Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Blog Edukacyjny

Inspiracje / Karty pracy
karty pracy
Beata Malczewska 28.09.2020 godz. 12:31

Zygmunt August

W tym roku przypada okrągła rocznica narodzin króla Zygmunta Augusta. Kiedy na świecie pojawił się długo oczekiwany syn, dziedzic tronu Jagiellonów, na dworze wawelskim nastała wielka radość. Zapraszamy do zabawy z kartami pracy o Zygmuncie Auguście.

Narodziny Władcy 

W tym roku przypada okrągła rocznica narodzin króla Zygmunta Augusta. Kiedy na świecie pojawił się długo oczekiwany syn, dziedzic tronu Jagiellonów, na dworze wawelskim nastała wielka radość.  Imiona Zygmunt August, jakie Bona wybrała dla syna, nadane na chrzcie, miały wymowę symboliczną. Nazwa miesiąca, w którym narodził się potomek Zygmunta Starego i Bony została nadana na cześć Oktawiana Augusta, wielkiego władcy Rzymu. Pierwsze imię oddawało hołd ojcu, drugie miało być wyrazem wiary w wyjątkowe życie królewicza. Bona wierzyła astrologom i swojemu wewnętrznemu przekonaniu, że jej syn urodzony 1 sierpnia, tak jak wybitny władca Rzymu, również dostąpi wszelkich zaszczytów i będzie wielki jak Cezar. 

Kim byli przodkowie ostatniego z Jagiellonów?

Biblioteka


Biblioteka Zygmunta Augusta była niewątpliwie jedną z największych prywatnych bibliotek w Polsce. Monarcha zgromadził około 4000 ksiąg i woluminów, co na skalę ówczesnej Europy było okazałym zbiorem. W XVI wieku, kiedy duch humanizmu kreował różne dziedziny życia, również kolekcjonowanie książek miało swoją filozofię. Kult książki wytyczał w pewien sposób kierunek działań dla kolekcjonerów. Gromadzenie ksiąg rzadkich, poszukiwanie nowych druków, stworzenie całej machiny działań do opracowywania szaty graficznej zbiorów, umocnienie pozycji nadwornego bibliotekarza, zatrudnienie specjalnych agentów dostarczających królowi księgi, to wszystko pozwoliło stworzyć Zygmuntowi Augustowi bibliotekę wyjątkową. Cała kolekcja obejmowała bogatą tematykę: prawo, teologię, historię, geografię, filozofię, astronomię, literaturę klasyczną, traktaty medyczne i przyrodnicze, autorów współczesnych, utwory o kulturze współczesnego świata oraz materiały rękopiśmienne.


Arrasy


Ta wspaniała kolekcja, którą możemy oglądać w komnatach wawelskiej rezydencji zachwycała potomnych i zachwyca dziś. To, że jest wyjątkowa, szczególna, według większości badaczy najcenniejsza, jeśli chodzi o tapiserie jakie gdziekolwiek możemy zobaczyć, to opinie znane. Jak my dzisiaj spoglądamy na mistrzowską pracę projektantów i tkaczy tych wspaniałych „ruchomych obrazów”, jak o nich mówiono. Dojrzeć szczegóły, znaleźć różnice to trening dla naszego wzroku i moc przeżyć estetycznych. Bądź jak wawelski detektyw.

 

Karty pracy zostały zrealizowane w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

 

 

Pliki do pobrania

Komentarze

Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ

Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu

16.12.2024 godz. 11:00
Zapraszamy do pełnej przygód zabawy z kartami pracy stworzonymi do wystawy "Niech żyje król!".

Gabinet Porcelanowy

04.11.2024 godz. 11:00
Czym jest porcelana? Czy skrywa jakieś tajemnice? Do czego służyła królom? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie, rozwiązując zadania z kart pracy poświęconym wystawom Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera i Gabinet Porcelanowy.

Emocje - rekonstrukcja

19.07.2024 godz. 12:00
Zapraszamy dzieci do nauki i zabawy z nową kartą pracy stworzoną do wystawy "Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa".

Wawel Wyspiańskiego

17.04.2024 godz. 11:30
Zapraszamy do zapoznania się z kartami pracy dotyczącymi wystawy "Wawel Wyspiańskiego".
Zobacz wszystkie