W dniach 4,5,6 lipca dziedziniec arkadowy zamknięty od godz. 17.00

Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa

infografika

Twórczy gest | warsztaty pantomimy

Warsztaty pantomimiczne umożliwiające uczestnikom zwiększenie świadomości własnego ciała i oddechu. Skupimy się na metodach wyrażania uczuć i emocji poprzez ruch. Poznamy terapeutyczne działanie sztuki.
Bezpośrednią inspiracją do spotkań będzie tzw. „lwowska rzeźba rokokowa”, a w szczególności rzeźby Johanna Georga Pinsla, dlatego dopełnieniem warsztatów będą refleksje na temat jego twórczości.
Zajęcia poprowadzi Tadeusz Dylawerski: aktor, mim, arteterapeuta i autor licznych projektów edukacyjno – artystycznych.

W ramach cyklu odbędą się cztery warsztaty. Każdy z nich ukaże inną propozycję dotyczącą harmonizacji ciała i emocji. Aktywnością ruchową łączącą wszystkie spotkania będzie pantomima.
Zapraszamy do udziału w całym cyklu lub wybranych wydarzeniach.

4 lipca 2024 Rzeźba. Jak stać się twórcą samego siebie?
5 lipca 2024 Mowa ciała. Jak nawiązać relacje z samym sobą i światem zewnętrznym?
6 lipca 2024 Taniec improwizacyjny. Jak zatańczyć siebie?
7 lipca 2024 Focusing. Od czego zacząć, by stać się artystą?
  • godz. 12:00, czas trwania: 90 min
  • odbiorcy: młodzież od 16 roku życia i dorośli
  • możliwy udział w całym cyklu lub wybranych wydarzeniach
  • bilet: 30 zł, sprzedaż online
  • miejsce zbiórki: przed budynkiem nr 5
  • uczestnik powinien zabrać ze sobą matę do ćwiczeń, swobodne ubranie i obuwie sportowe

Oprowadzania kuratorskie

Zapraszamy na cykl oprowadzań kuratorskich po wystawie „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa”. Kuratorki wystawy wprowadzą odbiorców w tematykę, ukazując szeroki kontekst rzeźb Johanna Georga Pinsla z kościoła Misjonarzy w Horodence. Spotkania będą również okazją do dyskusji na temat narracji wystawy oraz koncepcji aranżacji.

Terminy:
29 czerwca, godz. 14:00, prowadzenie: Joanna Pałka
9 lipca, godz. 12.00, prowadzenie: dr Agata Dworzak
13 lipca, godz. 14.00, prowadzenie: dr Agata Dworzak
23 lipca, godz. 12.00, prowadzenie: Joanna Pałka
30 lipca, godz. 12.00, prowadzenie: Joanna Pałka
27 sierpnia, godz. 12.00, prowadzenie: Joanna Pałka
3 września, godz. 12.00, prowadzenie: dr Agata Dworzak
10 września, godz. 12.00, prowadzenie: dr Agata Dworzak
14 września, godz. 14.00, prowadzenie: Joanna Pałka
  • odbiorcy: dorośli
  • czas trwania: 60 min
  • miejsce: sale wystawy
  • miejsce zbiórki: wejście na wystawę – klatka schodowa Senatorska, II piętro
  • dostępność: potrzebę skorzystania z tłumaczenia na PJM prosimy zgłaszać do 3 dni przed wydarzeniem na adres: mprawelska@wawelzamek.pl
  • wstęp na podstawie ważnego biletu, cena 20 zł

Wyrzeźbić emocje | warsztaty rzeźby w drewnie

Jahann Georg Pinsel był jednym z najwybitniejszych rzeźbiarzy działających w Rzeczypospolitej w okresie rokoka. Jego monumentalne rzeźby prezentowane w Zamku Królewskim na Wawelu zmuszają odwiedzającego do refleksji nad emocjami.
Uczestnicy warsztatów odwiedzą wystawę, aby poznać tajniki pracy w drewnie, a następnie w sali warsztatowej wykonają rzeźby w drewnie lipowym. Poznamy podstawy pracy z użyciem profesjonalnych narzędzi rzeźbiarskich, takich jak dłuta i pobijaki, dzięki obecności prowadzącej, artystki-rzeźbiarki z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Każdy zakończy zajęcia z wykonanym przez siebie drewnianym dziełem sztuki.
Prowadząca: Emilia Fajt

Zapewniamy wszystkie potrzebne narzędzia i materiały.
Prosimy o wygodny strój, który może się pobrudzić
  • terminy: 13 VII, 27 VII, 10 VIII, 17 VIII
  • godzina: 10:00, czas trwania: 3 h
  • warsztaty przeznaczone dla osób pełnoletnich
  • opłata: 30 zł; sprzedaż online
  • miejsce zbiórki: dziedziniec arkadowy, wejście na Klatkę Senatorską (niedaleko przechowalni bagażu)
Podczas warsztatów będą robione zdjęcia dokumentujące wydarzenie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: https://wawel.krakow.pl/rodo 
Dr Agata Dworzak – historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowożytnej w Instytucie Historii Sztuki UJ. Laureatka stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców, stypendystka Kancelarii Rządu Bawarskiego i The Robert Anderson Research Charitable Trust. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce nowożytnej, a zwłaszcza na sztuce kręgu lwowskiego w XVIII wieku, rzeźbie i architekturze na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Tematyką „lwowskiej rzeźby rokokowej” zajmuje się od ponad 10 lat, czego efektem jest kilkanaście artykułów naukowych w czasopismach i publikacjach zbiorowych oraz książki: Fabrica Ecclesiae Sandomiriensis. Dzieje modernizacji wnętrza kolegiaty sandomierskiej w XVIII wieku w świetle źródeł archiwalnych (Kraków 2016), a także Polejowscy. Karta z dziejów lwowskiego środowiska artystycznego w drugiej połowie XVIII wieku (Warszawa–Kraków 2020), za które uzyskała: dwukrotnie Nagrodę im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa za najlepszą pracę z historii sztuki, przyznawaną przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Nagrodę Miasta Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego Bonum Publicum, a także wyróżnienie w Konkursie Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym dla autora najlepszej rozprawy doktorskiej dotyczącej szeroko ujmowanego osiemnastego wieku.

Joanna Pałka – kustosz i kurator zbiorów rzeźby w Zamku Królewskim na Wawelu. Absolwentka historii sztuki i podyplomowych studiów muzeologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowych studiów z zakresu konserwacji zabytków i architektury na Politechnice Krakowskiej. Wieloletni sekretarz Komisji Zakupu Muzealiów Zamku Królewskiego na Wawelu, autorka m.in. haseł do Encyklopedii Sztuki Polskiej. Obecnie w trakcie prac nad katalogiem rzeźby ze zbiorów wawelskich. W kręgu jej zainteresowań są nowożytne rzeźbiarskie wizerunki cesarzy rzymskich i twórczość Michała Klahra Starszego. Pasjonatka baroku i muzyki klasycznej.