Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Wawel jest Wasz
15–17 września 2023
Festiwal Interpretacyjny „Wawel jest Wasz” odbędzie się w Zamku Królewskim na Wawelu w dniach 15-17 września 2023. To już druga edycja Festiwalu organizowanego przez muzeum. Festiwal intryguje, zachęca do odkrywania muzeum na nowo oraz inspiruje do podejmowania aktywności twórczych, do zanurzenia się w smakach, dźwiękach i zapachach królewskiej rezydencji. Festiwal towarzyszy otwarciu spektakularnej wystawy Obraz Złotego Wieku i nawiązuje do otwartego dworu dynastii Jagiellonów, na którym gościli artyści, naukowcy, odkrywcy z całej Europy.
Odwołujemy się do tego wyjątkowego okresu w historii Polski, przełomowego dla sztuki i nauki czasu, tworzymy współczesny Wawel Otwarty. Łączymy sztukę dawną i współczesną, zapraszamy przedstawicieli różnych pokoleń i w ten sposób inicjujemy rozmowę o historii i dziedzictwie kulturowym, o tym jak przeszłość łączy się z teraźniejszością, jak wielkie osiągnięcia czasu Jagiellonów oddziałują na sztukę i naukę w XXI wieku.
Tegoroczne hasło przewodnie Festiwalu to Laboratorium wiedzy i doświadczeń muzealnych. Mamy świadomość, że dwór Jagiellonów to miejsce, w którym spotykali się nie tylko artyści, ale także naukowcy. To okres wielkich odkryć geograficznych i naukowych. Pozostajemy wierni tradycji jagiellońskiej i zamiłowaniu do nauki w przeszłości, chcemy również dzisiaj pokazywać, że wiedza jest niezwykle ważna, a dyscypliny naukowe, które zostały zainicjowane czy odkrywane w czasach Jagiellonów do dziś są rozwijane. Przyglądając się dziełom sztuki na wystawie Obraz Złotego Wieku zastanowimy się, jak zmieniło się podejście człowieka do zwierząt, jak druk wpłynął na naukę i czy taka sama rewolucja czeka nas po rozpowszechnieniu sztucznej inteligencji.
„Wawel jest Wasz” to festiwal, który otwiera umysły wobec nowych wyzwań i możliwości technologicznych, zachęca do spojrzenia na zamkowe wystawy i wawelskie wzgórze zupełnie na nowo. Zamek Królewski na Wawelu jest nie tylko rezydencją królewską i muzeum, ale przede wszystkim miejscem, gdzie tętni bogate życie kulturalne mieszkańców Krakowa.
Kalendarium
15 września PIĄTEK
11:00–16:00 Warsztaty linorytu
11:00–16:00 Lekcja Granka z Sempreyem: produkcja muzyczna – Ableton
11:00–18:00 Lekcja Granka z Mirtem: field recording
13:00–14:00 Panel „Od wawelskiej astrologii do najnowszych odkryć astronomii i kosmonautyki”
14:00–16:00 Warsztaty „street patterns”
14:00–15:00 Panel „Miasteczko wawelskie jako ideał miasta 15-minutowego”
15:00–17:00 Warsztaty tworzenia perfum
15:00–18:00 Projekcja filmu „Ostatnia rodzina”
16:00–18:00 Warsztaty „street patterns”
16:00–18:00 „GRA Boże Igrzysko: MAGNACI”
17:00–18:00 Wykład „Wawel: Florencja nad Wisłą”
PROGRAM
Ścianka wspinaczkowa
15–17 września, godz. 11:00–18:00
miejsce: dziedziniec zewnętrzny (za wystawą plenerową WYSPIA)
korzystanie ze ścianki możliwe jest po okazaniu biletu na dowolną wystawę aktualnie prezentowaną na Zamku Królewskim na Wawelu
Lubicie ekstremalne wyzwania? Chcielibyście zobaczyć wzgórze wawelskie z zupełnie innej, niepowtarzalnej perspektywy? Podczas trwania Festiwalu Wawel jest Wasz będziecie mieli taką możliwość! Na dziedzińcu zewnętrznym stanie ścianka wspinaczkowa - miejsce, gdzie granice waszej wytrzymałości i determinacji zostają przesunięte, a grawitacja staje się jedynie sugestią. To pionowy labirynt, w którym każdy krok to wyzwanie, a każdy chwyt to szansa na nową perspektywę. To właśnie tutaj ziemskie zmartwienia zostawiasz na dole i wyruszasz do nieba, aby zdobyć swoje własne "szczyty".
Dzięki wykfalifikowanej kadrze będziecie mogli uczestniczyć w warsztatach wspinaczki podczas których możecie nauczyć się stawiać pierwsze kroki na ściance lub doszlifować swoje umiejętności.
Planetarium mobilne
15–17 września, godz. 11:00–18:00
miejsce: Rezerwat archeologiczny
wejście do planetarium możliwe jest po okazaniu biletu na dowolną wystawę aktualnie prezentowaną w Zamku Królewskim na Wawelu
Lubicie patrzeć w gwiazdy? Wiecie jak wygląda Wielka Niedźwiedzica? Podczas Festiwalu Wawel jest Wasz będziecie mieć możliwość oglądać gwiazdy cały dzień! Specjalnie dla Was na wzgórzu stanie Planetarium - miejsce, gdzie rzeczywistość spotyka wyobraźnię, a nauka przenika się z magią. To jak podróż przez kosmiczne tajemnice, gdzie niebo nocy rozpościera się nad nami w całej swojej okazałości. Wchodząc do planetarium, kroczysz w świat, gdzie gwiazdy, planety i kosmiczne zjawiska stają się twoimi przewodnikami w niezwykłej wyprawie przez wszechświat.
Gdy zamkniesz oczy i usiądziesz wygodnie na swoim miejscu, otoczenie planetarium całkowicie znika. Zamiast tego, przed tobą rozpoczyna się widowisko nieba, które nie zna granic. Gwiazdy migoczą nad tobą, tworząc tysiące intrygujących konstelacji. Każda z nich kryje swoją opowieść, przekazywaną przez pokolenia.
Gdy planetarium uruchamia projektor, na wielkim sklepieniu nieba pojawiają się planety, księżyce i komety. Jesteś świadkiem przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a potem zanurzasz się w otchłań kosmosu, gdzie poznajesz nieznane wcześniej zakątki wszechświata.
Planetarium to nie tylko nauka, to także możliwość podróży w czasie. Możesz obserwować, jak wyglądało niebo nad starożytnymi cywilizacjami, jakie legendy związane były z gwiazdami i jak kształtowały się nasze postrzeganie kosmosu na przestrzeni wieków.
W planetarium nauka spotyka się z marzeniami, a rzeczywistość przenika się z wyobraźnią, tworząc niezapomniane chwile fascynacji kosmosem. To miejsce, gdzie możesz dotknąć gwiazd i zapomnieć o ziemi, wchodząc w kosmiczną podróż, która pozostanie w twojej pamięci na zawsze.
