Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Ferie na Wawelu

dla rodzin z dziećmi w wieku 9–15 lat
infografika wydarzenia dla rodzin z dziećmi
Coroczne warsztaty poruszają ciekawe zagadnienia związane z historią wzgórza i jego zabytkami, pozwalają też poznać fascynującą pracę muzealnych specjalistów, którzy z zaangażowaniem dzielą się tajnikami swojej profesji. Spotkania mają charakter interaktywny, a odbywają się zarówno w salach edukacyjnych, jak i na wybranych ekspozycjach Zamku.

Program na 2025

W trakcie nadchodzących ferii zimowych zapraszamy do odwiedzin wawelskiego zamku, gdzie będziemy mieć niepowtarzalną okazję poznać od podszewki dwie znakomite profesje artystyczne.  
W pierwszym tygodniu podążymy śladem mistrza Tadeusza Kuntzego, który poprowadzi nas krętymi uliczkami ku malarskim sekretom. W gabinecie malarza zdobędziemy sporą porcję wiedzy oraz umiejętności. W drugim tygodniu przeniesiemy się na królewski dwór, gdzie pozwolimy się pochłonąć przygotowaniom do koronacji. Jako przyszli monarchowie poznamy tajemnice dawnych obyczajów i zakres królewskich obowiązków. 
  • opłata za pojedyncze zajęcia: 45 zł
  • sprzedaż online – linki do sprzedaży pojedynczych wejściówek podajemy w kalendarium wydarzeń
udział opiekuna jest obowiązkowy (ze względu na ograniczoną przestrzeń prosimy, aby dziecku towarzyszył jeden opiekun)
przy zakupie biletu dla dziecka opiekunowi przysługuje wstęp bezpłatny
Podczas wybranych warsztatów będą wykonywane fotografie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: https://wawel.krakow.pl/rodo   

Zajęcia prowadzą:  
Dr Betina Bożek – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie im. Jana Matejki . Stopień doktora uzyskała na  Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Doświadczona edukatorka, prowadząca zajęcia z młodzieżą, dziećmi oraz rodzinami w ramach  współpracy z fundacjami i instytucjami kultury. Jest reżyserką filmów animowanych oraz ilustratorką. Wyróżnia się wysokimi kompetencjami plastycznymi, udokumentowanymi licznymi sukcesami. 
Barbara Mateja – artystka, pedagożka, nauczycielka Montessori i edukatorka w Zamku Królewskim na Wawelu. Absolwentka scenografii na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023 w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna. Oprócz tkactwa, plecionkarstwa, ceramiki, dziania czy grafiki warsztatowej uprawia szlachetne techniki fotograficzne.  
 
