Dostosowanie dla osób z niepełnosprawnością

Kontakt w sprawie dostępności

  • dowóz osób z niepełnosprawnością po uzgodnieniu telefonicznym pod numerem telefonu 12 422-51-55 wew. 219
  • osoby z niepełnosprawnością mogą wchodzić z psami-przewodnikami

Dostosowanie wzgórza, budynków i ekspozycji

Zamek Królewski na Wawelu znajduje się w centrum Krakowa - na Wzgórzu Wawelskim (około 228 m n.p.m.), w Dzielnicy I Stare Miasto, około 10 minut pieszo od Rynku Głównego, od Dworca ok. 20 min. pieszo.

Do bram wejściowych prowadzą dwie drogi:
  • od strony ul. Kanoniczej – dla ruchu pieszego; niskie schodki w przejściu bramnym
  • od strony skrzyżowania ulic Bernardyńska-Stradom-Grodzka – droga dojazdowa, dopuszczony ruch samochodowy (za zezwoleniem), nawierzchnia – „kocie łby”, wzdłuż drogi chodnik
Oba podejścia strome, dla poruszających się na wózku wskazana pomoc osoby towarzyszącej.

W obrębie wzgórza – na drodze i ścieżkach – zniesione bariery architektoniczne.

Obiekt wyposażony w defibrylator. W sytuacji zagrożenia proszę kierować się do najbliższego pracownika Straży Zamkowej.

podejście od strony ul. Bernardyńskiej

podejście od strony ul. Kanoniczej

Zniżki dla osób z niepełnosprawnością

Osobom z niepełnosprawnością wraz z opiekunami przysługują bilety ulgowe (po okazaniu stosownych dokumentów).
Dotyczy to obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich EFTA.

Dokumentem potwierdzającym uprawnienie do korzystania z ulgi jest legitymacja dokumentująca niepełnosprawność lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Dodatkowo w ramach ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty 3+ przysługuje wstęp bezpłatny dla ucznia lub studenta legitymującego się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Kasy biletowe

  • kasa główna w Centrum Promocji i Informacji
    budynek posiada podjazd dla wózków (od strony dziedzińca zewnętrznego); wewnątrz zniesione bariery architektoniczne

  • kasa sezonowa (IV-X) przy bramie Herbowej
    dostępna po pokonaniu podjazdu od strony ul. Kanoniczej, lub z dziedzińca zewnętrznego; uwaga – w przejściu bramy Wazów do pokonania niskie schodki

Usługi

Widok z lotu ptaka na wzgórze wawelskie.
W Centrum Promocji i Informacji znajdują się: informacja turystyczna, kasy biletowe, biuro rezerwacji zwiedzania i usług przewodnickich, toalety, restauracja i kawiarnia, sklepik z pamiątkami. Budynek dostępny dla osób poruszających się na wózkach.

Punkt Poczty Polskiej w baszcie Złodziejskiej niedostępny dla wózków.

Przechowalnie bagażu

  • na dziedzińcu arkadowym (dla turystów posiadających bilet na wystawy) – wejście przez bramę Berrecciego; brak barier architektonicznych

Toalety

  • Centrum Promocji i Informacji - posiada podjazd dla wózków
  • Dziedziniec zewnętrzny (przy wystawie Wawel Zaginiony) - posiada podjazd dla wózków
  • Dziedziniec arkadowy (za ścianą kurtynową) – posiada podjazd dla wózków; nawierzchnia - "kocie łby"; uwaga - ślisko.

Pokoje dla mamy z dzieckiem

Pokoje przystosowane dla mam z małymi dziećmi, wyposażone w przewijaki i fotele do karmienia znajdują się w kompleksie toalet za ścianą kurtynową na dziedzińcu arkadowym oraz na trasie zwiedzania wystawy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