PANELE
15 września | piątek Wawelski zwierzyniec – czyli czego możemy nauczyć się od zwierząt
miejsce: Centrum Wystawowo-Konferencyjne (w budynku Centrum Promocji)
prowadzenie: Aleksandra Stanisławska
wystąpią: Maciej Trojan, Artur Wabik
Coraz więcej wiemy o psychologii zwierząt. W odniesieniu do fenomenalnych grafik Konrada Gessnera oraz zamówionych przez Zygmunta Augusta arrasów, sprawdzimy, jak zmieniło się nasze podejście do świata zwierząt oraz ich obrazowania w kulturze. Podczas panelu porozmawiamy także o tym, jaki wpływ wywiera nauka na nasze postrzeganie świata przyrody.
Aleksandra Stanisławska – Dziennikarka naukowa z blisko 20–letnim doświadczeniem. Obecnie blogerka, podcasterka i dziennikarka radiowa. Współtwórczyni CrazyNauka.pl, jednego z największych w Polsce blogów popularnonaukowych, oraz Podcastów Crazy Nauki.
Współautorka książki popularnonaukowej „Fakt, nie mit”. Laureatka nagrody Popularyzator Nauki 2019 w kategorii media oraz nagród POP Science 2020 za bloga Crazy Nauka i audycję radiową „Homo Science” w radiu TOK FM. Nominowana w konkursie Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne oraz do nagrody Złota Róża dla najlepszej polskojęzycznej książki popularnonaukowej.
Wiceprezeska Zarządu Fundacji Rozwoju przez Całe Życie.
dr hab. Maciej Trojan, prof. UMK – Psycholog. Interesuje się problematyką ewolucji świadomości, myślenia, rozwiązywania problemów, teorii umysłu, kompetencji numerycznych zwierząt oraz ewolucją zachowań prospołecznych. Prowadzi zarówno laboratoryjne, jak i terenowe badania nad zachowaniami zwierząt. Autor wielu publikacji naukowych, w tym książki Na tropie zwierzęcego umysłu. Członek Leading Graduate Program in Primatology and Wildlife Science (PWS) w Wildlife Research Center (WRC) na Uniwersytecie w Kyoto w Japonii. Popularyzator nauki.
Artur Wabik – Artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Od 1996 r. związany z ruchem graffiti a następnie ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Autor muralu w Pawilonie Polski na EXPO 2015 w Mediolanie. W latach 2016–2017 dyrektor artystyczny konkursu na rzeźbę na skwerze im. Mariana Eilego w Krakowie. W 2018 r. kurator wystawy „Teraz Komiks!” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Członek Zespołu ds. murali przy Urzędzie Miasta Krakowa.
miejsce: Centrum Wystawowo-Konferencyjne (w budynku Centrum Promocji)
prowadzący: Filip Skowron
wystąpią: Tomasz Adamski, Waldemar Gumienny i Jaro Andruszkiewicz
Gra to rozrywka, ale też nauka. Grano także dawniej na krakowskim uniwersytecie, a dzięki kartom do gry można było np. nauczyć się logiki u franciszkanina Thomasa Murnera. Teraz gramy prawie codziennie – czy tylko dla rozrywki?
Jaro Andruszkiewicz i Waldemar Gumienny– duet wizjonerskich projektantów gier planszowych, tworzących gry, pozostawiające po sobie niezatarty ślad. Unikatowe rozwiązania, immersyjny temat, najwyższa jakość i przekraczanie granic – to tylko część składników ich projektanckiej kuchni.
Od pierwszej krakowskiej drukarni do nanocząsteczek i AI
wystąpią: Bartosz Paszcza, Edyta Jadowska, Jacek Nagłowski, Marcelina Stasik & Maciej Skorupski
Druk zrewolucjonizował XVI wiek. Książka, w związku z tym i wiedza mogły być rozpowszechniane na coraz szerszą skalę. Teraz odkrywamy kolejne narzędzia, które w założeniu mają nam pomóc. Czy zagrożenia, które obserwujemy, powodują w nas taki sam lęk, którego doświadczali ludzie, widząc pierwsze czcionki? Porozmawiamy o narzędziach, jakie proponuje nam najnowsza technologia. Dowiemy się, jak możemy je wykorzystywać w pracy twórczej oraz czy pomogą nam podbić kosmos!
Bartosz Paszcza – Na co dzień pracuje z danymi i algorytmami. Prowadzi podcast i substacka „Paszczą o technologiach”. Badał internet w Instytucie Studiów nad Siecią na Uniwersytecie w Southampton. Współzałożyciel Fundacji Polonium, organizacji łączącej polskich naukowców za granicą.
Edyta Jadowska – Motion designerka i specjalistka ds. komunikacji wizualnej, laureatka konkursów Film Spring Open, Animaton, Hackathon dla Wawelu. Tworzyła animowane videa m.in. dla Muzeum Emigracji w Gdyni czy Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Obecnie pracuje jako Visual and Communication Designer w innovation hubie, Applied Innovation Exchange (AIE).
Jacek Nagłowski – polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Absolwent I Społecznego Liceum im. Zbigniewa Herberta STO w Częstochowie. Student Uniwersytetu Jagiellońskiego (Filozofia, Filmoznawstwo i Astronomia). Scenarzysta i reżyser spektaklu profilaktycznego Smak Życia na zlecenie Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Przedstawiciel młodego pokolenia reżyserów offowych. Twórca głośnego filmu fabularnego Katatonia.
Marcelina Stasik & Maciej Skorupski – Zaczęło się jeszcze w liceum. Marcelina Stasik brała udział w programie z matematyki i fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a Maciej Skorupski otrzymał złoty indeks Politechniki Krakowskiej z dziedziny chemii. Potem, studiując inżynierię materiałową w Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie, połączyli siły we wspólnym projekcie kosmicznym. To członkowie zespołu Laboratorium Technologii Termoelektrycznych na AGH, który opracował niedrogie moduły termoelektryczne o gęstości mocy ponad dziesięciokrotnie przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne – i który został za nie nominowany w konkursie Naukowiec Przyszłości. Dziś Skorupski i Stasik realizują staż badawczy w Japonii dotyczący wytwarzania nanocząstek do przewodzących polimerów termoelektrycznych. Oboje mają za sobą profesjonalne szkolenie dla astronautów w międzynarodowej misji analogowej Altair 51. Oboje są także stypendystami programu Management of Technology na Massachusetts Institute of Technology i laureatami międzynarodowego konkursu Seeds for the Future.
miejsce: Centrum Wystawowo-Konferencyjne (w budynku Centrum Promocji)
prowadzenie: Justyna Nowicka
wystąpią: Kamil Janicki, Krzysztof Czyżewski
Zygmunt August stworzył wielką kolekcję woluminów i jak wielu ludzi swojej epoki był bibliofilem. Co książka może przekazać nam teraz? jak zapisać w niej historię, by pozostała żywa? Opowieści o Wawelu tworzą się od dawna – jakie historie są jeszcze do opowiedzenia.
