Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Dostosowanie dla osób z niepełnosprawnością

Kontakt w sprawie dostępności

  • dowóz osób z niepełnosprawnością po uzgodnieniu telefonicznym pod numerem telefonu 12 422-51-55 wew. 219
  • osoby z niepełnosprawnością mogą wchodzić z psami-przewodnikami

Dostosowanie wzgórza, budynków i ekspozycji

Zamek Królewski na Wawelu znajduje się w centrum Krakowa - na Wzgórzu Wawelskim (około 228 m n.p.m.), w Dzielnicy I Stare Miasto, około 10 minut pieszo od Rynku Głównego, od Dworca ok. 20 min. pieszo.

Do bram wejściowych prowadzą dwie drogi:
  • od strony ul. Kanoniczej – dla ruchu pieszego; niskie schodki w przejściu bramnym
  • od strony skrzyżowania ulic Bernardyńska-Stradom-Grodzka – droga dojazdowa, dopuszczony ruch samochodowy (za zezwoleniem), nawierzchnia – „kocie łby”, wzdłuż drogi chodnik
Oba podejścia strome, dla poruszających się na wózku wskazana pomoc osoby towarzyszącej.

W obrębie wzgórza – na drodze i ścieżkach – zniesione bariery architektoniczne.

Obiekt wyposażony w defibrylator. W sytuacji zagrożenia proszę kierować się do najbliższego pracownika Straży Zamkowej.

podejście od strony ul. Bernardyńskiej

podejście od strony ul. Kanoniczej

Zniżki dla osób z niepełnosprawnością

Osobom z niepełnosprawnością wraz z opiekunami przysługują bilety ulgowe (po okazaniu stosownych dokumentów).
Dotyczy to obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich EFTA.

Dokumentem potwierdzającym uprawnienie do korzystania z ulgi jest legitymacja dokumentująca niepełnosprawność lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Dodatkowo w ramach ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty 3+ przysługuje wstęp bezpłatny dla ucznia lub studenta legitymującego się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Kasy biletowe

  • kasa główna w Centrum Promocji i Informacji
    budynek posiada podjazd dla wózków (od strony dziedzińca zewnętrznego); wewnątrz zniesione bariery architektoniczne

  • kasa sezonowa (IV-X) przy bramie Herbowej
    dostępna po pokonaniu podjazdu od strony ul. Kanoniczej, lub z dziedzińca zewnętrznego; uwaga – w przejściu bramy Wazów do pokonania niskie schodki

Usługi

Widok z lotu ptaka na wzgórze wawelskie.
W Centrum Promocji i Informacji znajdują się: informacja turystyczna, kasy biletowe, biuro rezerwacji zwiedzania i usług przewodnickich, toalety, restauracja i kawiarnia, sklepik z pamiątkami. Budynek dostępny dla osób poruszających się na wózkach.

Punkt Poczty Polskiej w baszcie Złodziejskiej niedostępny dla wózków.

Przechowalnie bagażu

  • na dziedzińcu arkadowym (dla turystów posiadających bilet na wystawy) – wejście przez bramę Berrecciego; brak barier architektonicznych

Toalety

  • Centrum Promocji i Informacji - posiada podjazd dla wózków
  • Dziedziniec zewnętrzny (przy wystawie Wawel Zaginiony) - posiada podjazd dla wózków
  • Dziedziniec arkadowy (za ścianą kurtynową) – posiada podjazd dla wózków; nawierzchnia "kocie łby"; uwaga – ślisko.

Pokoje dla mamy z dzieckiem

Pokoje przystosowane dla mam z małymi dziećmi, wyposażone w przewijaki i fotele do karmienia znajdują się w kompleksie toalet za ścianą kurtynową na dziedzińcu arkadowym oraz na trasie zwiedzania wystawy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

