Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Blog Edukacyjny

Inspiracje / Karty pracy
karty pracy
Zamek Królewski na Wawelu 30.04.2020 godz. 15:41

Wielki. Kazimierz Wielki.

Przekonajcie się sami, jakie cechy powinien posiadać wielki władca!

Dlaczego Wielki?

Bo chciał, aby Królestwo Polskie za jego rządów, było wielkim i silnym państwem. Przykład z pewnością dał mu jego ojciec Władysław Łokietek, którego koronacja uważana jest za pierwszy krok do zjednoczenia Królestwa Polskiego. Może właśnie wtedy, kiedy Kazimierz oglądał koronację swojego ojca zrodziła się w nim myśl, że na wzgórzu wawelskim powinna stanąć nowa katedra i wspaniały zamek?

Bo zrobił wielkie rzeczy dla rozwoju nauki, a wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nauka to nie obowiązek, a przywilej. Na dodatek mądry i przewidywalny władca wie, że należy otaczać się światłymi doradcami. Wie on także, jak ważne jest promowanie swojego kraju od najlepszej strony. Średniowieczny uniwersytet był nie tylko miejscem nauki, ale również wizytówką państwa pośród innych. To była dobra decyzja królu Kazimierzu!

Bo wznosił wiele nowych budowli albo ulepszał te starsze. Kazimierzowi Wielkiemu zależało na bezpieczeństwie swojego państwa i swoich poddanych.  Z pewnością, kiedy słyszymy o tym królu, od razu przychodzi nam na myśl słynne przysłowie mówiące o tym, że zostawił Polskę murowaną. Świadectwem tego są gotyckie kościoły, ale także liczne zamki. Chociaż dziś w większości pozostały ruinami, to są wyjątkowym świadectwem rozmachu, z jakim rządził Kazimierz Wielki.

Bo wiele pisano o jego wielkich dokonaniach. A największe, to wcale nie te z mieczem w dłoni, ale te które budują jedność. To właśnie o Kazimierzu Wielkim pisano, że był twórcą sprawiedliwych praw, genialnym władcą, obrońcą dobrych, a prześladowcą złych. Nic dziwnego, że śmierć Kazimierza Wielkiego wstrząsnęła całym Królestwem. Co jeszcze pisano o królu? Zobaczcie sami.

Pliki do pobrania

Komentarze

Magdalena Kunysz
30.04.2020
"Niespełna tydzień po koronacji, a już król wydaje pieniądze! Sprawdź na co..." Początek kolejnego działania uczniów, którzy niedawno z Wawelskimi Kolorowankami wspominali dzień koronacji Kazimierza Wielkiego. Tym razem ciekawa forma zagadek.
Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ

Gabinet Porcelanowy

04.11.2024 godz. 11:00
Czym jest porcelana? Czy skrywa jakieś tajemnice? Do czego służyła królom? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie, rozwiązując zadania z kart pracy poświęconym wystawom Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera i Gabinet Porcelanowy.

Emocje - rekonstrukcja

19.07.2024 godz. 12:00
Zapraszamy dzieci do nauki i zabawy z nową kartą pracy stworzoną do wystawy "Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa".

Wawel Wyspiańskiego

17.04.2024 godz. 11:30
Zapraszamy do zapoznania się z kartami pracy dotyczącymi wystawy "Wawel Wyspiańskiego".

Mistrzowie włoskiego renesansu

05.01.2024 godz. 10:00
Z okazji nowej wystawy czasowej "Mistrzowie włoskiego renesansu. Bellini, Tycjan, Bassano" zapraszamy do zapoznania się z kartą pracy. Koniecznie zabierzcie ją ze sobą na zwiedzanie!
Zobacz wszystkie