HARMONOGRAM ZAJĘĆ

20–24 stycznia W gabinecie malarza 
Podczas pierwszego tygodnia ferii zajrzymy do gabinetu malarza Tadeusza Kuntzego. Jego sztuka przeniesie nas wprost do  skąpanych w słońcu włoskich uliczek. Spacerując po nich, będziemy uczyć się spoglądać na świat oczami artysty. Dowiemy się co nieco o najważniejszych składnikach obrazu: kompozycji, perspektywie, kolorach i świetle, a także o tematach poruszanych przez malarzy . Z pomocą doświadczonej artystki zgłębimy również używane przez nich techniki. Trudna zazwyczaj ścieżka kariery artystycznej  stanie się dla nas fantastyczną przygodą i doskonałą okazją do spędzenia czasu z najbliższymi, dzięki czemu na pewno wiele się nauczymy.  
  • 20 stycznia – Kolor, który igra z cieniem
    Jak światło i cień wpływają na obraz? W jaki sposób kolory budują nastrój? Podczas pierwszych zajęć zanurzymy się w świecie kolorów i cieni. Dla malarza jest to jedno z najważniejszych narzędzi do wyrażania emocji i nastroju – ciemne kolory podkreślą smutek lub strach, a światło rozjaśnia nawet najmroczniejszy pejzaż. Przyglądając się dziełom mistrza Tadeusza Kuntzego, dowiemy się co nieco o manipulacji światłem i cieniem, a także o tym, w jaki sposób wpływają one na obraz.   
    W części warsztatowej zastanowimy się, w jaki sposób dobierać kolory i oświetlać przedmioty. Dzięki temu nauczymy się, jak panować nad nastrojem powstających dzieł. 
  • 21 stycznia – Ład i nieporządek – parę słów o perspektywach i kompozycji  
    Każde dzieło, czy to malutkie, czy ogromne potrzebuje najpierw dokładnego planu. Przyglądając się obrazom życia codziennego rzymian w XVIII wieku, których portretował mistrz Tadeusz Kuntze  dowiemy się, w jaki sposób artysta porządkuje kompozycję obrazu lub rysunku. Poznamy ważne zasady i techniki, które pozwolą narysować wszystko, co sobie wymarzymy. 
  • 22 stycznia – Od pędzla po szpachlę – garść informacji o technikach malarskich  
    Aby nadać formę wykluwającej się wizji przyszłego obrazu  należy zastosować odpowiednią technikę. Mistrz Tadeusz posługiwał się wieloma z nich: szkicował ołówkami, malował gwaszami i farbami olejnymi.   
    W części praktycznej  zmierzymy się z niektórymi z malarskich technik. Spróbujemy swoich sił i wykonamy nieduże prace, by odkryć, które techniki najbardziej nam odpowiadają.   
  • 23 tycznia Malarz anegdot – tematy obrazów  
    Gdy patrzymy na obrazy, zachwycamy się nie tylko techniką, kolorami czy kompozycją, ale przede wszystkim wspaniałymi historiami, które przedstawiają. Tadeusz Kuntze malował piękne sceny, które znamy z greckich mitów, oraz obrazy religijne. Jako czujny obserwator opowiadał też osobiste historie napotkanych osób – lokalnego straganiarza czy albańskiego rolnika.   
    Pod przewodnictwem mistrza Tadeusza zastanowimy się, co najbardziej porusza nas samych – spacer z psem, szumiące drzewa, a może zamkowe sale? Wybierzemy najważniejszy dla nas temat i stworzymy szkic, który przyda nam się podczas pracy końcowej.  
  • 24 stycznia Twój obraz – od wizji do dzieła   
    Na ostatnich zajęciach uzbrojeni w najważniejsze narzędzia podejmiemy wielkie wyzwanie i stworzymy własne dzieło. Łącząc wszystkie zdobyte umiejętności, puścimy wodze wyobraźni i kreatywności. Na każdym kroku będzie nas wspierać osoba prowadząca warsztaty, która będzie pomagać nam w rozwijaniu wizji.  
27 stycznia – 31 stycznia  Jak zostać królem/królową? 
Żeby zasiąść na tronie królewskim, trzeba przebyć długą drogę. Każdy z jej etapów uczy przyszłego władcę cierpliwości i mądrości, ale zarazem może być świetną zabawą! Zapraszamy dzieci z rodzicami do wzięcia udziału w naszej zimowej szkole królewskiej w trakcie ferii.
  • 27 stycznia –  Zaproszenie na koronację
    Wyobraź sobie, że masz zostać królem lub królową. Dzień, w którym się to stanie, będzie niezwykle uroczysty. Na ceremonię koronacyjną przyjadą goście z całego świata!
    Żeby zostać królem albo królową, trzeba zorganizować całą ceremonię, a najważniejsze  będzie zaproszenie gości. Dawniej zaproszeń nie wysyłano e-mailem, ponieważ komputerów wtedy jeszcze nie było. Jak zatem to czyniono? 
    Na zajęciach spróbujemy nauczyć się kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania. Będziemy używać stalówki i tuszu. Każdy król i królowa powinni potrafić pięknie pisać. Zapraszamy! 
  • 28 stycznia – Wjazd do Krakowa 
    Koronacja kojarzy nam się z włożeniem na głowę przyszłego władcy złotej, zdobionej klejnotami korony. Zanim jednak to nastąpi, pretendent do królewskiego tronu musiał pojawić się w Krakowie. Wjazd do miasta orszaku przyszłego monarchy był nie lada wydarzeniem. Ludzie wychodzili licznie na ulice, żeby go zobaczyć Z tej okazji budowano bramę wjazdową. 
    Na zajęciach warsztatowych wykonamy za pomocą techniki linorytu piękną bramę triumfalną, przez którą Król wjeżdżał do miasta.
  • 29 stycznia – Królewska skromność
    Czy teraz można wreszcie usiąść na tronie? Droga do koronacji na króla i królowę jest długa. Zanim to się wydarzy, zanim pokażemy się publicznie w koronie na głowie, będzie należało wykazać się skromnością. Przyszły władca bowiem udawał się pieszo do kościoła na Skałce – miejsca śmierci św. Stanisława, aby pokazać światu, że będzie się starał żyć uczciwie i szanować innych. 
    Podczas zajęć praktycznych wykonamy naturalne farby, aby za ich pomocą stworzyć skromny, lecz piękny wzór na chuście.
  • 30 stycznia – Koronacja
    Oto nadszedł ten moment! Czas włożyć na siebie królewskie szaty, a na głowę koronę!   
    Na zajęciach dowiemy się, jak wyglądała ceremonia koronacji, a podczas warsztatów wykonamy płaszcz koronacyjny, który będzie symbolizował wartości reprezentowane przez przyszłych króla i królową. Do wykonania płaszcza użyjemy techniki punch needle.  
  • 31 stycznia Uczta koronacyjna 
    Ceremoniał koronacyjny dobiegł końca. Nadeszła pora, aby wreszcie zasiąść do stołu ze wszystkimi zaproszonymi przez nas gośćmi. Ale do uczty trzeba się odpowiednio – po królewsku – przygotować!
    Podczas ostatnich feryjnych zajęć wykonamy piękne ceramiczne talerze, które sprawią, że każdy posiłek na nich spożywany wyda nam się królewską ucztą.