Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Blog Edukacyjny

Inspiracje / Karty pracy
Zamek Królewski na Wawelu 07.04.2020 godz. 10:15

Wawelskie kolorowanki: Rycerze

Chociaż dziś Zamku Królewskiego na Wawelu ochrania straż zamkowa, to mimo tego w muzealnej przestrzeni aż roi się od rycerzy!

Kolorowanki rycerskie

Chociaż dziś Zamek Królewski na Wawelu ochronia straż zamkowa, to mimo tego w muzealnej przestrzeni aż roi się od rycerzy! Najlepszym dowodem na to jest oczywiście ekspozycyjna „Zbrojownia”, w której opancerzone manekiny stoją na baczność i prezentują swoje dostojeństwo. Przebywając tam nie trudno usłyszeć w wyobraźni szczęku uderzanych o siebie mieczy i tupotu kopyt koni bojowych. Jedna z eksponowanych tam zbroi od razu przykuwa uwagę zwiedzających. Jej potężny hełm z niewielką przestrzenią na oczy, wygląda jak dziwny stwór! Nie bez powodu nazywa się „żabim pyskiem”. Tego typu hełmy, a właściwie całe uzbrojenie ubierano podczas turniejów rycerskich. Nawet na Wawelu miały miejsce takie rycerskie potyczki, które odbywały się na dziedzińcu zamkowym. Turnieje rycerskie przybrały szczególnie barwny i teatralny charakter w czasie, kiedy w literaturze średniowiecznej powstawały opowieści chwalące cnoty i wartości rycerskie. Kto z nas nie zna przygód słynnego Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu, którzy byli przykładem honoru i bohaterstwa? Przykład turnieju rycerskiego można też ujrzeć w naszym zamku, w Sali – a jakżeby inaczej – Turniejowej. Fragment malowidła zwanego fryzem zostawiamy dziś dla Was. Do dzieła zamkowi malarze!

Do pokolorowania

Misa Majolikowa z przedstawieniem jeźdźca
twórca/wytwórnia Mancini Giacomo (El Frate) (?) / warsztat Giacomo Manciniego (?) miejsce powstania Włochy, Umbria, Deruta, datowanie połowa w. XVI

Fragment fryzu z Sali Turniejowej, ok. 1535

Pliki do pobrania

Komentarze

Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ

Wawel Wyspiańskiego

17.04.2024 godz. 11:30
Zapraszamy do zapoznania się z kartami pracy dotyczącymi wystawy "Wawel Wyspiańskiego".

Mistrzowie włoskiego renesansu

05.01.2024 godz. 10:00
Z okazji nowej wystawy czasowej "Mistrzowie włoskiego renesansu. Bellini, Tycjan, Bassano" zapraszamy do zapoznania się z kartą pracy. Koniecznie zabierzcie ją ze sobą na zwiedzanie!

Beksiński

06.09.2023 godz. 11:00
Z okazji prezentowania rzeźb Zdzisława Beksińskiego w ogrodach wawelskich publikujemy kartę pracy, z którą można wybrać się na wystawę i dowiedzieć się więcej o wybitnym artyście.
srebrny kubek monetowy

Sztuka użytkowa i arcydzieło

16.08.2023 godz. 12:00
Z okazji wystawy sreber Funduszu Obrony Narodowej przedstawiamy Wam karty pracy, z których dowiecie się, czym jest sztuka użytkowa i czy codzienne przedmioty mogą być arcydziełami.
Zobacz wszystkie