W dniu 23.05 Dziedziniec Arkadowy będzie zamknięty od godz. 17:00

Blog Edukacyjny

Inspiracje / Karty pracy
karty pracy
Beata Malczewska 24.08.2020 godz. 12:46

Władysław Łokietek

O znanych postaciach powstają czasem niesamowite opowieści. Jedna z legend opisuje wydarzenia, które dotyczą ucieczki księcia Władysława Łokietka, który musiał uciekać ze swoim rycerstwem z królestwa przed wojskami ówczesnego króla Wacława II…

Skąd taki przydomek?
Kiedy dzisiaj chcemy coś zmierzyć bierzemy linijkę albo metr i mamy miarę. A czy zawsze tak było? Otóż nie, w czasach średniowiecza a nawet później, wyglądało to zupełnie inaczej. Ludzie obserwując świat nadawali pewnym czynnościom nazwy wzięte z życia. Tak też było z mierzeniem. Idąc robimy kroki i tak odmierzano odległość. Mniejsze długości mierzono przy pomocy części ciała, tak powstała miara łokcia, stopy, dłoni czy palca. Łokieć był jedną z bardziej popularnych miar. Krakowski łokieć kupiecki w czasach, kiedy władcą był Władysław Łokietek mierzył około 59 cm. Według podań nasz
król mierzył 2,5 łokcia, czyli miał około 150 cm wzrostu. Z tego powodu niektórzy nazywali króla karłem. Czy przeszkodziło to Władysławowi Łokietkowi w byciu dobrym władcą?

 

Koronacja i inne ceremoniały

Walka Władysława Łokietka o tron krakowski była długa i pełna różnych zdarzeń. Związany od najmłodszych lat z wawelskim dworem Łokietek opuszczał go i wracał tu wiele razy. Jego spektakularny powrót po ponad 4-letnim wygnaniu z kraju w 1304 skończył się sukcesem. Kiedy zmarł jego przeciwnik król Wacław III w 1306, Łokietek wkroczył do Krakowa i sięgnął po władzę księcia senioralnego. Władysław Łokietek zyskiwał coraz większe poparcie, czasem przegrywał walcząc o ziemie królestwa czasami inne tracił, ale w końcu zasiadł na krakowskim tronie jako król. Było to 20 stycznia 1320 roku.


Legendy: Pająk przyjacielem Łokietka

O znanych postaciach powstają czasem niesamowite opowieści. Jedna z legend opisuje wydarzenia, które dotyczą ucieczki księcia Władysława Łokietka. Książe musiał uciekać ze swoim rycerstwem z królestwa przed wojskami ówczesnego króla Wacława II…

 

Karty pracy zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

 

Pliki do pobrania

Komentarze

Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ

Wawel Wyspiańskiego

17.04.2024 godz. 11:30
Zapraszamy do zapoznania się z kartami pracy dotyczącymi wystawy "Wawel Wyspiańskiego".

Mistrzowie włoskiego renesansu

05.01.2024 godz. 10:00
Z okazji nowej wystawy czasowej "Mistrzowie włoskiego renesansu. Bellini, Tycjan, Bassano" zapraszamy do zapoznania się z kartą pracy. Koniecznie zabierzcie ją ze sobą na zwiedzanie!

Beksiński

06.09.2023 godz. 11:00
Z okazji prezentowania rzeźb Zdzisława Beksińskiego w ogrodach wawelskich publikujemy kartę pracy, z którą można wybrać się na wystawę i dowiedzieć się więcej o wybitnym artyście.
srebrny kubek monetowy

Sztuka użytkowa i arcydzieło

16.08.2023 godz. 12:00
Z okazji wystawy sreber Funduszu Obrony Narodowej przedstawiamy Wam karty pracy, z których dowiecie się, czym jest sztuka użytkowa i czy codzienne przedmioty mogą być arcydziełami.
Zobacz wszystkie