UWAGA - CZASOWE ZMIANY W ORGANIZACJI WYSTAW

Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański

program towarzyszący wystawie
infgrafika wydarzenia
Na wystawę zapraszamy w terminie od 12 lutego do 15 maja 2022 roku. W tym czasie zaplanowaliśmy wiele różnorodnych wydarzeniach edukacyjnych inspirowanych twórczością Andrzeja Radwańskiego i nawiązujących do epoki, w której tworzył. Wydarzenia kierowane są zarówno do rodzin z dziećmi, jak i młodzieży czy osób dorosłych. W programie między innymi: kursy rysunkowe, warsztaty rodzinne, warsztaty z audiodeskrypcją, plener w kolegiacie św. Anny, oprowadzania tematyczne, debata z udziałem artystów.

System sprzedaży biletów: https://ebilet.wawel.krakow.pl/

O ewentualnych zmianach w programie będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej.

OPROWADZANIA

18 lutego 2022 Oprowadzanie kuratorskie
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711–1762). Spotkanie będzie nie tylko okazją do zapoznania się z prezentowanymi dziełami, lecz również punktem wyjścia do dyskusji na temat całego dorobku artystycznego Radwańskiego – jego inspiracji, podróży, techniki, podejścia do twórczości – a także do rozmowy o samej koncepcji ekspozycji.

Prowadzenie: Natalia Koziara-Ochęduszko
 • odbiorcy: młodzież, dorośli
 • godz. 12.00–13.00, miejsce spotkania: przy wejściu na wystawę
 • cena: 15 zł, link do sprzedaży internetowej
 • dostępność: potrzebę skorzystania z tłumaczenia na PJM prosimy zgłaszać do 3 dni przed wydarzeniem na adres mprawelska@wawelzamek.pl
25 lutego 2022 Oprowadzanie w polskim języku migowym
Skąd pochodził artysta? Gdzie się uczył? Czy i dokąd podróżował? Jakimi technikami się posługiwał? Które ze swoich dzieł uważał za najważniejsze? W czasie oprowadzania odbiorcy poznają wystawę Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711–1762) i dowiedzą się o wielu ciekawych faktach z życia artysty. Zapraszamy osoby posługujące się polskim językiem migowym.

Prowadzenie: Jakub Studziński
 • odbiorcy: młodzież, dorośli
 • godz. 15.30–16.30, miejsce spotkania: przy wejściu na wystawę
 • cena: 10 zł, link do sprzedaży internetowej
 • dostępność: polski język migowy
25 marca 2022 Oprowadzanie tematyczne Studium postaci – Andrzej Radwański prywatnie i zawodowo
Andrzej Radwański (1711–1762) – twórca malowideł monumentalnych, obrazów sztalugowych, rysunków i grafik. Autor dziennika oraz rozpraw naukowych. Człowiek o szerokich zainteresowaniach, poświęcony sztuce. Celem wykładu będzie przedstawienie sylwetki tego niezwykłego artysty – zarówno jego realizacji malarskich, jak i intrygującego życiorysu.

Prowadzenie: Natalia Koziara-Ochęduszko
 • odbiorcy: młodzież, dorośli
 • godz. 12.00–13.00, miejsce spotkania: przy wejściu na wystawę
 • cena: 15 zł, sprzedaż online
 • dostępność: potrzebę skorzystania z tłumaczenia na PJM prosimy zgłaszać do 3 dni przed wydarzeniem na adres mprawelska@wawelzamek.pl

WARSZTATY

21 II 2022 Warsztaty dla nauczycieli i edukatorów
Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711–1762) to wystawa o wielkim potencjale edukacyjnym. Jak przybliżyć uczniom twórczość krakowskiego artysty? Co może w niej zainteresować naszych podopiecznych? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas warsztatów dla nauczycieli i edukatorów. Na warsztatach pokażemy i porozmawiamy o tym, jak pracować na ekspozycji z uczniami w różnym wieku. Na podstawie wybranych rysunków będzie można wspólnie zastanowić się nad ich treścią i kontekstem epoki, w której powstały.

