Królewskie życie przedmiotów

grupy rodzinne z dziećmi 6–15 lat
sala w zamku, na ścianach dawne obrazy, na postumentach dwie małe rzeźby, na stole nakrytym kolorowym materiałem leżą książki, mały globus i zegar; okna zasłonięte białymi firankami
Gdyby tylko przedmioty potrafiły mówić, ileż ciekawych historii mogłyby nam opowiedzieć! Zwłaszcza te, które mieszkają w muzeum i mają setki, a czasem tysiące lat.
Takich wiekowych rzeczy nie brakuje w Zamku Królewskim na Wawelu. Pochodzą z różnych epok i choć wyglądają znajomo, to jednak nieco inaczej niż te, których sami używamy. W czasie rodzinnych warsztatów poznacie historie oraz przeznaczenie niektórych z tych przedmiotów. Nie zawsze są one oczywiste!
Co mogą nam powiedzieć obrazy albo kafle piecowe? Jakie światło daje świeca, a jakie kominek? Przekonajcie się sami. Zapraszamy na wyjątkowy cykl warsztatów rodzinnych, w czasie których to przedmioty opowiedzą nam o ludziach, a nie na odwrót.
  • godzina: 10.30, czas trwania: 90 min.
  • dla kogo: grupy rodzinne z dziećmi 6–15 lat 
  • miejsce: Prywatne Apartamenty Królewskie, komnaty królewskie
  • miejsce zbiórki: wejście do Prywatnych Apartamentów Królewskich
  • opłata: dziecko – 25 zł, dorosły – 10 zł; na każdą dwójkę dzieci wymagana jest obecność przynajmniej jednego opiekuna

Program 2022

25 września 2022 – Przed portretem
godzina: 10.30, czas trwania: 90 min.
prowadzi: Patrycja Mizera
Wystarczy jedno pstryknięcie telefonu, żeby pokazać całemu światu naszą twarz. Chcemy ładnie wyglądać i pragniemy, żeby tak nas postrzegano. Ludzie żyjący przed wiekami chcieli tego samego. Ale jak się pokazać światu, kiedy nie wynaleziono jeszcze aparatów fotograficznych, o telefonach i Internecie nie wspominając?
W czasie warsztatów zobaczymy na przestrzeniach zamku portrety kilku ważnych postaci i zastanowimy się, co portretujący chcieli przekazać światu, zlecając namalowanie swojej podobizny. Innymi słowy będziemy mówić o tym, jak tworzono swoją tożsamość.
W części plastycznej spotkania wykonamy rodzinne, ale bardzo nietypowe portrety.
 
23 października 2022 – Przy świecy
godzina: 10.30, czas trwania: 90 min.
prowadzi: Blanka Błaszczak–Rozenbaum
„Alexa, światło!” – znacie to? Jedno klaśnięcie dłońmi albo pstryknięcie przycisku na ścianie i możemy całą noc spędzić przy książce lub komputerze. Zupełnie zapominamy wtedy o tym, że na zewnątrz panuje mrok. Czy zawsze tak było? Oczywiście, że nie! W dawnych czasach dzień każdego człowieka zależny był od rytmu dnia i nocy. Światło było wówczas czymś wyjątkowym.
Na zajęciach poznamy przedmiot, którego przeznaczenie dla nas dzisiaj może wcale nie wydawać się takie… jasne. Ten zabytek opowie nam o czasach, kiedy zamiast żarówek używano świec.
W czasie warsztatów każda z rodzin wykona ozdobną świeczkę.
 
13 listopada 2022 – Przy kominku
godzina: 10.30, czas trwania: 90 min.
prowadzi: Blanka Błaszczak–Rozenbaum
Dni robią się coraz krótsze, a noce chłodniejsze. Wystarczy podkręcić kaloryfer i zaparzyć sobie gorące kakao, żeby od razu zrobiło nam się przyjemniej. W takich chwilach relaksu aż trudno wyobrazić sobie, że dla ludzi żyjących w dawnych czasach, ciepło w domu nie było takie łatwe do uzyskania i utrzymania.
Jedno na pewno się nie zmieniło. Kaloryfer, kominek czy zwykłe ognisko – było to miejsce, przy którym ludzie chętnie zbierali się wspólnie i miło spędzali czas, zwłaszcza podczas jesiennych i zimowych wieczorów.
W czasie zwiedzania Wawelu zobaczymy kilka miejsc, gdzie stoją jeszcze piece lub kominki. Wyobrazimy sobie buzujący w nich ogień, jak również to, o czym mogli rozmawiać król i królowa, wpatrując się w jego płomienie.
W części warsztatowej wykonamy kafle piecowe i wspólnie spróbujemy zbudować makietę pieca.
 
18 grudnia 2022 – Przy choince
godzina: 10.30, czas trwania: 90 min.
prowadzi: Blanka Błaszczak–Rozenbaum
Czas Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań, prezentów i zapachu choinki. Chociaż ozdabianie świątecznego drzewka wcale nie jest bardzo dawną tradycją, to obchodzenie samej Wigilii już tak.
Na tych przedświątecznych zajęciach dzieci będą miały okazję zapytać swoich rodziców lub dziadków, jak oni wspominają ten wyjątkowy czas. Dowiemy się również, jak król i królowa na Wawelu spędzali Boże Narodzenie.
Część warsztatowa poświęcona będzie rodzinnemu wykonaniu ozdób choinkowych.