Zapraszamy na wzgórze wawelskie wszystkie rodziny – dzieci, rodziców i dziadków! Przygotowaliśmy zajęcia dla tych, którzy nie tylko chcą odkryć tajemnice królewskiego zamku i Smoczej Jamy, ale także dla tych, którzy pragną poczuć, że Wawel jest naszym wspólnym miejscem, w którym możemy poczuć się wspaniale. „Nasz Wawel Rodzinny” to warsztaty, które wywołają różne emocje oraz rozwiną przydatne w życiu cechy charakteru. Od strachu po zdziwienie oraz od odwagi po pracowitość!
Spotkania pogrupowane są w pięciu blokach tematycznych:
warsztaty rycerskie – odwaga
warsztaty smocze – strach i fascynacja
warsztaty królewskie – pewność siebie
warsztaty dworskie – pracowitość
warsztaty magiczne – zadziwienie
Informacje organizacyjne:
warsztaty skierowane są do rodziców i dziadków z dziećmi w wieku 6–15 lat
opłata: dziecko – 25 zł, dorosły – 10 zł (na każdą dwójkę dzieci wymagana jest obecność przynajmniej jednego opiekuna)
sprzedaż online od 15 września, a w dniu spotkania również w kasie biletowej (jeśli są wolne miejsca)
prowadzący: Blanka Błaszczak–Rozenbaum, Małgorzata Karkowska, Barbara Mateja, Patrycja Mizera, Monika Sojka, Aleksandra Witkowska
koordynacja cyklu: Marek Grzybek, Maciej Tomczak (Dział Edukacji)
warsztaty są prowadzone z wykorzystaniem produktów Faber-Castell
podczas wybranych warsztatów będą robione zdjęcia dokumentujące wydarzenie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: https://wawel.krakow.pl/rodo
WARSZTATY RYCERSKIE – ODWAGA
il. Sala Turniejowa, fragment fryzu podstropowego, 1534-1535, Hans Dürer (1490-1538)
W tym bloku tematycznym poznamy bliżej zagadnienie kodeksu rycerskiego. Poznamy życie codzienne wojowników – od średniowiecznych rycerzy po żołnierzy z bliższych nam czasów historycznych.
Razem z uczestnikami zgłębimy temat odwagi i tego, czym różni się ona od brawury.
1 października 2022 Nasz Wawel waleczny: Polski Jeździec
miejsce zbiórki: wejście na wystawę „Królewski Rembrandt”
prowadzi: Barbara Mateja
Dumnie wyprostowany siedzi w siodle i śmiało patrzy zwiedzającym w oczy. Kto to taki? To Polski Jeździec, zwany Lisowczykiem, na obrazie słynnego holenderskiego malarza – Rembrandta.
Przybycie tego dzieła na wzgórze wawelskie da nam sposobność, żeby podczas rodzinnych warsztatów zastanowić się wspólnie, kim był rycerz i jakie cechy powinny go charakteryzować. Czy każdy wojownik jest rycerzem? Czy odwaga i brawura są tym samym?
Odwiedzimy sale Zbrojowni, żeby zobaczyć jak w różnych epokach wyglądali wojownicy. Następnie każda z rodzin wcieli się w chorągiew lisowską – w wyobraźni przemierzymy lasy, stepy i kraje orientu. Wykonamy także dla Polskiego Jeźdźca brakujące elementy uzbrojenia.
WARSZTATY SMOCZE – STRACH I FASCYNACJA
il. Dziedziniec arkadowy, rzygacz w kształcie smoka
Warsztaty smocze dotyczą najdawniejszych dziejów Wawelu, od legendarnych jego początków, czyli smoka i Króla Kraka, aż po najstarsze ślady człowieka odkryte na wzgórzu przez archeologów. Wspólnie z uczestnikami będziemy zastanawiać się, czego się boimy i co nas fascynuje.
