We wtorki wystawy czynne do 14:00

Gra terenowa

oferta na ferie zimowe 2023 • dla grup rodzinnych i uczestników indywidualnych
rozłożone karty zadań do gry, lewa ręka przytrzymuje arkusz, w prawej ręce długopis

Ferie zimowe z grą terenową „W hołdzie wawelskim darczyńcom"

Podczas ferii zimowych 2023 zapraszamy grupy rodzinne i uczestników indywidualnych do udziału w grze terenowej „W hołdzie wawelskim darczyńcom”.

Gra będzie odbywać się w następujące niedziele: 29 stycznia, 5 lutego, 12 lutego, 19 lutego, 26 lutego

Bilet grupowy w cenie 45 zł (liczebność w grupie maksymalnie 5 osób). 
  • godziny rozpoczęcia gry: 10:00, 10:20, 10:40, 11:00, 11:20, 11:40, 12:00, 12:20, 12:40, 13:00
    czas trwania: 120 minut, o godzinie przystąpienia do gry uczestnicy decydują indywidualnie, zgodnie z harmonogramem
  • bilety wydawane są na określone godziny; sprzedaż online (otwarciu linka należy wybrać „zajęcia edukacyjne” pod Zamkiem Królewskim na Wawelu)
bilety na 29.01.2023
bilety na 05.02.2023 
bilety na 12.02.2023
bilety na 19.02.2023
bilety na 26.02.2023
Przemierzając wybrane sale komnat I i II piętra Zamku Królewskiego na Wawelu, ekspozycji Sztuka Wschodu. Namioty tureckie oraz Zbrojowni uczestnicy dowiedzą się, jak ważną rolę w tworzeniu zbiorów wawelskich odegrały dary społeczeństwa.
 
Podążając przez wawelskie ekspozycje, będziecie mogli przekonać się o wyjątkowej roli darów społeczeństwa w tworzeniu zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wybrane zabytki z zamkowych ekspozycji wskażą Wam ich ofiarodawców, a ich nazwiska posłużą do ujawnienia, jakie dzieła sztuki im zawdzięczamy. Poznacie także pierwszego ofiarodawcę, którego dar przekazany na Wawel z końcem XIX wieku dał impuls do przyspieszenia odzyskiwania zamku od wojsk austriackich, a także przyczynił się do gromadzenia funduszy na jego przyszłą restaurację i wyposażenie. W trakcie trwania gry uświadomimy sobie, skąd wzięła się różnorodność i bogactwo zamkowych zbiorów, na którą składają się pamiątki historyczne, stanowiące niejednokrotnie wcześniej dorobek życia ich poprzednich właścicieli.

Informacje organizacyjne:
Każda grupa przed rozpoczęciem gry zgłasza się z biletem na recepcji w sieni Poselskiej przy wejściu do Prywatnych Apartamentów Królewskich. Tam edukator udziela wszelkich potrzebnych informacji organizacyjnych i przekazuje bezpłatny egzemplarz gry z zadaniami (1 książeczka na grupę pięcioosobową).
Zadania należy wykonywać w kolejności zamieszczenia ich na kartach zadań.
Przy każdorazowym wejściu na poszczególne ekspozycje uczestnicy zobowiązani są do okazywania biletu. W przypadku trudności merytorycznych lub organizacyjnych dla uczestników dostępny jest na trasie gry drugi z edukatorów, koordynujący jej przebieg.
Koncepcja i nadzór merytoryczny: Robert Adamczak, Bożena Litewka, Gabriela Multan / Dział Edukacji
plan dojścia do miejsca zbiórki
Gry terenowe organizowane dla dzieci i młodzieży są ciekawym sposobem przekazania wiedzy o historii, zabytkach i postaciach wzgórza wawelskiego. Różnorodne zadania, przed którymi stają uczestnicy, pozwalają zdobyć wiele nowych wiadomości, równocześnie zaś uczą samodzielności, zaradności, przezwyciężania nieprzewidzianych trudności i współpracy w grupie. Zasady gry są proste i łatwe do zapamiętania, a opracowane polecenia umożliwiają dotarcie do celu w wyznaczonym czasie i z maksymalną liczbą rozwiązanych zadań. Najważniejsza jest wspólna zabawa – w naszych grach wszyscy uczestnicy są zwycięzcami.

Na zdjęciach uczestnicy gry "Klucz do Skarbca" (2 VII 2022)