Od wawelskiej astrologii do najnowszych odkryć astronomii i kosmonautyki
miejsce: Centrum Wystawowo-Konferencyjne (w budynku Centrum Promocji)
prowadzenie: prof. Sebastian Szybka
wystąpią: dr. Bartosz Gauza, Agnieszka Elwertowska
Dzięki rewolucji Kopernika nauka o tym, co znajduje się poza naszą stratosferą, mogła zacząć się rozwijać na dobre. W XVI wieku odkrywanie nieznanych aspektów świata stało się codziennością. Czy dzisiaj, spoglądając w gwiazdy, udaje nam się nadal znajdować nieznane i nieopisane jeszcze obiekty? Co zrobić, by polecieć w kosmos i zobaczyć z bliska gwiazdy, które dawniej prowokowały uczonych – jak Jana z Głogowa, Mikołaja z Szadka czy Piotr z Proboszczowic – do prób poznawania przyszłości.
dr hab. Sebastian Szybka – adiunkt Zakładzie Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii (Obserwatorium Astronomiczne) na Uniwersytecie Jagiellońskim, stały współpracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Specjalizuje się w teorii grawitacji Einsteina. Jego zainteresowania naukowe dotyczą czarnych dziur, fal grawitacyjnych i kosmologii.
Bartosz Gauza – doktor astrofizyki, absolwent Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich na Teneryfie.
W latach 2017–2019 postdoc na Wydziale Astronomii Uniwersytetu Chilijskiego w Santiago de Chile i kierownik projektu pt. “Benchmark Brown Dwarf Companions as Extrasolar Planets Analogues”. W latach 2019–2022 pracownik naukowy Centrum Badań Astrofizycznych Uniwersytetu Hertfordshire w Wielkiej Brytanii.
Aktualnie adiunkt Instytutu Astronomii UZ i główny wykonawca projektu badawczego pt. “W kierunku szerszego zrozumienia brązowych karłów na różnych etapach ewolucji”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Od blisko 10 lat jego naukowe zainteresowania skupiają się na poszukiwaniu i badaniu tzw. brązowych karłów, autor i współautor licznych publikacji naukowych w tej dziedzinie, współodkrywca układu VHS J1256–1257 z jego towarzyszem o masie planetarnej.
Nazywam się Agnieszka Elwertowska i jestem Inżynierem, Naukowcem oraz Analogową Astronautką. Od 2017 roku staram się zrealizować swoje marzenie, aby zostać prawdziwą astronautką m.in. poprzez udział w licznych symulacjach misji kosmicznych. Na przykład brałam udział w pierwszej symulacji misji księżycowej CHILL–ICE wewnątrz tunelu lawowego na Islandii. W 2022 roku założyłam grupę badawczą Otherworld, która zrealizowała pierwszą polsko–brazylijską symulację misji marsjańskiej wewnątrz Habitatu Marte w Brazylii. Jestem również pełnomocnikiem Fundacji Polski Astronauta 2030, która ma szkolić przyszłych potencjalnych polskich astronautów. Od ponad dwóch lat jestem Kandydatką na Komercyjną Astronautkę amerykańskiej firmy AdvancingX.
W 2022 roku trafiłam na listy Forbes 30 under 30 oraz Leaders of the Future. Mimo wielu sukcesów wciąż się dokształcam i obecnie przygotuje się do studiów doktoranckich.
Miasteczko wawelskie jako ideał miasta 15-minutowego
miejsce: Centrum Wystawowo-Konferencyjne (w budynku Centrum Promocji)
prowadzenie: Natalia Szcześniak
wystąpią: Anna Bogacz, dr Michał Wiśniewski
Dawne widoki miast pozwalają spojrzeć wstecz na budowane miasta. Pozwalają nam też wyobrazić sobie, jak mieszkano na ziemiach polskich w złotym wieku. . Czy, planując dzisiaj przestrzenie życiowe, powinniśmy czerpać inspirację z dawnych wieków?
Natalia Szcześniak – architektka i urbanistka, youtuberka. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studiowała także scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współautorka bestsellerowej książki Archistorie. Od 2014 roku współtworzy program GOOD IDEA, w którym popularyzuje wiedzę o architekturze, sztuce i przestrzeni miejskiej. Pomysłodawczyni i współautorka platformy e–learningowej i kursów online GOOD IDEA, w tym kursu „Jak wybrać mieszkanie” pomagającego odnaleźć się na trudnym rynku mieszkaniowym. Wydawczyni książki Cztery wymiary architektury. Wszystkie płaszczyzny jej aktywności łączy działanie na rzecz lepiej zaprojektowanego świata – od mądrej lokalizacji wieżowców po równy dostęp do publicznych toalet.
Anna Bogacz – Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rzecznik prasowy i kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie. Członek zespołu wdrażającego w Pleszewie ideę miasta 15-minutowego. Doświadczony szkoleniowiec z zakresu retoryki, komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Praktyk zawodu, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny telewizyjnego serwisu informacyjnego w telewizji regionalnej. Specjalista w zakresie publicznych wystąpień. Konferansjer, wykładowca i moderator. Twórca i wydawca telewizyjnego serwisu samorządowego Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie. Współpracownik wielu instytucji państwowych i pozarządowych w zakresie promocji i PR-u.
Michał Wiśniewski – historyk architektury, absolwent historii sztuki i architektury. Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Międzynarodowego Centrum Kultury. Stypendysta Fulbrighta. Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa i Polski XIX i XX wieku, między innymi monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki, Adolfa Szyszko–Bohusza i Tomasza Mańkowskiego. Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Współautor wystaw i publikacji tworzonych przez zespół Instytutu Architektury.
miejsce: dziedziniec zewnętrzny (w pobliżu wejścia na Wawel Zaginiony)
Podczas warsztatów linorytniczych na Wawelu będziecie mogli współtworzyć pracę zbiorową będącą reinterpretacją jednego z dzieł malarskich dostępnych w zbiorach muzeum i będącego jednym z eksponatów aktualnej wystawy. Każdy z uczestników otrzyma na pamiątkę część swojej układanki w postaci odbitej grafiki, którą odbije wraz z prowadzącymi Romanem i Witoldem. Będzie to niebywała okazja żeby stać się częścią historii Zamku Królewskiego na Wawelu.
miejsce: dziedziniec zewnętrzny (w pobliżu wejścia na Wawel Zaginiony)
prowadzenie: Klaudia „Javvie” Robat
Tworzenia postaci komiksowych, pisania scenariuszy komiksowych, prowadzenia narracji, oraz kompozycji plansz i kadrów, z których każdy uczestnik wyjdzie z narysowanym przez siebie krótkim komiksem, którego fabuła związana będzie z trwającymi na Wawelu ekspozycjami.