Prowadzenie: Natalia Koziara-Ochęduszko, Klaudia Sułkowska-Palus
17 marca 2022 Oprowadzanie z audiodeskrypcją i warsztaty plastyczne Rzeźba – rysunek – rzeźba
Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach inspirowanych twórczością Andrzeja Radwańskiego oraz w oprowadzaniu z audiodeskrypcją. Uczestnicy poznają życiorys artysty, jego inspiracje oraz wybrane dzieła prezentowane na wystawie. W czasie warsztatów wykonają własne prace przestrzenne nawiązujące do poznanych wcześniej dzieł. Zajęcia będą dostosowane do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością wzroku. Zapraszamy wszystkich chętnych, również osoby widzące.

Prowadzenie: Maria Prawelska, Katarzyna Bury
 • godz. 12.00–13.30
 • miejsce: sale wystawy
 • miejsce spotkania: przy wejściu na wystawę
 • cena: 10 zł, link do sprzedaży
 • materiały plastyczne zapewnia Muzeum
 • dostępność: audiodeskrypcja; potrzebę skorzystania z tłumaczenia na PJM prosimy zgłaszać do 3 dni przed wydarzeniem na adres mprawelska@wawelzamek.pl 
6 maja 2022 Plener rysunkowy w kolegiacie św. Anny
Andrzej Radwański tworzył w XVIII wieku dekoracje w najważniejszych kościołach Krakowa. Dużą wagę przykładał do rysunków studyjnych, a inspiracji szukał między innymi w dziełach współczesnych i dawnych twórców. Plener rysunkowy w tym wyjątkowym wnętrzu pozwoli odbiorcom w nieco inny sposób zgłębić różnorodne motywy zaczerpnięte z rzeźb, reliefów i malowideł. Dodatkowym atutem zajęć będzie możliwość pracy w grupie i konsultowania prac.

Prowadzenie: Michał Zawada
 • godz. 14.00–16.30
 • miejsce: kolegiata św. Anny w Krakowie, ul. św. Anny 11
 • miejsce spotkania: przy wejściu głównym
 • cena: 20 zł, sprzedaż online
 • warsztaty są prowadzone z wykorzystaniem produktów Faber-Castell
 • dostępność: potrzebę skorzystania z tłumaczenia na PJM prosimy zgłaszać do 3 dni przed wydarzeniem na adres mprawelska@wawelzamek.pl 

WYDARZENIA ONLINE

3 marca 2022 Wykład Andrzej Radwański a malarstwo monumentalne XVIII wieku w Krakowie
Andrzej Radwański był XVIII-wiecznym twórcą, niezwykle cenionym i popularnym wśród sobie współczesnych. Artysta wykonywał malatury w wielu krakowskich kościołach: Pijarów, Mariackim, Wizytek, Franciszkanów, Dominikanów, św. Wojciecha, Bernardynek czy katedrze krakowskiej. Wykład będzie miał na celu przybliżyć w większości nieistniejące dziś niestety dzieła Radwańskiego. Te z kolei zostaną przedstawione w kontekście innych realizacji malarskich na terenie Krakowa w XVIII wieku, co pozwoli na próbę odtworzenia panoramy malarstwa monumentalnego w tamtym miejscu i czasie.

Prowadzenie: Natalia Koziara-Ochęduszko
 • godz. 18.00–19.00
 • miejsce: Microsoft Teams
 • cena: wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja: rezerwacja@wawelzamek.pl
 • dostępność: potrzebę skorzystania z tłumaczenia na PJM prosimy zgłaszać do 3 dni przed wydarzeniem na adres mprawelska@wawelzamek.pl

Kurs rysunku i malowania tuszem

Jak osiągnąć mistrzostwo w rysunku i malowaniu tuszem? Najlepiej ucząc się od samego mistrza! Zapraszamy Państwa na kurs towarzyszący wystawie prac Andrzeja Radwańskiego – krakowskiego artysty żyjącego w XVIII wieku.

