11 XI czynne wyłącznie: Wawel Odzyskany oraz Lapidarium | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Blog Edukacyjny

Inspiracje / Karty pracy
Zamek Królewski na Wawelu 15.05.2020 godz. 11:05

Wawelskie Kolorowanki: Architektura

Starożytny architekt – Witruwiusz – uważał, że wznosząc dzieła architektoniczne, należy stosować się trzech podstawowych zasad: trwałości, użyteczności i piękna

Starożytny architekt – Witruwiusz – uważał, że wznosząc dzieła architektoniczne, należy stosować się trzech podstawowych zasad: trwałości, użyteczności i piękna. W jaki sposób te trzy reguły zastosowano w budowlach na Wawelu? Na ile obecne budynki były trwałe? Co kiedyś stanowiło dla nich zagrożenie? Dlaczego niektóre z nich nie przetrwały do naszych czasów? Do czego służyły? Co podobało się w nich kiedyś, a co podoba lub - wręcz przeciwnie – nie podoba się w nich teraz? Jeden niepowtarzalny Wawel, a wokół niego tyle pytań! W odpowiedzi na nie przychodzą do Was kolorowanki, które przedstawiają budynki wzgórza wawelskiego widziane oczami różnych artystów. Czy je rozpoznajecie?

 

Pliki do pobrania

Komentarze

Magdalena Kunysz
07.01.2021
Architektura Wawelu to temat dla całej rodziny. Tu, nie tylko dla dzieci, KOLOROWANKI, ale i pytania, np. o stosowanie, przy wznoszeniu dzieł architektury, trzech zasad Witruwiusza: trwałości, użyteczności i piękna. Możemy zastanawiać się nad nimi, oglądając także inne widoki wawelskiego wzgórza w malarstwie, prezentowanym w drugim odcinku serialu Wawel. Królestwo odkryte, „Wawel jako symbol”. Jest i lektura. O widokach Wawelu w grafikach, między innymi wspomnianej w filmie Zofii Stankiewicz, przeczytamy w Studia Waweliana. https://waweledukacja.com/2020/10/22/studia-waweliana-kilka-uwag-na-temat-widoku-wawelu/
Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ

Gabinet Porcelanowy

04.11.2024 godz. 11:00
Czym jest porcelana? Czy skrywa jakieś tajemnice? Do czego służyła królom? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie, rozwiązując zadania z kart pracy poświęconym wystawom Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera i Gabinet Porcelanowy.

Emocje - rekonstrukcja

19.07.2024 godz. 12:00
Zapraszamy dzieci do nauki i zabawy z nową kartą pracy stworzoną do wystawy "Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa".

Wawel Wyspiańskiego

17.04.2024 godz. 11:30
Zapraszamy do zapoznania się z kartami pracy dotyczącymi wystawy "Wawel Wyspiańskiego".

Mistrzowie włoskiego renesansu

05.01.2024 godz. 10:00
Z okazji nowej wystawy czasowej "Mistrzowie włoskiego renesansu. Bellini, Tycjan, Bassano" zapraszamy do zapoznania się z kartą pracy. Koniecznie zabierzcie ją ze sobą na zwiedzanie!
Zobacz wszystkie