Klaudia „Javvie” Robat – rysowniczka, scenarzystka, storyboardzistka, tiktokerka. Absolwentka Uniwesytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Zdobywczyni drugiego miejsca na festiwalu O!PLA za reżyserię serialu animowanego „Hug me”, współtwórczyni komiksowego kolektywu „Papatu”. Publikowała w antologiach komiksowych: „Klub” zin, „Ciut” i „Ostatnie drzewo”. IG: Javvku.
miejsce: dziedziniec zewnętrzny (w pobliżu wejścia na Wawel Zaginiony)
prowadzenie: Małgorzata Konieczna
Liczymy się ze słowami, dlatego zamiast rzucać je na wiatr, przy jednym stole będziemy nadawać nowe sensy i znaczenia fragmentom istniejących tekstów. Zadamy sobie ważne pytania, a nawet spróbujemy na nie odpowiedzieć. Inspirując się dadaistycznymi tradycjami w przełamywaniu twórczych schematów będziemy losować słowa i układać z nich wiersze o tym, co gra w kreatywnych duszach uczestniczek i uczestników spotkania. Trochę pożartujemy, trochę będziemy poważni, a na koniec podzielimy się dobrym słowem. Wszystko ostrożnie, żeby się nie skaleczyć. Słowem: warto!
Małgorzata Konieczna – autorka popularnych minimalistycznych kolaży słownych publikowanych na stronie Wycinki w termosie. Współpracowała z Kwartalnikiem Przekrój, prowadzi warsztaty kreatywne z tworzenia kolaży. Swoje prace pokazywała m.in. w ramach Bruno Schulz Festiwalu we Wrocławiu, OFF Festiwalu w Katowicach, Miedzianka Fest i w Muzeum Współczesnym Wrocław.
miejsce: dziedziniec zewnętrzny (w pobliżu wejścia na Wawel Zaginiony)
prowadzenie: Weronika Banasińska
Warsztaty tworzenia filmów rysunkowych w technice poklatkowej, za pomocą przygotowanych przez nas wcześniej kadrów, które następnie wprawimy w ruch, czego efektem będzie 30–sekundowy film animowany, którego fabuła związana będzie z trwającymi na Wawelu ekspozycjami.
Weronika Banasińska – Ilustratorka oraz animatorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom w Pracowni Filmu Animowanego. Obecnie pracuje jako animator oraz projektant postaci dla reżysera Tomka Duckiego, przy teledyskach takich, jak Paradise Awaits (ZHU) czy Animals (Emily King) oraz przy innych filmach i serialach animowanych. Tworzy także gify, komiksy on–line dla VICE czy Korporacji Ha!art, publikuje własne ziny komiksowe oraz plakaty.
W części teoretycznej uczestnicy zostaną wprowadzani do świata zapachów, przedstawiamy im zagadnienia: zapach idealny, budowa perfum: nuta serca, nuta głowy i nuta bazy; budujemy i szkolimy pamięć zapachową, wszystko co dotyczy piramidy zapachowej. Omawiamy zagadnienia komponowania zapachów, użytkowania zapachów, oddziaływania pachami, przechowywania zapachów. Skóra jak działa z zapachami, jak zmieniamy zapach, co wpływa na zmianę i utrzymywanie zapachów. Różnice pomiędzy akordami, nutami a kompozycjami. Historia perfum i perfumiarstwa. Pozyskiwanie składników. Zapachy wśród nas Nos jako najważniejsze narzędzie… I wiele wiele innych.
Natomiast w części praktycznej budujemy spersonalizowane perfumy. Spisujemy recepturę, która w przyszłości pozwoli nam na odtworzenie lub modyfikacje.
miejsce: dziedziniec zewnętrzny (w pobliżu wejścia na Wawel Zaginiony)
prowadzenie: Artur Wabik
Warsztaty typu street patterns, polegające na przenoszeniu na tekstylia wzorów znalezionych w przestrzeni publicznej. Tabliczki znamionowe, nakrywy kanałów, punkty geodezyjne oraz inne elementy nawierzchni to gotowe inspiracje, którymi można upiększyć koszulkę lub torbę. Uczestnicy poznają technikę przenoszenia tych wzorów na przyniesione przez siebie tekstylia.
Artur Wabik – Artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Od 1996 r. związany z ruchem graffiti a następnie ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Autor muralu w Pawilonie Polski na EXPO 2015 w Mediolanie. W latach 2016–2017 dyrektor artystyczny konkursu na rzeźbę na skwerze im. Mariana Eilego w Krakowie. W 2018 r. kurator wystawy „Teraz Komiks!” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Członek Zespołu ds. murali przy Urzędzie Miasta Krakowa.
WARSZTATY Sztuczna Inteligencja przerabia Wawel!
15 września | piątek
godz. 12.00–13.00 Co to jest Gen AI? Najważniejsze aplikacje – interaktywny wstęp teoretyczny
godz. 13.00–18.00 (w tym przerwa obiadowa) Tworzymy grafiki i krótkie videa inspirowane Wawelem z wykorzystaniem Midjourney, Adobe Firefly i aplikacji do generowania video, muzyki i dźwięku.
Wawel jako statek kosmiczny? Brad Pitt w roli Zygmunta Starego? Warsztaty kreatywne, podczas których uczestnicy poznają najważniejsze narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak Midjourney, Adobe Firefly, ChatGPT, Gen–2, ElevenLabs, VoiceAI, MusicGen. Przy ich pomocy stworzą grafiki, zdjęcia, krótkie formy video i pomysły na filmy inspirowane Wawelem, Jagiellonami, czy rzeźbami Zdzisława Beksińskiego. A także wymienią przemyśleniami, co do roli sztucznej inteligencji w procesie twórczym. Zapraszamy osoby o różnych zainteresowaniach, które nie używały jeszcze narzędzi Generatywnego AI, a chciałyby poznać je w praktyce i stworzyć coś konkretnego w kreatywnej i interdyscyplinarnej atmosferze. Będziemy pracować w CINEBUSie – mobilnym studio filmowym za pomocą którego można od początku do końca zrealizować film i inne formy audiowizualne. Motyw przewodni: Wawel
16 września | sobota
godz. 12.00–13.00 Jak rozmawiać z ChatemGPT, żeby generować, rozwijać i testować swoje pomysły? – interaktywny wstęp teoretyczny
godz. 13.00–15.00 Tworzymy pomysły na filmy oraz grafiki i krótkie videa luźno inspirowane rzeźbami Beksińskiego z wykorzystaniem ChataGPT, Midjourney i aplikacji do tworzenia video, muzyki i dźwięku. cz. 1
godz. 16.00–18.00 Tworzymy pomysły na filmy oraz grafiki i krótkie videa luźno inspirowane rzeźbami Beksińskiego z wykorzystaniem ChataGPT, Midjourney i aplikacji do tworzenia video, muzyki i dźwięku. cz.2
Wawel jako statek kosmiczny? Brad Pitt w roli Zygmunta Starego? Warsztaty kreatywne, podczas których uczestnicy poznają najważniejsze narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak Midjourney, Adobe Firefly, ChatGPT, Gen–2, ElevenLabs, VoiceAI, MusicGen. Przy ich pomocy stworzą grafiki, zdjęcia, krótkie formy video i pomysły na filmy inspirowane Wawelem, Jagiellonami, czy rzeźbami Zdzisława Beksińskiego. A także wymienią przemyśleniami, co do roli sztucznej inteligencji w procesie twórczym. Zapraszamy osoby o różnych zainteresowaniach, które nie używały jeszcze narzędzi Generatywnego AI, a chciałyby poznać je w praktyce i stworzyć coś konkretnego w kreatywnej i interdyscyplinarnej atmosferze. Będziemy pracować w CINEBUSie – mobilnym studio filmowym za pomocą którego można od początku do końca zrealizować film i inne formy audiowizualne. Motyw przewodni: Beksiński. Rzeźby
17 września | niedziela
12.00–13.00 Sztuczna Inteligencja jako partner w kreatywności – jak używać narzędzi AI, żeby rozwijać i wizualizować swoje pomysły? – Interaktywny wstęp teoretyczny
13.00–18.00 (w tym przerwa obiadowa) Tworzymy pomysły na filmy, zdjęcia bohaterów, grafiki oraz krótkie videa inspirowane Jagiellonami i eksponatami z wystawy Obrazy Złotego Wieku z wykorzystaniem ChataGPT, Midjourney i aplikacji do tworzenia video, muzyki i dźwięku.
