Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

WAWELAKI

dla dzieci w wieku 3–6 lat
smoczek-maskotka na tle arkad wawelskiego zamku
Witajcie w magicznym świecie Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie wraz z naszym dzielnym stworkiem Wawelakiem przeżyjemy niezwykłe przygody. Nadchodzące zajęcia z cyklu to nowi bohaterowie i nowe zabawy. Tym razem zapraszamy dzieci w wieku od 3 do 6 lat wraz z opiekunami na niezapomniane zajęcia muzealne, w czasie których odkryjemy tajemnice wawelskiego miasteczka!

Czy jesteście gotowi na podróż w czasie i spacer tajemniczymi uliczkami nieistniejącego już miasteczka na królewskim wzgórzu?

Informacje organizacyjne:

  • odbiorcy: dzieci w wieku 3–6 lat z opiekunami (przy zakupie biletu dla jednego dziecka przysługuje darmowe wejście dla jednej osoby dorosłej)
  • zajęcia odbywają się w wybranych salach wystaw stałych i czasowych Zamku Królewskiego na Wawelu
Koordynacja: Karolina Motyka, Wiktoria Janik
Kontakt do koordynatorek: kmotyka@wawelzamek.pl, wujanik@wawelzamek.pl 

Podczas wybranych warsztatów będą wykonywane zdjęcia, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: www.wawel.krakow.pl/rodo

Wawelskie miasteczko | luty–czerwiec 2025

Wawelaki podczas kolejnego semestru spotkań zawędrują do nieistniejącego już wawelskiego miasteczka. Nasi mali uczestnicy zamienią się w poszukiwaczy śladów, dzięki którym dowiedzą się, jak kiedyś wyglądał zwyczajny dzień mieszkańca miasteczka. Dzięki nowo otwartym wystawom poznają pamiątki z dawnych czasów, które udało się odnaleźć w trakcie prowadzonych badań archeologicznych – rzeźby, naczynia, a nawet zabawki.

Także tym razem Wawelaki otrzymają wyjątkowy prezent! W czasie pierwszego spotkania rozpoczną tworzenie własnej kroniki, do której po każdym spotkaniu otrzymają pamiątkową pieczątkę. Książeczka nawiązywać będzie do historii oraz przygód, które czekają na nich w ciągu trwania cyklu.

obowiązują karnety – cena: 400 zł; ze względu na ograniczoną przestrzeń, przy zakupie biletu dla jednego dziecka przysługuje darmowe wejście dla jednej osoby dorosłej
karnet upoważnia do wejścia na spotkanie o wyznaczonej godzinie: 10:00, 11:30, 13:30 (uwaga: 10 maja spotkamy się wyjątkowo w godzinach wieczornych)
uwaga: informujemy, że karnety zostały wyprzedane

czas trwania spotkania: 60 minut
  • część muzealna: edukator zapoznaje dzieci z wawelskimi historiami, wciągając je w świat pełen przygód i ciekawostek
  • część warsztatowa: zajęcia animacyjne, muzyczne lub plastyczne

Harmonogram spotkań

22 lutego 2025: Gdzie się znajdowało wawelskie miasteczko?
  • miejsce zbiórki: przed makietą wzgórza wawelskiego przy budynku z kasami biletowymi
Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Wawelaki”, podczas którego przeniesiemy się w czasie do miasteczka wawelskiego. Zadamy sobie pytania: jak ono wyglądało? I kto w nim mieszkał? Odpowiedzą nam nasi niezastąpieni edukatorzy, a podczas warsztatów ruchowych postaramy się utrwalić nowe wiadomości.

8 marca 2025: W czym da się gotować?
  • miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę stałą Wawel Zaginiony
Czy na wzgórzu wawelskim istniała kuchnia? Jeżeli tak, to kto w niej pracował i jakich sprzętów używał do gotowania? Czy dawniej były stosowane mikser albo patelnia, a jeśli nie – czym je zastępowano? W trakcie zwiedzania wystawy niestrudzeni edukatorzy przeniosą nas do świata dawnych smaków i zapachów, a podczas warsztatów wykonamy swoje własne naczynie, nawiązujące do minionych czasów.

22 marca 2025: Jak wygląda stara księga?
  • miejsce zbiórki: przed makietą wzgórza wawelskiego przy budynku z kasami biletowymi
Jak wyglądały dawne książki? Czy w dawnych czasach były tak powszechne jak dziś? A może były bardzo rzadkie i wyjątkowe, jak skarb w cennej kolekcji? Tym razem wyruszymy w podróż do wawelskiej biblioteki, gdzie zobaczymy kopię XVI-wiecznej księgi. Podczas warsztatów spróbujemy zapoznać się z pracą introligatora i materiałami do niej potrzebnymi.