8 października 2022 Warsztaty smocze – Jak wytresować wawelskiego smoka
Olbrzymie cielsko, skrzydła, cztery łapy, ostre jak miecze zęby i ogień ziejący z paszczy. To smok – bestia z naszej wyobraźni, która zwykle wywołuje w nas lęk. Często jednak okazuje się że to, co budzi w nas strach wcale takie złe nie jest, kiedy poznamy to bliżej.W czasie naszych zajęć poznamy wszystkie smoki wawelskie – te kryjące się na arrasach królewskich, te rzeźbione w kamieniu dawnych nadproży oraz w końcu te, które w postaci rynien przysiadły na dachach zamku i katedry.Na podstawie tego co zobaczyliśmy, stworzymy wspólnego, oswojonego i dobrze wytresowanego, rodzinnego smoka.
19 listopada 2022 Warsztaty smocze – Esy, floresy
godzina: 12.00, czas trwania: 90 min.
miejsce: Wawel Zaginiony
miejsce zbiórki: wejście na wystawę
prowadzi: Małgorzata Karkowska
Gęste sploty, drzewa i tajemnicze stwory – to nie opis dżungli, ale Wawelu sprzed prawie 1000 lat. Od czasów najdawniejszych bowiem, budowle stawiane na wzgórzu wawelskim zdobione były między innymi takimi właśnie motywami.Na zajęciach cofniemy się w czasie i spróbujemy sobie wyobrazić jak setki lat temu wyglądał Wawel cały w “esach i floresach”.Rodziny wykonają wspólnie pięknie zdobiony kapitel z papieru.
WARSZTATY KRÓLEWSKIE – PEWNOŚĆ SIEBIE
il. „Portret Anny Jagiellonki w stroju koronacyjnym” (fragment), po 1575, Marcin Kober (1550-1598)
Na zajęciach z tego bloku tematycznego dowiemy się tego, jak w dawnych czasach wyglądało życie codzienne królewskiej pary i czy faktycznie żyło im się jak w bajce. Razem z uczestnikami będziemy się zastanawiać, czym pewność siebie różni się od nadętej dumy.
12 listopada 2022 Warsztaty królewskie – Szaty Króla
miejsce zbiórki: wejście do Prywatnych Apartamentów Królewskich
prowadzi: Barbara Mateja
Gdybyśmy cofnęli się w czasie do średniowiecza albo Renesansu, to czy ujrzelibyśmy króla w dżinsach czy w purpurze? Królową w sukni czy T-shircie? Zwiedzając komnaty i apartamenty zamku wawelskiego ujrzymy portrety władców i możnych oraz dotkniemy strojów z dawnej epoki. Zastanowimy się w jakich szatach my czulibyśmy się najlepiej i czy strój naprawdę świadczy o człowieku? W części plastycznej rodziny wykonają ozdobne sakiewki na kieszonkowe.
21 stycznia 2023 Królewska Koronacja
godzina: 10:00, 11:00, 12:00, czas trwania: 60 min
dla kogo: grupy rodzinne z dziećmi 6–15 lat
miejsce: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, sala edukacyjna
miejsce zbiórki: przed budynkiem z kasami biletowymi, obok makiety wzgórza wawelskiego
na każdą dwójkę dzieci wymagana jest obecność przynajmniej jednego opiekuna
prowadzą: Patrycja Mizera, Denis Tytarenko
W czasie trwania cyklu warsztatów rodzinnych na Wawelu nauczyliście się jak oswajać swoje lęki, jak być odważnym i pracowitym, ale także poczuliście magię i poznaliście wartość śmiechu. Zapraszamy na zakończenie cyklu „Nasz Wawel Rodzinny” w iście królewskim stylu. Czas na królewską koronację! Nie przejmujcie się, jeśli nie udało się Wam przybyć na wcześniejsze warsztaty. Mile widziani będą wszyscy, którzy zapragną poczuć się jak król i królowa. Zapraszamy!