Wawel jako statek kosmiczny? Brad Pitt w roli Zygmunta Starego? Warsztaty kreatywne, podczas których uczestnicy poznają najważniejsze narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak Midjourney, Adobe Firefly, ChatGPT, Gen–2, ElevenLabs, VoiceAI, MusicGen. Przy ich pomocy stworzą grafiki, zdjęcia, krótkie formy video i pomysły na filmy inspirowane Wawelem, Jagiellonami, czy rzeźbami Zdzisława Beksińskiego. A także wymienią przemyśleniami, co do roli sztucznej inteligencji w procesie twórczym. Zapraszamy osoby o różnych zainteresowaniach, które nie używały jeszcze narzędzi Generatywnego AI, a chciałyby poznać je w praktyce i stworzyć coś konkretnego w kreatywnej i interdyscyplinarnej atmosferze. Będziemy pracować w CINEBUSie – mobilnym studio filmowym za pomocą którego można od początku do końca zrealizować film i inne formy audiowizualne. Motyw przewodni: Jagiellonowie – Obrazy Złotego Wieku
Edyta Jadowska – Motion designerka i specjalistka ds. komunikacji wizualnej, laureatka konkursów Film Spring Open, Animaton, Hackathon dla Wawelu. Tworzyła animowane videa m.in. dla Muzeum Emigracji w Gdyni czy Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Obecnie pracuje jako Visual and Communication Designer w innovation hubie, Applied Innovation Exchange (AIE).
WYKŁADY
16 września | sobota Wykład Polskiej Agencji Kosmicznej
miejsce: Centrum Wystawowo-Konferencyjne (w budynku Centrum Promocji)
prowadzenie: Przemysław Rudź
Życie i działalność Mikołaja Kopernika przypadały na epokę jagiellońską, okres największego rozkwitu Rzeczypospolitej. Wielki uczony zmienił postrzeganie świata i dokonał prawdziwej rewolucji naukowo–filozoficznej. Zapoczątkował też stosowanie metody naukowej w poznawaniu tajemnic przyrody, co stało się fundamentem rozwoju nauki i techniki w późniejszych wiekach. Wykład przybliży kopernikańską wizję Wszechświata, zestawiając ją z aktualnym stanem wiedzy i w tej dziedzinie.
Przemysław Rudź (ur. 1976) – popularyzator astronomii, autor książek i przewodników, kompozytor i wykonawca klasycznej muzyki elektronicznej. Ukończył studia na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia jest geografem – klimatologiem. W Polskiej Agencji Kosmicznej pracuje w Departamencie Informacji i Promocji, będąc odpowiedzialnym za realizację ustawowych zadań w zakresie edukacji kosmicznej.
17 września | niedziela Wawel: Florencja nad Wisłą
miejsce: Centrum Wystawowo-Konferencyjne (w budynku Centrum Promocji)
prowadzenie: Radosław Gajda
Renesans florencki i renesans wawelski. Skąd się wzięła architektura renesansu i jakie są jej cechy charakterystyczne? Które dzieła florenckie mogły zainspirować twórców w XVI–wiecznym Krakowie? W swoim wykładzie architekt i krytyk architektury Radosław Gajda przyjrzy się najważniejszym zabytkom Florencji i Krakowa, omówi ich historię, funkcję i kształt, odsłaniając przed słuchaczami mniej znane oblicza tego stylu.
Radosław Gajda – jest architektem, urbanistą i popularyzatorem tych dziedzin. W swojej szeroko zakrojonej działalności na rzecz poprawy ładu przestrzennego w Polsce prowadzi najpopularniejszy program popularnonaukowy o architekturze, urbanistyce i sztuce na YouTube („Good idea”), napisał dwie książki (bestsellerowe „Archistorie” i „Cztery wymiary architektury”), kilka artykułów naukowych, prowadził też wykłady na uczelniach oraz w instytucjach kultury. Jako jeden z pierwszych zaczął mówić o kulturze i technice przystępnym językiem pozbawionym hermetycznego żargonu, za to pełnym pasji i profesjonalizmu. Bez względu na to, czy zajmuje się skomplikowanymi zagadnieniami budowlanymi, wyzwaniami urbanistycznymi czy gotyckimi katedrami, pokazuje widzom i słuchaczom, że architektura to dobry pomysł.
FILMY
15 września | piątek Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny, 1982, reż. Janusz Majewski
po projekcji spotkanie z dr Magdaleną Podsiadło-Kwiecień, prowadzenie rozmowy: Katarzyna Kubisiowska
Akcja filmu Janusza Majewskiego rozpoczyna się po śmierci królowej. Od 25 maja do 24 czerwca 1551 roku kondukt pogrzebowy przemieszcza się z Krakowa do Wilna, gdzie zgodnie z jej ostatnią wolą pochowana będzie Radziwiłłówna. Zygmunt August wraz z towarzyszącym mu orszakiem podąża za karawanem, a w czasie tej podróży wspomina chwile, które spędził z Barbarą. W większości scen wspomnieniowych wykorzystano fragmenty serialu telewizyjnego „Królowa Bona” zrealizowanego przez Janusza Majewskiego dwa lata wcześniej.
Zygmunt August poślubia Elżbietę Habsburżankę. Wieczorem w jego sypialni Elżbieta dostaje konwulsji i traci przytomność. Za radą matki, królowej Bony, czujący wstręt do żony Zygmunt, udaje się w podroż na Litwę. Tam poznaje Barbarę Radziwiłłównę, z którą zaczyna łączyć go płomienne uczucie.
Źródło: Filmposlki.pl
Dr Magdalena Podsiadło-Kwiecień – Absolwentka polonistyki i filmoznawstwa UJ, adiunkt w Katedrze Historii Kina Polskiego. Specjalizuje się w problematyce autobiografizmu filmowego, genderowo zorientowanej analizie filmu oraz badaniach dotyczących relacji międzykulturowych.
