UWAGA - CZASOWE ZMIANY W ORGANIZACJI WYSTAW

Dostosowanie dla osób z niepełnosprawnością

Kontakt w sprawie dostępności

 • dowóz osób z niepełnosprawnością po uzgodnieniu telefonicznym pod numerem telefonu 12 422-51-55 wew. 219
 • osoby z niepełnosprawnością mogą wchodzić z psami-przewodnikami

Dostosowanie wzgórza, budynków i ekspozycji

Zamek Królewski na Wawelu znajduje się w centrum Krakowa - na Wzgórzu Wawelskim (około 228 m n.p.m.), w Dzielnicy I Stare Miasto, około 10 minut pieszo od Rynku Głównego, od Dworca ok. 20 min. pieszo.

Do bram wejściowych prowadzą dwie drogi:
 • od strony ul. Kanoniczej – dla ruchu pieszego; niskie schodki w przejściu bramnym
 • od strony skrzyżowania ulic Bernardyńska-Stradom-Grodzka – droga dojazdowa, dopuszczony ruch samochodowy (za zezwoleniem), nawierzchnia – „kocie łby”, wzdłuż drogi chodnik
Oba podejścia strome, dla poruszających się na wózku wskazana pomoc osoby towarzyszącej.

W obrębie wzgórza – na drodze i ścieżkach – zniesione bariery architektoniczne.

Obiekt wyposażony w defibrylator. W sytuacji zagrożenia proszę kierować się do najbliższego pracownika Straży Zamkowej.

podejście od strony ul. Bernardyńskiej

podejście od strony ul. Kanoniczej

Zniżki dla osób z niepełnosprawnością

Osobom z niepełnosprawnością wraz z opiekunami przysługują bilety ulgowe (po okazaniu stosownych dokumentów).
Dotyczy to obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich EFTA.

Dokumentem potwierdzającym uprawnienie do korzystania z ulgi jest legitymacja dokumentująca niepełnosprawność lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Dodatkowo w ramach ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty 3+ przysługuje wstęp bezpłatny dla ucznia lub studenta legitymującego się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Kasy biletowe

 • kasa główna w Centrum Promocji i Informacji
  budynek posiada podjazd dla wózków (od strony dziedzińca zewnętrznego); wewnątrz zniesione bariery architektoniczne

 • kasa sezonowa (IV-X) przy bramie Herbowej
  dostępna po pokonaniu podjazdu od strony ul. Kanoniczej, lub z dziedzińca zewnętrznego; uwaga – w przejściu bramy Wazów do pokonania niskie schodki

Usługi

Widok z lotu ptaka na wzgórze wawelskie.
W Centrum Promocji i Informacji znajdują się: informacja turystyczna, kasy biletowe, biuro rezerwacji zwiedzania i usług przewodnickich, toalety, restauracja i kawiarnia, sklepik z pamiątkami. Budynek dostępny dla osób poruszających się na wózkach.

Punkt Poczty Polskiej w baszcie Złodziejskiej niedostępny dla wózków.

Przechowalnie bagażu

 • na dziedzińcu arkadowym (dla turystów posiadających bilet na wystawy) – wejście przez bramę Berrecciego; brak barier architektonicznych

Toalety

 • Centrum Promocji i Informacji - posiada podjazd dla wózków
 • Dziedziniec zewnętrzny (przy wystawie Wawel Zaginiony) - posiada podjazd dla wózków
 • Dziedziniec arkadowy (za ścianą kurtynową) – posiada podjazd dla wózków; nawierzchnia - "kocie łby"; uwaga - ślisko.

Pokoje dla mamy z dzieckiem

Pokoje przystosowane dla mam z małymi dziećmi, wyposażone w przewijaki i fotele do karmienia znajdują się w kompleksie toalet za ścianą kurtynową na dziedzińcu arkadowym oraz na trasie zwiedzania wystawy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

Ekspozycje w Zamku

W zamku dostępna jest nowoczesna winda zewnętrzna. Korzystanie z niej przez osoby z niepełnosprawnością możliwe jest wyłącznie w obecności pracownika obsługi. W celu skrócenia czasu oczekiwania na udostępnienie windy prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby w Biurze Rezerwacji, Informacji turystycznej bądź w kasie biletowej.
 • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (II p.) – dostępne na całej długości trasy (dojazd windą na krużganki, pokonanie pojedynczych stopni na trasie zwiedzania z użyciem platform).
 • Prywatne Apartamenty Królewskie (I p.) – dostępne na całej długości trasy (dojazd windą na krużganki, pokonanie stopni na trasie zwiedzania z użyciem platform).
 • Skarbiec Koronny i ZbrojowniaSkarbiec niedostępny. Zbrojownia częściowo dostępna dla osób poruszających się na wózkach (parter).
 • Wawel Zaginiony – dostępny na całej długości trasy dla osób poruszających się na wózkach.
 • Wawel Odzyskany – niedostępna dla osób poruszających się na wózkach (liczne wąskie i strome stopnie na trasie zwiedzania).
 • Smocza Jama – niedostępna dla osób poruszających się na wózkach – zejście stromymi, kręconymi schodami.
 • Baszta Sandomierska – niedostępna dla osób poruszających się na wózkach – zwiedzanie baszty wymaga przejścia po schodach liczących 137 stopni.
 • Ogrody, Dziedzińce, Kościół św. Gereona – trasa niedostępna dla osób poruszających się na wózkach; na trasie konieczne pokonanie stromych schodków do górnego ogrodu, u podnóża Kurzej Stopki oraz na Basztę Sandomierską
 • Ogrody Królewskie – częściowo dostępne dla osób poruszający się na wózkach, górny taras wymaga wejścia po wysokich schodach
Możliwość udostępnienia wózka
W Recepcji wystawy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz w Informacji Turystycznej (Centrum Promocji i Informacji) zwiedzający ze schorzeniami narządu ruchu mają możliwość wypożyczenia wózka.
Dla zwiedzających na wózkach elektrycznych dostępne są wystawy: Wawel Zaginiony, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (II p.), Prywatne Apartamenty Królewskie (I p.) oraz parterowe sale w Zbrojowni.