Na kursie zapoznamy się z tajnikami warsztatu rysunku i malarstwa tuszem. Będziemy posługiwać się różnymi narzędziami i ćwiczyć różne techniki - od ołówka i piórka do lawowania. Sześć spotkań to cykl podzielony na bloki - od prostych zadań prezentujących możliwości i sposób użycia narzędzi, przez szkice i studia przedmiotów, elementy natury i pejzażu, a także postaci ludzkiej. W nawiązaniu do wystawy prac Andrzeja Radwańskiego będziemy uczyć się kopiowania, kreowania i stylizowania postaci, poznamy podstawy perspektywy oraz zagadnienia związane z symboliką i alegorią w sztuce. Dodatkowo jedne zajęcia poświęcone będą tematyce kaligrafii.

Grupa docelowa: dorośli i młodzież 16 +

Prowadzenie: Michał Zakrzewski
Koordynacja: Klaudia Sułkowska

Zajęcia będą miały charakter cyklicznych spotkań cotygodniowych.
cena karnetu za cały cykl: 300 zł
 1. terminy I edycji (piątki): 18 II, 25 II, 4 III, 11 III, 18 III, 25 III
  Uwaga: zajęcia 18 III zostają przeniesione na 1 IV
  godz. 17.00–19.30 
  link do esprzedaży

 2. terminy II edycji (niedziele):
  20 II, 27 II, 6 III, 13 III, 20 III – godz. godz. 15.00–17.30
  27 III – godz. 16.00-18.30
  link do esprzedaży
 • miejsce: sale wystawy oraz sala w budynku nr 9
 • miejsce spotkania: przy wejściu na wystawę

SPOTKANIA RODZINNE

Malowanki. Zabawy z tuszem
cykl zajęć edukacyjnych z warsztatami dla dzieci 3–6 lat

Zapraszamy na twórcze zabawy z tuszem, czyli rozwijanie poprzez doświadczanie i poznawanie różnorodnych technik artystycznych i narzędzi plastycznych. Czy może być lepszy sposób na spędzenie sobotniego przedpołudnia z maluchami? Zachęcamy rodziny z dziećmi w wieku 3–6 lat do wzięcia udziału w warsztatach plastyczno-logopedycznych z cyklu: „Malowanki. Zabawy tuszem”. Twórcze zabawy z tuszem zawierać będą formy ćwiczeń logopedycznych. Usprawniają one małą motorykę oraz aparat artykulacyjny i pomagają dbać o prawidłowy rozwój dzieci w wieku przedszkolnym.

Prowadzenie: Aldona Kałat
Koordynacja: Klaudia Sułkowska-Palus

cykl odbywać się będzie w czterech odsłonach tematycznych:
 1. 26 II 2022 Malowanki dmuchanki
  link do esprzedaży
 2. 5 III Malowanki rysowanki
  link do esprzedaży
 3. 12 III 2022 Malowanki odbijanki 
  link do esprzedaży
 4. 26 III 2022 Malowanki wydrapywanki
  link do esprzedaży

cena: dziecko 30 zł, opiekun 10 zł

karnet za cały cykl (1 dziecko + 1 opiekun) 140 zł link do esprzedaży 

 • godz. 10.30–11.30, miejsce spotkania: przy wejściu na wystawę
 • miejsce: sale wystawy oraz sala w budynku nr 9
 • zachęcamy do założenia strojów umożliwiających swobodne poruszanie się, a dodatkowo prosimy o przygotowanie ubrania na zmianę
 • warsztaty są prowadzone z wykorzystaniem produktów Faber-Castell
Uczeń, czeladnik, mistrz – podróż do cechu malarskiego
cykl zajęć edukacyjnych z warsztatami dla dzieci 7–12 lat

„Uczeń, czeladnik, mistrz” – jak osiągnąć najwyższy poziom wtajemniczenia w cechu malarskim? Zapraszamy na warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat.
Uczestnicy, wcielając się na poszczególnych zajęciach kolejno w ucznia, czeladnika i mistrza, dowiedzą się, jak wyglądał proces edukacji w cechu malarskim. Ponadto każdy z nich pozna narzędzia i techniki artystyczne używane na różnych poziomach zaawansowania nauki malarstwa oraz stworzy własne prace.

