Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Spacery szlakiem Wyspiańskiego
dla kogo: młodzież, dorośli
Jaki Wawel widział oczyma wyobraźni Stanisław Wyspiański? W jakim Krakowie mieszkał? A w jakim marzyło mu się mieszkać? „Tutaj nie Paryż, tylko Kraków, a Kraków stolicą dawno już być przestał” – tak Wyspiański pisał w liście, ale jednak ostatecznie to w Krakowie mieszkał większość swojego życia i to Wawelowi chciał przywrócić stołeczną funkcję. O tym wszystkim opowiemy w trakcie spacerów szlakiem Wyspiańskiego. Każdy z nich rozpoczniemy od wzgórza wawelskiego, aby pokazać, jak dużo śladów związanych z Wyspiańskim można na nim odnaleźć. Następnie ruszymy w miasto i sprawdzimy, jak Wyspiański łączył swoje dwie największe miłości: Wawel i Kraków. Spacery przeznaczone są uczniów szkół (od 12. roku życia) i osób dorosłych.
Zapraszamy na dwa tematy spacerów:
„Wyspiański monumentalnie” przeprowadzi nas przez wybrane miejsca na wzgórzu wawelskim, kościół Franciszkanów oraz kościół Mariacki aż po Teatr Słowackiego. Będziemy szli śladem wielkich artystycznych wizji Wyspiańskiego, które miały zrewolucjonizować całe miasto.
„Wyspiański prywatnie” pokaże nam bardziej intymne oblicze artysty – począwszy od jego fascynacji Wawelem i dzieciństwa spędzonego u stóp wzgórza, przez miejsca jego nauki i spędzania wolnego czasu. Sprawdzimy również, co Wyspiański widział za oknem poszczególnych swoich mieszkań i pracowni.
możliwość zamawiania: poniedziałek-sobota, godzina rozpoczęcia: 10:00-14:30; zbiórka przy makiecie wzgórza wawelskiego (naprzeciwko budynku z kasami biletowymi)
czas trwania: 90 minut
maksymalna liczba osób w grupie: 25
opłata:
cena dla grupy: 180 zł
opłata ulgowa: za uczestnika oraz minimalna opłata dla grupy wynosi 50% opłaty pełnopłatnej; bilety ulgowe przysługują: uczniom klas integracyjnych, ośrodków szkolno-wychowawczych, wychowankom domów dziecka, uczestnikom terapii zajęciowej
informacja i rezerwacja: poniedziałek godz. 9:00-14:00, wtorek-niedziela godz. 9:00-16:00
Zachęcamy także do udziału w lekcjach plenerowych, prowadzonych od 1 kwietnia do 30 listopada Co Wyspiański chciał zburzyć na Wawelu? A co chciał wybudować? Czy Hamlet chodził po krużgankach wawelskich? Dlaczego Wawel na obrazach Wyspiańskiego często wygląda na groźny i niedostępny? Między innymi o tych kwestiach porozmawiamy w trakcie lekcji plenerowej Wawel Wyspiańskiego. Odwiedzimy kilka miejsc znajdujących się wokół wzgórza wawelskiego związanych z życiem i twórczością artysty.
polecane uczniom z klas V–VIII szkoły podstawowej i uczniom szkół ponadpodstawowych
słowa kluczowe: Wyspiański, Wawel, Młoda Polska, zamek, Katedra na Wawelu, Hamlet, witraż, pejzaż, Akropolis, Galicja, Wisła, Planty, Dom Długosza
czas trwania lekcji: 90 min
zajęcia odbywają się na trasie plenerowej: wzgórze wawelskie i jego otoczenie
maksymalna liczba uczestników – do 30 uczniów wraz z opiekunami; wymóg: 1 opiekun na maksymalnie 10 uczestników; opiekunowie powyżej tej liczby wliczani są w liczbę uczestników i jest za nich pobierana opłata
opłata: od uczestnika 12 zł, minimalna opłata dla grupy poniżej 15 osób wynosi 180 zł