Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Letnie spacery po Wawelu
lipiec–sierpień; dla rodzin z dziećmi (od 10 roku życia) i dorosłych
Zapraszamy rodziny z dziećmi oraz dorosłych do udziału w letnich spacerach po Wawelu.
Tego lata na Wawelu czeka na Was mnóstwo przygód i opowieści. Zapraszamy na spacery edukacyjne, skierowanych do każdego: zarówno rodzin z dziećmi, jak i dorosłych. Co łączy arrasy wawelskie z Krzysztofem Kolumbem? Gdzie owieczka ukrywa się przed Smokiem Wawelskim? Kto burzył budynki na Wawelu i dlaczego? Jaka była w tym rola Stanisława Wyspiańskiego?
Podczas naszych letnich spacerów po wzgórzu wawelskim obejrzycie niejedną wystawę muzealną, posłuchacie legend i poznacie wiele wawelskich tajemnic. W trakcie wybranych spacerów odwiedzimy najbardziej znane miejsca takie jak sala Poselska z głowami znajdującymi się na suficie oraz Prywatne Apartamenty Królewskie ze wspaniałym pokazem porcelany. Połączymy je z wystawami czasowymi, które aktualnie prezentowane są na Wawelu, w tym między innymi wystawą dzieł Stanisława Wyspiańskiego związanych z Wawelem, ekspozycją figurek porcelanowych Johanna Joachima Kaendlera oraz pokazem ogromnych rzeźb Johanna Georga Pinsla.
spacery odbywają się od wtorku do piątku, o godzinie 10.00 oraz 12:00, czas trwania: ok. 90 min
szczegółowy harmonogram znajduje się poniżej
miejsce zbiórki: pod makietą wzgórza wawelskiego, obok budynku z kasami biletowymi
odpłatność: 20 zł, sprzedaż online; linki do zakupu biletów znajdują się poniżej przy konkretnych terminach spacerów
liczba miejsc ograniczona
prowadzący: edukatorzy i edukatorki Zamku Królewskiego na Wawelu
TEMATY
Śladami porcelany Ceramika towarzyszy każdemu z nas od początku. Spotykamy ją na co dzień w kuchni i łazience. Jaka jednak jest jej historia? Skąd się wzięła i jak powstawała? Zwiedzając wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu poznamy wiele „twarzy” tych wyjątkowych wyrobów pochodzących z całego świata. Od polskich naczyń średniowiecznych aż po wspaniałe chińskie wazy. Dotrzemy w końcu do gabinetu pełnego najszlachetniejszej ceramiki - porcelany, zwanej powszechnie „białym złotem”. Spojrzeniem na porcelanowe figurki wykonane w manufakturze w Miśni zakończymy nasz spacer.
Wawel wielu kultur Spacer zabierze nas w podróż nie tylko po zakamarkach wzgórza wawelskiego, ale również w przeszłość i do egzotycznych krajów. Będą się one pojawiały dzięki pamiątkom oraz dziełom sztuki, jakie prezentowane są na wystawach wawelskich, a w których zachowały się ślady relacji między różnymi kulturami, oddzielonymi w przestrzeni, ale połączonymi ze sobą za pomocą sztuki. W trakcie spaceru zobaczymy ceramikę, która przywędrowała do nas z dalekiej Azji oraz porcelanowe talerze, które stworzono w Europie, ale udawały chińskie. Na arrasach Zygmunta Augusta poszukamy śladów podróży renesansowych odkrywców, a na wielkim obrazie bitewnym zobaczymy stereotypy w przedstawianiu wrogów i wyznawców innych religii.
Bryła. Forma. Rzeźba W tym roku mamy okazję oglądać w Zamku Królewskim na Wawelu rzeźby artystów, którzy pozostawili po sobie dzieła niezwykłe. Chociaż działali, a niektórzy z nich wciąż działają w różnych epokach, łączy ich wiele: talent, oryginalność, śmiałe realizacje. Czym charakteryzują się rzeźby powstałe w XVIII wieku w kręgu lwowskiej szkoły rokokowej? Czy rzeźba architektoniczna może zachwycić? Jak wyglądają współczesne, minimalistyczne rzeźby w scenerii ogrodów? Zapraszamy na spacer wśród dzieł, które poruszą naszą wyobraźnię.
Pamięć kamieni W trakcie spaceru zobaczymy Zamek Królewski na Wawelu, jakiego już nie ma. Będziemy wędrować przez wzgórze wawelskiego w poszukiwaniu śladów tego, jak świetność dawnej siedziby królewskiej zamieniała się stopniowo w ruinę podczas zaborów. Wystawa „Wawel podziemny – Lapidarium” uzmysłowi nam, jak wielki trud poniesiono, aby Wawel odzyskał dawny blask, taki jaki możemy zobaczyć dzisiaj.