12 kwietnia 2025: Po co nam gęsie pióro?
  • miejsce zbiórki: wejście na wystawę stałą Skarbiec Koronny
Znajomość swojego imienia i nazwiska jest bardzo ważna, podobnie jak umiejętność jego zapisania. Niezwykły jest też moment, kiedy obok nich możemy zapisać, cokolwiek sobie wymarzymy – coś bardzo dla nas ważnego. Kto wie, może za parędziesiąt lat ktoś odnajdzie nasze słowa i je przeczyta? Kolejne spotkanie z Wawelakiem będzie dotyczyło pisma i techniki pisania. Na warsztatach wspólnie przećwiczymy posługiwanie się gęsim piórem i stworzymy własny atrament.

26 kwietnia 2025: Jak się bawić i figlować?
  • miejsce zbiórki: przed makietą wzgórza wawelskiego przy budynku z kasami biletowymi
Wszyscy lubimy dobrą zabawę, ale czy wiemy, jak bawiono się w dawnych czasach? Jaką rozrywkę zapewniały sobie dzieci i dorośli w wolnym czasie? Zapraszamy w podróż po nowo otwartej wystawie, na której nasi edukatorzy przedstawią nam różne gry i zabawy. W trakcie warsztatów postaramy się odtworzyć niektóre z nich.

10 maja 2025: WARSZTATY WIECZORNE – Czy znasz zamkowe legendy?
  • godzina: 17:00, 18:15, 19:30
  • miejsce zbiórki: przed makietą wzgórza wawelskiego przy budynku z kasami biletowymi
To magiczne spotkanie z cyklu „Wawelaki” odbędzie się w godzinach wieczornych. Nasi edukatorzy wprowadzą nas w zaczarowany świat pełen zamkowych opowieści i legend. Wszystko to zostanie połączone z muzycznymi i sensorycznymi warsztatami dla dużych i małych.

24 maja 2025: Co można odkopać na Wawelu?
  • miejsce zbiórki: przed makietą wzgórza wawelskiego przy budynku z kasami biletowymi
Czy odkopaliście kiedyś skarb? Kto wie, może wielkie, przyszłe odkrycie czeka tuż pod waszymi stopami? Serdecznie zapraszamy na spotkanie, w trakcie którego dowiemy się, czym są i jak wyglądają wykopaliska archeologiczne, a nawet weźmiemy w nich udział!

14 czerwca 2024: Jak obronić miasteczko?
  • miejsce zbiórki: przed makietą wzgórza wawelskiego przy budynku z kasami biletowymi
Drogie Wawelaki! Na ostatnim spotkaniu czeka nas bardzo ważne zadanie. Musimy zadbać o bezpieczeństwo na wzgórzu wawelskim. Wspólnie odwiedzimy miejsca, które miały bronić zamku i stawiać opór wrogim najeźdźcom, a następnie przekonamy się, czy było to łatwe zadanie.

Prowadzący

Aleksandra Król – edukatorka muzealna, historyczka, która sprawia, że przeszłość staje się fascynująca nawet dla najmłodszych. Jej głęboka wiedza łączy się z umiejętnością przekazywania informacji w sposób zrozumiały i pasjonujący dla dzieci. Jako animatorka o niezwykłym talencie potrafi wciągnąć najmłodszych w świat historii, czyniąc z niej przygodę pełną ciekawostek. Aleksandra jest także pasjonatką historii kulinariów, a jej zainteresowania obejmują potrawy i zwyczaje kulinarne minionych epok.

Jagoda Wójcicka – edukatorka muzealna, kuratorka i asystentka działu wystaw w Żydowskim Muzeum Galicja. Absolwentka studium muzealniczego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonatka historii mody, jej szerokie zainteresowania obejmują także prawną ochronę dóbr kultury oraz dziedzictwa.

Onufry Damek – teatrolog, miłośnik historii teatru, w szczególności twórczości Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Kantora oraz Sarah Kane. Od ponad roku pracuje jako edukator w Zamku Królewskim na Wawelu.

Karolina Motyka – edukatorka muzealna, historyczka uwielbiająca przekazywać wiedzę w innowacyjny sposób. Od 2021 roku związana z Zamkiem Królewskim na Wawelu, obecnie współpracuje z Działem Edukacji. Inicjatorka cyklu „Wawelaki”. Pracuje w Fundacji Inteligentna Małopolska, a także prowadzi fundację Archiwum społeczne „Muzeum Prostego Człowieka”.

Barbara Mateja – artystka, pedagożka, nauczycielka Montessori i edukatorka w Zamku Królewskim na Wawelu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2018 roku ukończyła scenografię. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023 w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna. Oprócz rzemiosła – tkactwa, plecionkarstwa, ceramiki, dziania czy grafiki warsztatowej – uprawia szlachetne techniki fotograficzne.
A w sobotę co Wy na to? – czyli wspomnijmy Wawelaki z minionego, 2023 roku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim małym i dużym, którzy postanowili przeżyć z nami oraz Wawelakiem niesamowite przygody na Zamku Królewskim na Wawelu.
Zobacz filmik podsumowujący ubiegłoroczne spotkania.
Na zdjęciach uczestnicy spotkania Gdzie się znajdowało wawelskie miasteczko?
Na zdjęciach uczestnicy spotkania Jak wygląda składa książka
Na zdjęciach uczestnicy spotkania w dniu 11.05.2024