojawiają się kopie eksponatów, gry oraz tyflografiki.

Ciche godziny

Z myślą o odwiedzających, którzy pragną zwiedzać w spokojniejszej atmosferze, wprowadzono ciche godziny. To unikalna inicjatywa, stworzona z myślą o osobach wrażliwych na bodźce sensoryczne, takich jak osoby w spektrum autyzmu, z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego czy seniorzy.

Kiedy odbywają się Ciche Godziny?
Ciche Godziny zaplanowane są na godziny 15:00-17:00 w pierwszą i ostatnią środę każdego miesiąca.

UWAGA: zawieszamy ciche godziny w okresie VII, VIII. 
Terminy wrześniowe podamy wkrótce.

Podczas cichych godzin:
  • prosimy o wyciszanie telefonów komórkowych i unikanie głośnych rozmów,
  • wyłączamy lub ograniczamy multimedia, muzykę i inne elementy audiowizualne,
  • zwiedzanie w grupach oraz oprowadzanie z przewodnikiem nie będzie możliwe.
A wszystko to, aby zapewnić naszym zwiedzającym komfortowe warunki, które umożliwią spokojne odkrywanie sztuki i historii w atmosferze ciszy i skupienia.

Zakup biletów online
Bilety są udostępniane z miesięcznym wyprzedzeniem, dostępne także w dniu zwiedzania; po wyczerpaniu puli online zapraszamy do kas stacjonarnych.
W sprzedaży online proszę najpierw zaznaczyć datęZamek Królewski na Wawelubilety na wystawy i trasy ⇒ przy wybranej wystawie godzinę 15:00 lub późniejszą.
przejdź na stronę sprzedaży online

Przydatne informacje:

Szczegółowe mapy z lokalizacją wejść, kas, toalet oraz tras zwiedzania są dostępne zarówno w wersji drukowanej w Centrum Promocji i Informacji, jak i na naszej stronie internetowej 

W punkcie informacji w Centrum Promocji i Informacji czeka zespół, który chętnie odpowie na wszystkie pytania, udzieli praktycznych wskazówek oraz pomoże w wypożyczeniu słuchawek wyciszających.

Spokojne zwiedzanie także w inne dni:
Zachęcamy również do odwiedzania naszych wystaw w dni o mniejszym natężeniu ruchu. Szczególnie spokojną atmosferę zapewniają godziny 15:00-17:00 w dni powszednie, od wtorku do piątku.

Inne udogodnienia

Zniżki dla osób z niepełnosprawnością

Osobom z niepełnosprawnością wraz z opiekunami przysługują bilety ulgowe (po okazaniu stosownych dokumentów).
Dokumentem potwierdzającym uprawnienie do korzystania z ulgi jest legitymacja dokumentująca niepełnosprawność lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Dodatkowo w ramach ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty 3+ przysługuje wstęp bezpłatny dla ucznia lub studenta legitymującego się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Pokoje dla mamy z dzieckiem

Pokoje przystosowane dla mam z małymi dziećmi, wyposażone w przewijaki i fotele do karmienia znajdują się w kompleksie toalet za ścianą kurtynową na dziedzińcu arkadowym oraz na trasie zwiedzania wystawy Zamek II.