Prowadzenie: Michał Zakrzewski
Koordynacja: Klaudia Sułkowska-Palus

cena: dziecko 30 zł, opiekun 10 zł
karnet za cały cykl (1 dziecko + 1 opiekun) 100 zł link do esprzedaży 

cykl odbywać się będzie w trzech odsłonach tematycznych:

20 II 2022 Uczeń – podróż do cechu malarskiego 
link do esprzedaży 

27 II 2022 Czeladnik – podróż do cechu malarskiego 
link do esprzedaży
 

6 III 2022 Mistrz – podróż do cechu malarskiego 
link do esprzedaży 

 • godzina: 10.30–12.30, miejsce spotkania: przy wejściu na wystawę
 • miejsce: sale wystawy oraz sala w budynku nr 9
 • warsztaty są prowadzone z wykorzystaniem produktów Faber-Castell

Biogramy prowadzących

Katarzyna Bury
Historyczka sztuki, muzealniczka, kuratorka wystaw. Na co dzień pracuje w Muzeum Krakowa. Od wielu lat zajmuje się dostępnością działań muzealnych, szczególnie dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Autorka licznych audiodeskrypcji dzieł sztuki oraz wystaw muzealnych, a także scenariuszy warsztatów dla osób ze szczególnymi potrzebami. Opracowała m.in. ścieżkę zwiedzania dla osób z niepełnosprawnościami na wystawie „Podgórze Wojciecha Weissa” w Muzeum Krakowa, współorganizowała warsztaty tworzenia tradycyjnych szopek krakowskich dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Zajmuje się także przygotowywaniem pomocy dotykowych z wykorzystaniem tradycyjnych metod rzemieślniczych i artystycznych.

Agnieszka Jankowska-Marzec

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2007 roku uzyskała stopień doktora w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Pracuje na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na sztuce XX wieku i sztuce współczesnej. Niezależna kuratorka i organizatorka wystaw, członek SHS i Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA).

Aldona Kałat
Plastyk, pedagog, neurologopeda, nauczyciel metody Montessori. Założycielka Pracowni Twórczego Rozwoju TWÓRCZYDŁO, za pośrednictwem której od 2014 roku prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wspiera rozwój mowy przedszkolaków, prowadząc w placówkach przedszkolnych zajęcia logopedyczne. W swojej praktyce terapeutycznej wykorzystuje techniki plastyczne oraz parateatralne w myśl zasady, że zarówno dziecko, jak i dorosły najlepiej uczą się przez ruch i działanie.

Natalia Koziara-Ochęduszko
Absolwentka antropologii kulturowej i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kuratorka wystawy "Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711–1762)". Adiunkt w Dziale Badań Dziejów Wawelu Zamku Królewskiego na Wawelu i doktorantka na Wydziale Historycznym UJ. Wcześniej pracowała w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Książąt Czartoryskich. Interesuje się również szeroko pojętą popkulturą oraz kulturą państw azjatyckich.

Maria Prawelska
Artystka, animatorka kultury. Absolwentka grafiki (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie) i studiów pedagogicznych ASP. Adiunkt w Dziale Interpretacji Sztuki Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie odpowiada m.in. za tworzenie i realizację projektów społeczno-artystycznych, udostępnianie zbiorów, dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnościami.

Jakub Studziński
Absolwent historii ze specjalizacją nauczycielską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wieloletni lektor i tłumacz polskiego języka migowego. Koordynator projektu „Małopolska. Kultura Wrażliwa”. Ekspert ds. dostępności. Oprowadzał w polskim języku migowym m.in. w Cricotece, Teatrze im. J. Słowackiego, Muzeum Krakowa.

Klaudia Sułkowska-Palus
Historyk sztuki, plastyk, pracownik Działu Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu. Zawodowo interesuje się XVIII-wiecznym malarstwem polskim i włoskim.