Katarzyna Kubisiowska – Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo związana z „Tygodnikiem powszechnym”. Autorka książek „Rak po polsku”, biografii Jerzego Pilcha „Pilch w sensie ścisłym”, a także biografii „Się żyje. Kora”.
16 września | sobota Photon, 2017, reż. Norman Leto
„Photon” Normana Leto to opowieść o Wielkim Wybuchu i rewolucji kwantowej, o powstaniu czasu i planet, a także o niezgłębionej tajemnicy życia. Dzieło Normana Leto prowokuje do myślenia. Jest jak dwugodzinna – nieoczywista, zaskakująca i wciągająca – lekcja fizyki, której nigdy nie doświadczyliśmy w szkole. Animowane wzory cząsteczek, fal i zjawisk „ujawniają” w filmie swoje sekrety w zrozumiałym dla nas języku kina.
Artur Zaborski – Dziennikarz kulturalny publikujący w polskich, amerykańskich, kanadyjskich i szwedzkich mediach. Stale współpracuje z "Newsweekiem", "Zwierciadłem", Wirtualną Polską, "Przekrojem", "Galą", "Pani", "Wprost" i "Vogue". Studiował filmoznawstwo i krytykę literacką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nominowany do nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa w 2017 roku. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej.
17 września | niedziela Ostatnia rodzina, 2016, reż. Jan P. Matuszyński
po projekcji spotkanie z reżyserem Janem P. Matuszyńskim
Akcja filmu rozpoczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Nadwrażliwy Tomek budzi niepokój matki, która martwi się o jego kondycję psychiczną. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina wychodzi na prostą.
Źródło: Kino Świat
Artur Zaborski – Dziennikarz kulturalny publikujący w polskich, amerykańskich, kanadyjskich i szwedzkich mediach. Stale współpracuje z "Newsweekiem", "Zwierciadłem", Wirtualną Polską, "Przekrojem", "Galą", "Pani", "Wprost" i "Vogue". Studiował filmoznawstwo i krytykę literacką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nominowany do nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa w 2017 roku. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej.
prowadzenie: Jaro Andruszkiewicz i Waldemar Gumienny
Zanurz się w fascynujący świat gry Boże Igrzysko: MAGNACI, pełnego napięcia, intryg, knowań i walki o władzę. Przeznaczona dla 2 do 5 graczy pozycja pozwoli Ci poczuć się jak nowożytny magnat, rozwijający potęgę swojego rodu i pokonujący przeciwników. Każda decyzja, którą podejmiesz, ma znaczenie, a każda karta to członek Twojej rodziny, który może zdobyć dla Ciebie przewagę w burzliwych czasach sarmackiej Rzeczpospolitej.
Jaro Andruszkiewicz i Waldemar Gumienny – duet wizjonerskich projektantów gier planszowych, tworzących gry, pozostawiające po sobie niezatarty ślad. Unikatowe rozwiązania, immersyjny temat, najwyższa jakość i przekraczanie granic – to tylko część składników ich projektanckiej kuchni.
LEKCJE GRANKA
15 września | piątek
Lekcja Granka z Sempreyem: produkcja muzyczna – Ableton, poziom podstawowy
godz.: 11:00–16:00 (przewidziana przerwa), prosimy o przybycie na godzinę 10:45
warsztat odbywa się w języku polskim i skierowany jest do osób pełnoletnich
Zapraszamy na warsztat, na którym poznacie podstawy produkcji muzycznej w Abletonie. Spotkanie dedykowane jest początkującym osobom stawiającym pierwsze kroki w produkcji muzycznej. Przybliżymy Wam wachlarz możliwych działań na dźwięku!
W pierwszej części spotkania będziemy krążyć wokół tematyki modułów głównych w panelu głównym programu. Skupimy m.in. na prezentacji instrumentów wbudowanych w program, korzystaniu z efektów wbudowanych w program, dodawaniu ścieżek audio i midi, tworzeniu i przesuwaniu ścieżki midi czy omówieniu górnej części panelu. W drugiej części warsztatu osoby uczestniczące będą miały za zadanie stworzyć prosty szkic utworu przy wsparciu prowadzącego.
Co trzeba mieć na warsztat: komputer, słuchawki i zainstalowany Ableton 11 trial.
Warsztat poprowadzi krakowski producent Semprey, który zgłębia gatunki muzyki klubowej z basowego spektrum. Inspiruje się muzyką ze wschodniego wybrzeża Stanów, Ameryki Łacińskiej i Karaibów, brytyjskim hard drumem czy trapem, ale nie stroni od bardziej klasycznych brzmień techno, house’u i jungle.
Jako DJ miksuje eklektycznie. Klasyczne 4×4 tnie niczym numery z Jersey. Żongluje tempami. Doprawia numerami z list przebojów. Semprey ma smykałkę do przerabiania popowych numerów, zmieniając je w swoje autorskie kawałki, w których spotykają się wszystkie jego muzyczne zainteresowania. Efektem jest zawsze energetyczna bomba.
Zadebiutował zagranicą i to od razu na niemieckim Fusion Festivalu. Lokalnie wystąpił m.in. na festiwalach Czeluść, Audioriver i Saltwave oraz w większych klubach pokroju Prozaka 2.0, Tamy czy FOMO. W 2023 założył swój własny cykl imprez Kraksa, na którym gatunki zderzają się w tiktokowym tempie.
warsztat odbywa się w języku polskim i skierowany jest do osób pełnoletnich
Warsztat będzie podzielony na trzy części:
Wstęp teoretyczny, podczas którego dowiecie się na co zwrócić uwagę podczas nagrywania w terenie, poznacie dobre praktyki i specyfikę field recordingu oraz jak traktować sztukę nagrań poza studiem. Podyskutujecie o tym gdzie kończy się nagrywanie otoczenia, po co wsłuchiwać się w otaczający świat oraz jak nagrywać dźwięki niedostępne dla naszych uszu.
Spacer po terenie Wawelu w celu nagrania różnych dźwięków i wykorzystania wiedzy w praktyce.
Podsumowanie całości warsztatu i doświadczeń. Tutaj będzie przestrzeń na wszelkie dodatkowe pytania i rozwinięcie zagadnień, które okażą się interesujące dla uczestników i uczestniczek warsztatu.
Co trzeba mieć na warsztat: komputer lub coś do notowania (jeśli potrzebujecie), prywatne słuchawki przewodowe (najlepiej zamknięte) – WAŻNE: nie na bluetooth, mile widziany własny sprzęt do nagrywania.