Ekspozycje w Zamku

W zamku dostępna jest nowoczesna winda zewnętrzna. Korzystanie z niej przez osoby z niepełnosprawnością możliwe jest wyłącznie w obecności pracownika obsługi. W celu skrócenia czasu oczekiwania na udostępnienie windy prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby w Biurze Rezerwacji, Informacji turystycznej bądź w kasie biletowej.
  • Zamek I (I p. zamku) – dostępne na całej długości trasy (dojazd windą na krużganki, pokonanie stopni na trasie zwiedzania z użyciem platform).
  • Zamek II (II p. zamku) – dostępne na całej długości trasy (dojazd windą na krużganki, pokonanie pojedynczych stopni na trasie zwiedzania z użyciem platform).
  • Podziemia Zamku:
    Wawel Podziemny. Lapidarium – dostępne dla osób poruszających się na wózkach przy użyciu windy dla osób niepełnosprawnych (bez sieni studziennej); winda umożliwia zjazd osoby tylko na wózku, osoba stojąca nie może zjechać
    uwaga – platforma może przenieść wózek, który wraz osobą na nim siedzącą na całej wysokości nie przekracza rozmiaru 70 x 77cm oraz 110 na wysokość (niskie sklepienie)
    Wawel Zaginiony – dostępny na całej długości trasy dla osób poruszających się na wózkach.
    Kościół św. Gereona – niedostępny dla osób poruszających się na wózkach
  • Zbrojownia częściowo dostępna dla osób poruszających się na wózkach (parter)
    uwaga – platforma może przenieść wózek, który wraz osobą na nim siedzącą na całej wysokości nie przekracza rozmiaru 78 x 82cm
  • Skarbiec Koronny – dostępny dla osób poruszających się na wózkach na całej długości trasy (wejście do Skarbca przez recepcję Zbrojowni przy użyciu windy dla osób niepełnosprawnych, wejście do Kunstkamery przy użyciu przenośnego podestu)
    uwaga – platforma może przenieść wózek, który wraz osobą na nim siedzącą na całej wysokości nie przekracza rozmiaru 78 x 82cm
  • Wawel Odzyskany – niedostępny dla osób poruszających się na wózkach (liczne wąskie i strome stopnie na trasie zwiedzania).
  • Smocza Jama – niedostępna dla osób poruszających się na wózkach – zejście stromymi, kręconymi schodami.
  • Baszta Sandomierska – niedostępna dla osób poruszających się na wózkach – zwiedzanie baszty wymaga przejścia po schodach liczących 137 stopni.
  • Krużganki i taras widokowy – krużganki II piętra są dostępne na całej długości trasy dla osób poruszających się na wózkach; taras widokowy niedostępny dla osób poruszających się na wózkach, wejście na taras wymaga przejścia po schodach liczących 100 stopni
  • Ogrody Królewskie – częściowo dostępne dla osób poruszający się na wózkach; przejście/przejazd pod ściana kurtynową odbywa się po nierównej nawierzchni i pod dużym kątem; górny taras wymaga wejścia po wysokich schodach
Możliwość udostępnienia wózka
W Recepcji wystaw: Zamek I, Skarbiec Koronny oraz w Informacji Turystycznej (Centrum Promocji i Informacji) zwiedzający ze schorzeniami narządu ruchu mają możliwość wypożyczenia wózka.
Dla zwiedzających na wózkach elektrycznych dostępne są wystawy: Wawel Zaginiony, Zamek II (II p.), Zamek I (I p.) oraz parterowe sale w Zbrojowni.

Tłumacz PJM

Skorzystaj z usługi tłumacza PJM online w przestrzeni muzeum przez aplikację Migam

W Zamku Królewskim na Wawelu dostępna jest usługa zdalnego tłumacza Polskiego Języka Migowego.
Można z niej skorzystać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. Usługa jest bezpłatna.

Tłumacz PJM pomoże osobom G/głuchym w uzyskaniu odpowiedzi na pytania związane z działalnością Zamku Królewskiego na Wawelu, zakupie biletów czy skontaktowaniu się z innym pracownikiem muzeum.

Z usługi tłumacza Polskiego Języka Migowego można skorzystać na dwa sposoby:

Online: przez stronę internetową www.wawel.krakow.pl (z tej usługi można skorzystać z domu lub innego dowolnego miejsca).
Aby skorzystać z usługi tłumacza języka migowego online należy wejść na stronę internetową www.wawel.krakow.pl i kliknąć na ikonkę "migających dłoni", która znajduje się w prawym górnym rogu strony; po kliknięciu na ikonkę, nastąpi przekierowanie do podstrony, z niniejszą instrukcją:

  • po kliknięciu na ikonkę na górze tej podstrony, z opisem "Połącz z tłumaczem" nastąpi przekierowanie do strony, z której będzie można wykonać połączenie z tłumaczem PJM
  • tłumacz języka migowego odbierze połączenie od osoby G/głuchej i jednocześnie połączy się z pracownikiem zamku z działu wskazanego przez osobę dzwoniącą.
W przestrzeni Zamku Królewskiego na Wawelu w bezpośrednim kontakcie z pracownikami kasy, poprzez swoje urządzenie mobilne z aplikacją Migam z umożliwiającą połączenie się z tłumaczem PJM. Stanowisko kasowe z dostępem do usługi tłumacza PJM oznaczone jest piktogramem migających dłoni.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z koordynatorem ds. dostępności:
Rafał Konopka
rafal.konopka@wawelzamek.pl  
numer telefonu 12 4225155 wew. 366

Usługa tłumacza migowego online została wdrożona przez Zamek Królewski na Wawelu we współpracy z MIGAM „RKPK” Sp. z o.o. s.k.a.