Michał Zakrzewski
Malarz akwarelista, grafik, nauczyciel historii sztuki, wiedzy o kulturze i plastyki, współautor wielu projektów edukacyjnych. Od dawna związany z Salwatorskim Studiem Artystycznym w Krakowie, gdzie prowadzi kursy z historii sztuki oraz warsztaty artystyczne z techniki akwareli.

Michał Zawada
Profesor ASP, studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2012 roku jest asystentem w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja Bednarczyka. Zajmuje się malarstwem, fotografią i sztuką wideo.

Projekt „Artysta w zarysie”

W ramach programu wydarzeń edukacyjnych towarzyszących prezentacji twórczości rysunkowej Andrzeja Radwańskiego planowana jest współpraca z grupą krakowskich artystów. Projekt rozpocznie prezentacja filmu z wywiadami nawiązującymi do tematyki wystawy. Oprócz tego cyklicznie prezentowane będą autorskie dzienniki artystyczne.

Termin: kwiecień 2022
Miejsce: media społecznościowe Zamku Królewskiego na Wawelu
Dostępność: film z tłumaczeniem na polski język migowy
Cena: wstęp wolny
Prowadzenie: Agnieszka Jankowska-Marzec
Artyści: Bogusław Bachorczyk, Marta Bożyk, Łukasz Stokłosa, Darek Vasina

Do zobaczenia, Mistrzu | Finisaż wystawy

To już ostatnie dni, w których możemy zapoznać się z rysunkami Andrzeja Radwańskiego, krakowskiego artysty, twórcy malowideł monumentalnych, obrazów sztalugowych i grafik. 14 maja zapraszamy na wydarzenia towarzyszące zakończeniu wystawy, podczas których będziecie mogli przyjrzeć się jego twórczości oraz sami zgłębić tajniki rysunku w przestrzeni wzgórza wawelskiego.

Oprowadzanie kuratorskie
Andrzej Radwański – malarz, rysownik, teoretyk sztuki. Sylwetka artysty oraz jego twórczość jest nierozerwalnie związana z XVIII-wiecznym Krakowem i jego okolicami. To on był autorem licznych, monumentalnych malowideł zdobiących kościoły w przestrzeni miasta, nadając im charakter późnobarokowych świątyń. Poznajmy bliżej krakowskiego Mistrza.
Prowadzenie: Natalia Koziara-Ochęduszko – kuratorka wystawy „Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762)”. Absolwentka antropologii kulturowej i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Adiunkt w Dziale Badań Dziejów Wawelu Zamku Królewskiego na Wawelu i doktorantka na Wydziale Historycznym UJ. Wcześniej pracowała w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Książąt Czartoryskich.
 • godz. 12.00–13.00
 • odbiorcy: młodzież, dorośli
 • miejsce: sale wystawy
 • miejsce spotkania: przy wejściu na wystawę
 • cena: 15 zł, sprzedaż online
Plener rysunkowy na krużgankach zamkowych
Rysunki Andrzeja Radwańskiego są dziełami znakomitej klasy artystycznej i warsztatowej; są świadectwem jego kunsztu oraz często dokumentacją wyglądu krakowskich świątyń wyjętą wprost z XVIII wieku. Podczas spotkania, przyjrzymy się studiom Radwańskiego, a następnie ruszymy na krużganki zamkowe, aby popróbować swoich sił w tajnikach rysunku oraz spędzić czas w wyjątkowej przestrzeni wzgórza wawelskiego.
Prowadzenie: Michał Zakrzewski –malarz akwarelista, grafik, nauczyciel historii sztuki, wiedzy o kulturze i plastyki, współautor wielu projektów edukacyjnych. Od dawna związany z Salwatorskim Studiem Artystycznym w Krakowie, gdzie prowadzi kursy z historii sztuki oraz warsztaty artystyczne z techniki akwareli.
 • godz.14.00–16.00
 • odbiorcy: młodzież, dorośli
 • miejsce: sale wystawy oraz krużganki zamkowe
 • miejsce spotkania: przy wejściu na wystawę
 • cena: 20 zł, sprzedaż online