Warsztat poprowadzi Mirt, projektant, kompozytor, zajmuje się również field recordingiem. Od dłuższego czasu nagrywa głównie solo, ale współpracuje też z innymi artystami, między innymi z Ter (Mirt+Ter) i współtworzy Brasil and the Gallowbrothers Band. Poza licznymi albumami, komponował muzykę do filmu i instalacji. Nagrania publikował nakładem licznych wytwórni w Polsce i za granicą,
często jednak decyduje się robić to własnym sumptem w ramach
wydawnictw: nieistniejącego już cat|sun, poświęconego wyłącznie field
recordingom Saamleng lub Oddieties of Nature. Koncertował w Polsce i za granicą, między innymi na festiwalach Unsound, OFF, Flussi, Donau, WIF, Sacrum Profanum. Jest współzałożycielem Xaoc Devices, firmy zajmującej się projektowaniem syntezatorów modularnych.
warsztat odbywa się w języku polskim i skierowany jest do osób pełnoletnich
Praktyczny warsztat o pracy z archiwalnymi samplami, poziom średniozaawansowany. Dowiecie się gdzie szukać archiwalnych zapisów dźwiękowych oraz jak czerpać z nich inspirację i kreatywnie przetwarzać internetowe znaleziska. Podczas warsztatu skupicie się się na tworzeniu ewoluujących, emocjonalnych tekstur, wykorzystując zarówno efekty Ableton Live, jak i stworzone przez artystkę wtyczki.
Co trzeba mieć na warsztat: komputer, słuchawki i zainstalowany Ableton 11 trial.
Będziemy pracować z darmową, 90–dniową wersją programu Ableton 11. Program można pobrać tutaj: https://www.ableton.com/en/trial/
Mala Herba / Zosia Hołubowska to osoba artystyczna pracująca z dźwiękiem i queerowa osoba aktywistyczna. Jest członkinią kolektywu Oramics oraz współzałożycielką Sounds Queer? – kolektywu badawczego oraz miejsca wymiany wiedzy. Działania Zosi są głęboko zakorzenione w słowiańskim folklorze, rytuałach leczniczych oraz queerze jako metodologii komponowania muzyki.
Pod swoim prawdziwym nazwiskiem, Zosia zgłębia sound design i performance art, działając na styku muzyki eksperymentalnej, teatru i nowych mediów.
warsztat odbywa się w języku polskim i skierowany jest do osób pełnoletnich
Warsztat pozwoli na zgłębienie tajników produkcji muzycznej w Abletonie. Spotkanie przeznaczone jest dla osób kobiecych, które realizują się w tworzeniu muzyki rap i są na poziomie średnio–zaawansowanym i zaawansowanym. Uczestniczki zgłębią produkcję muzyczną od profesjonalnej, branżowej strony oraz będą miały okazję do porównania swoich doświadczeń i inspiracji w procesie tworzenia utworu.
Co trzeba mieć na warsztat: komputer, słuchawki i zainstalowany ableton 11 trial. Możecie przynieść szkice swoich utworów!
Warsztat poprowadzi 1988; zaczynał we wczesnych latach 00’ jeszcze pod pseudonimem Etamski, wydając muzykę eksperymentalną w takich wytwórniach jak Qulturap, czy Pink Punk oraz grając liczne trasy koncertowe z noise–rockowym zespołem Kristen, z którym również współpracował jako producent. Przełomem w karierze było poznanie Roberta Piernikowskiego, z którym utworzyli instrumentalny projekt P/E, który później przemianowali w kultowy już rapowy duet Syny.
Po rozpadzie Synów zaangażował się w produkcję muzyczną na szerszą skalę, czego efektem jest płyta z legendą polskiego rapu Włodim W/88, płyta Brodki Sadza oraz wydany w Def Jamie producencki album Ruleta, na który 88 zaprosił ponad trzydziestu artystów i artystek zarówno z undergroundu i mainstreamu. Współpracował z artystami takimi jak: Zdechły Osa, Kukon, Onoe Caponoe, TONFA, Asthma, Szczyl, Tymek, Margaret, Rosalie., Wilku WDZ, Hałastra, Kacha, Lotto i wielu innych. Działalność solowa 2K88 zahacza o muzykę basową, jungle, hip–hop i ambient z wpływami dubu. 88 jest członkiem ekipy Raiza Soundsystem oraz współtworzy trio HORRID.
Otrzymał dwie nominacje do Paszportów Polityki, a w 2022 roku został nagrodzony Paszportem w kategorii Muzyka Popularna.
warsztat odbywa się w języku polskim i skierowany jest do osób pełnoletnich
Zapraszamy na warsztat songwriterski każdą osobę, która chce realizować się w tworzeniu własnych piosenek. Dowiecie się jak napisać szkic utworu, stworzyć wersję demo i gdzie kończy się songwriting, a zaczyna praca producenta/producentki. Podczas warsztatu omówicie proces od A do Z.
Warsztat obejmuje także listening session w oparciu o przykłady materiałów demo Brodki oraz materiały demo uczestniczek i uczestników warsztatu.
Co trzeba mieć na warsztat: komputer lub coś do notowania (jeśli potrzebujecie), możecie przynieść wersje demo własnych utworów.
Brodka – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, reżyserka klipów, producentka oraz artystka konceptualna, która tyle samo uwagi poświęca warstwie muzycznej, tekstowej, jak i wizualnej wszystkiemu, co tworzy. Brodka redefiniujesię na nowo z każdym kolejnym albumem, czerpiąc z rocka alternatywnego, popu, elektroniki oraz muzyki gór, w której wyrosła – opracowała własny niepowtarzalny, bezkompromisowy styl. Twórczość Brodki zyskała uznanie zarówno wśród szerokiej publiczności, jaki i krytyków oraz dziennikarzy muzycznych. Artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków – najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce przyznawanej przez Akademię Fonograficzną. Występowała na wielu zagranicznych festiwalach jak SXSW, The Great Escape, Sziget oraz na największych scenach polskich festiwali. Największą popularność przyniósł dotychczas wydany w 2010 roku album „Granda”. Bezkompromisowe folkowo–elektroniczne brzmienia wyraźnie odcięły Brodkę od wcześniejszego popowego repertuaru, płyta pokryła się podwójną platyną, a sama artystka awansowała do pierwszej artystycznej ligi. Wydana w 2012 roku taneczna epka „LAX”, tylko umocniła jej pozycję. W 2022 roku ukazał się najnowszy, polskojęzyczny minialbum “Sadza”, ukazując niezwykle liryczną i intymną stronę Brodki.
Zapraszamy na spotkanie z Moniką Brodką i producentem muzycznym 1988, których ostatnia współpraca artystyczna nad albumem “Sadza” przyniosła nie tylko serię wyprzedanych koncertów i nagród, ale także powiew świeżości na scenie. Podczas panelu porozmawiamy o przecinaniu się świata niezależnego rapu i alternatywnego popu oraz o tym jakie inspiracje i refleksje płyną z nieoczywistej współpracy. Monika i Przemek opowiedzą jak pracowało się im nad wspólną płytą, gdzie się teraz kierują zawodowo i jak rozwinęła ich współpraca nad “Sadzą”.