Ekspozycje w Zamku

W zamku dostępna jest nowoczesna winda zewnętrzna. Korzystanie z niej przez osoby z niepełnosprawnością możliwe jest wyłącznie w obecności pracownika obsługi. W celu skrócenia czasu oczekiwania na udostępnienie windy prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby w Biurze Rezerwacji, Informacji turystycznej bądź w kasie biletowej.
  • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (II p.) – dostępne na całej długości trasy (dojazd windą na krużganki, pokonanie pojedynczych stopni na trasie zwiedzania z użyciem platform).
  • Prywatne Apartamenty Królewskie (I p.) – dostępne na całej długości trasy (dojazd windą na krużganki, pokonanie stopni na trasie zwiedzania z użyciem platform).
  • Zbrojownia częściowo dostępna dla osób poruszających się na wózkach (parter).
  • Wawel Zaginiony – dostępny na całej długości trasy dla osób poruszających się na wózkach.
  • Wawel Odzyskany – niedostępna dla osób poruszających się na wózkach (liczne wąskie i strome stopnie na trasie zwiedzania).
  • Smocza Jama – niedostępna dla osób poruszających się na wózkach – zejście stromymi, kręconymi schodami.
  • Baszta Sandomierska – niedostępna dla osób poruszających się na wózkach – zwiedzanie baszty wymaga przejścia po schodach liczących 137 stopni.
  • Ogrody, Dziedzińce, Kościół św. Gereona – trasa niedostępna dla osób poruszających się na wózkach; na trasie konieczne pokonanie stromych schodków do górnego ogrodu, u podnóża Kurzej Stopki oraz na Basztę Sandomierską
  • Ogrody Królewskie – częściowo dostępne dla osób poruszający się na wózkach, górny taras wymaga wejścia po wysokich schodach
Możliwość udostępnienia wózka
W Recepcji wystawy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz w Informacji Turystycznej (Centrum Promocji i Informacji) zwiedzający ze schorzeniami narządu ruchu mają możliwość wypożyczenia wózka.
Dla zwiedzających na wózkach elektrycznych dostępne są wystawy: Wawel Zaginiony, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (II p.), Prywatne Apartamenty Królewskie (I p.) oraz parterowe sale w Zbrojowni.

Tłumacz PJM

Skorzystaj z usługi tłumacza PJM online w przestrzeni muzeum przez aplikację Migam

W Zamku Królewskim na Wawelu dostępna jest usługa zdalnego tłumacza Polskiego Języka Migowego.
Można z niej skorzystać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. Usługa jest bezpłatna.

Tłumacz PJM pomoże osobom G/głuchym w uzyskaniu odpowiedzi na pytania związane z działalnością Zamku Królewskiego na Wawelu, zakupie biletów czy skontaktowaniu się z innym pracownikiem muzeum.

Z usługi tłumacza Polskiego Języka Migowego można skorzystać na dwa sposoby:

Online: przez stronę internetową www.wawel.krakow.pl (z tej usługi można skorzystać z domu lub innego dowolnego miejsca).
Aby skorzystać z usługi tłumacza języka migowego online należy wejść na stronę internetową www.wawel.krakow.pl i kliknąć na ikonkę "migających dłoni", która znajduje się w prawym górnym rogu strony; po kliknięciu na ikonkę, nastąpi przekierowanie do podstrony, z niniejszą instrukcją:

  • po kliknięciu na ikonkę na górze tej podstrony, z opisem "Połącz z tłumaczem" nastąpi przekierowanie do strony, z której będzie można wykonać połączenie z tłumaczem PJM
  • tłumacz języka migowego odbierze połączenie od osoby G/głuchej i jednocześnie połączy się z pracownikiem zamku z działu wskazanego przez osobę dzwoniącą.
W przestrzeni Zamku Królewskiego na Wawelu w bezpośrednim kontakcie z pracownikami kasy, poprzez swoje urządzenie mobilne z aplikacją Migam z umożliwiającą połączenie się z tłumaczem PJM. Stanowisko kasowe z dostępem do usługi tłumacza PJM oznaczone jest piktogramem migających dłoni.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z koordynatorem ds. dostępności:
Piotr Czarnota
e-mail: p.czarnota@wawelzamek.pl 
numer telefonu: 604 297 826 (SMS)

Usługa tłumacza migowego online została wdrożona przez Zamek Królewski na Wawelu we współpracy z MIGAM „RKPK” Sp. z o.o. s.k.a.