WARSZTATY DWORSKIE – PRACOWITOŚĆ
il. Sala Poselska, fragment fryzu podstropowego „Historia życia ludzkiego”, 1540, Dionizy Stuba
Warsztaty te ukażą nam kim byli i czym się zajmowali dworzanie, czyli ludzie, którzy otaczali parę królewską. Razem z uczestnikami nauczymy się jak być sumiennym i pracowitym.
8 października 2022 Warsztaty dworskie – Paziowie królowej
godzina: 10.00, czas trwania: 90 min.
miejsce: Prywatne Apartamenty Królewskie, komnaty drugiego piętra
miejsce zbiórki: wejście do Prywatnych Apartamentów Królewskich
Prowadzący: Monika Sojka
Każde dziecko, które w przyszłości miało służyć królowi albo królowej, czy to jako rycerz, czy też jako dworzanin, musiało odbyć staż pazia. Czego uczyli się paziowie? Życia dworskiego, dobrych obyczajów oraz…dobrej zabawy! Na zajęciach nauczymy się tego wszystkiego. W rolę paziów wcielą się nie tylko dzieci, ale i rodzice. Po zajęciach na zamku każdy wykona order pazia, który zostanie wręczony i przypięty do koszuli oficjalnie w sali tronowej.
12 listopada 2022 Warsztaty dworskie – Królewska pieczęć
godzina: 12.00, czas trwania: 90 min.
miejsce: Prywatne Apartamenty Królewskie, komnaty drugiego piętra
miejsce zbiórki: wejście do Prywatnych Apartamentów Królewskich
prowadzi: Monika Sojka
Zarządzanie państwem to bardzo trudna sprawa. Każdy władca poza oddziałami służącymi do obrony granic posiadał również armię urzędników. Wszyscy oni pomagali królowej i królowi w sprawnym rządzeniu. Pergamin, gęsie pióro i pieczęcie. W trakcie zajęć poznamy najważniejsze urzędy funkcjonujące na dworze królewskim omawiając kto się czym zajmował. Dowiemy się również jak ważną funkcję pełniły pieczęcie i pisma urzędowe. W części plastycznej atramentem napiszemy ważny dokument i wykonamy własne rodzinne pieczęcie.
WARSZTATY MAGICZNE – ZADZIWIENIE
il. „W izbie alchemika” (fragment), Pieter Potter (1597-1652)
W czasie różnych warsztatów z tego cyklu dowiemy się, jak ludzie odkrywali tajemnice świata zanim pojawiła się nauka. Razem z uczestnikami będziemy się zastanawiać co nas ekscytuje i zadziwia.
19 listopada 2022 Warsztaty magiczne – Magia śmiechu
godzina: 10.00, czas trwania: 90 min.
miejsce: Prywatne Apartamenty Królewskie, komnaty drugiego piętra
miejsce zbiórki: wejście do Prywatnych Apartamentów Królewskich
prowadzi: Aleksandra Witkowska
Śmiać się, żartować, psocić – chyba każdemu sprawia to przyjemność. Na dworze królewskim bardzo często u boku władcy znajdował się błazen. Dbał on o dobry nastrój nie tylko pary królewskiej, ale i osób im towarzyszących. W czasie warsztatów nauczymy się prawdziwej magii śmiechu, czyli tego, jak poprawić sobie oraz innym humor.
3 grudnia 2022 Warsztaty magiczne – Alchemiczna Komnata
miejsce zbiórki: wejście do Prywatnych Apartamentów Królewskich
prowadzi: Agata Klejzerowicz
Na tych zajęciach być może nie zamienimy kamienia w złoto, ale na pewno przemienimy nudę w świetną zabawę! Staniemy się adeptami dawnej sztuki alchemicznej. Poznamy tajniki pracy alchemików i dowiemy się jak zrobić coś ciekawego z czegoś bardzo powszedniego. W czasie warsztatów nauczymy się wykonywać kilka ciekawych i prostych eksperymentów naukowych, dzięki którym zadziwicie swoich znajomych.