Brodka – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, reżyserka klipów, producentka oraz artystka konceptualna, która tyle samo uwagi poświęca warstwie muzycznej, tekstowej, jak i wizualnej wszystkiemu, co tworzy. Brodka redefiniujesię na nowo z każdym kolejnym albumem, czerpiąc z rocka alternatywnego, popu, elektroniki oraz muzyki gór, w której wyrosła – opracowała własny niepowtarzalny, bezkompromisowy styl. Twórczość Brodki zyskała uznanie zarówno wśród szerokiej publiczności, jaki i krytyków oraz dziennikarzy muzycznych. Artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków – najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce przyznawanej przez Akademię Fonograficzną. Występowała na wielu zagranicznych festiwalach jak SXSW, The Great Escape, Sziget oraz na największych scenach polskich festiwali. Największą popularność przyniósł dotychczas wydany w 2010 roku album „Granda”. Bezkompromisowe folkowo–elektroniczne brzmienia wyraźnie odcięły Brodkę od wcześniejszego popowego repertuaru, płyta pokryła się podwójną platyną, a sama artystka awansowała do pierwszej artystycznej ligi. Wydana w 2012 roku taneczna epka „LAX”, tylko umocniła jej pozycję. W 2022 roku ukazał się najnowszy, polskojęzyczny minialbum “Sadza”, ukazując niezwykle liryczną i intymną stronę Brodki.
https://www.instagram.com/missbrodka/
https://soundcloud.com/brodkaofficial
1988 zaczynał we wczesnych latach 00’ jeszcze pod pseudonimem Etamski, wydając muzykę eksperymentalną w takich wytwórniach jak Qulturap, czy Pink Punk oraz grając liczne trasy koncertowe z noise–rockowym zespołem Kristen, z którym również współpracował jako producent. Przełomem w karierze było poznanie Roberta Piernikowskiego, z którym utworzyli instrumentalny projekt P/E, który później przemianowali w kultowy już rapowy duet Syny.
Po rozpadzie Synów zaangażował się w produkcję muzyczną na szerszą skalę, czego efektem jest płyta z legendą polskiego rapu Włodim W/88, płyta Brodki Sadza oraz wydany w Def Jamie producencki album Ruleta, na który 88 zaprosił ponad trzydziestu artystów i artystek zarówno z undergroundu i mainstreamu. Współpracował z artystami takimi jak: Zdechły Osa, Kukon, Onoe Caponoe, TONFA, Asthma, Szczyl, Tymek, Margaret, Rosalie., Wilku WDZ, Hałastra, Kacha, Lotto i wielu innych. Działalność solowa 2K88 zahacza o muzykę basową, jungle, hip–hop i ambient z wpływami dubu. 88 jest członkiem ekipy Raiza Soundsystem oraz współtworzy trio HORRID.
Otrzymał dwie nominacje do Paszportów Polityki, a w 2022 roku został nagrodzony Paszportem w kategorii Muzyka Popularna.
miejsce: za budynkiem Centrum Promocji – od strony Wisły
Silent Disco to impreza, na której możesz wybrać swój rytm. Każda osoba uczestnicząca otrzyma słuchawki z możliwością przełączania się pomiędzy kanałami na których zagrają najlepsi DJe z polskiej i lokalnej sceny klubowej. Będziecie bawić się do tanecznej muzyki house, italo disco, r&b, melodic techno, bass czy techno. Nie zabraknie klasyków w odświeżonej klubowej formie. Zapraszamy na niezapomniany wieczór na Wawelu!
Majli to DJ–ka wywodząca się z wrocławskiego kolektywu Regime. Persona radiowa. Wychowana w Radiu Luz, pracowała w 357, a obecnie jest dyrektorką Newonce Radio. W jej muzyce słychać fascynację muzyką bassową z Wielkiej Brytanii i Nowego Jorku z początku lat 10. XXI wieku, w której twórcy słodkie melodie r&b zderzali z lodowatymi beatami grime’u.
nuarrrrr to DJ i aktywna postać na krakowskiej sceny klubowej. Założyciel inkluzywnego cyklu imprez Tres Bienski, rezydent krakowskiego klubu Prozak 2.0 oraz blisko związany z krakowskim ukraińskim hot spotem Sekta Selekta. Nuarrrrr w ciągu ostatnich lat wyrósł na nieodłączną część lokalnej sceny aktywizując ją na wielu płaszczyznach. Jako DJ słynny jest z zamiłowania do muzyki house i porywania publiczności na wielogodzinne tańce.
Dtekk to pseudonim Jędrzeja Dondziło, DJ–a i promotora z Białegostoku, aktywisty kulturalnego i dyrektora programowego festiwalu Up to Date. Jędrzej jest jedną z najbardziej lubianych postaci polskiego środowiska muzycznego. Jest łącznikiem między różnymi scenami i pokoleniami słuchaczy – stoi za didżejką już od 22 lat! Jego sety, grane głównie z płyt winylowych, z jednej strony prezentują szeroki przekrój tego, co najlepsze w muzyce techno i electro, z drugiej – bliski jest mu ambient i muzyka eksperymentalna. Specjalne miejsce w repertuarze Jędrzeja ma italo disco. Na wawelskim Silent Disco zagra wyjątkowy italo disco set – to gratka dla wszystkich fanów tego gatunku!
Meg jest jednym z filarów krakowskiej sceny klubowej. Od 10 lat jest związana z krakowskim klubem Prozak 2.0, który bezsprzecznie wpływa na rozwój lokalnego tanecznego świata. Jej styl muzyczny można określić jako melodyjna głęboka elektronika, a swoją selekcję stara się ułożyć za każdym razem w inną historię, uzależnioną od chwili, miejsca, pory roku i wyjątkowości danej publiki.
miejsce: za budynkiem Centrum Promocji – od strony Wisły
wystąpią: Moonlight Resort & Spa live, Zosia Hołubowska Singing Warmia live, Matylda Gerber & Filip Baczyński live
Wyjątkowy wieczór muzyki, która zaciera granice gatunkowe. Wystąpią artyści poszukujący ciekawych dźwięków za pomocą różnorodnych technik. Eklektyczny program spaja w jedność eksploracja na polu faktur dźwięku oraz zaginaniu poczucia czasu.
Moonlight Resort & Spa to wspólny projekt Michała Wolskiego i Tomasza Zająca (Cafe de la Jungle), twórców muzyki elektronicznej, którzy w radykalny sposób prezentują pozaczasową muzykę tła, która wciąga tak
silnie, że to co na pierwszym planie traci swoją ostrość i barwę. Wpływy szamanizmu i rytuałów sprawiają, że projekt ma na celu wprowadzenie umysłu w nieznane stany.
Zosia Hołubowska zaprezentuje “Singing Warmia” projekt, w którym poszukuje swojej tożsamości i próbuje opowiedzieć za pomocą muzyki o byciu z miejsca, z którego nie pochodzi, zestawiając ze sobą śpiew z
techniką sonifikacji archiwalnych zdjęć. Jej krytyczna konfabulacja jest w stanie odtworzyć nieistniejące wspomnienia w formie pięknych ballad i eksperymentalnych kolaży dźwiękowych.
Matylda Gerber i Filip Zakrzewski z dronująco–psychodelicznego kwartetu jazzowego Ślina wystąpią tym razem w duecie. Zagrają improwizowaną muzykę wyłaniającą się z chmur dźwiękowych wzniesionych głębokimi dźwiękami saksofonu barytonowego i dźwięków generowanych przez efekty gitarowe.