10 X wzgórze wawelskie czynne do godz. 17:00 | 11 X wzgórze wawelskie i wystawy zamku będą niedostępne dla zwiedzających | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
WAWELAKI
dla dzieci w wieku 3–6 lat
Witajcie w magicznym świecie Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie każdy krok zwiastuje/zapowiada nową przygodę, a kolejne zajęcia z cyklu Wawelaki to niesamowite spotkania z wyjątkowymi bohaterami. Zapraszamy dzieci w wieku od 3 do 6 lat wraz z opiekunami na niezapomniane zajęcia muzealne, pełne fascynujących odkryć i radosnych doświadczeń! Naszym poszukiwaniom towarzyszyć będzie Wawelak, czyli ciekawski stworek, który na wzgórzu mieszka już od bardzo wielu lat, ale chyba nie mielicie jeszcze okazji się z nim spotkać. Czy jesteście gotowi poznać Wawelaka i wyruszyć z nim na królewską przygodę?
Informacje organizacyjne:
odbiorcy: dzieci w wieku 3–6 lat z opiekunami (w związku z ograniczeniami liczbowymi na wystawach prosimy, aby na każdym spotkaniu z dzieckiem/dziećmi pojawiła się maksymalnie dwójka osób dorosłych)
zajęcia odbywają się w wybranych salach wystaw stałych i czasowych Zamku Królewskiego na Wawelu
Podczas wybranych warsztatów będą wykonywane zdjęcia, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: www.wawel.krakow.pl/rodo
Kto wybudował zamek? | wrzesień–grudzień 2024
Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję cyklu spotkań rodzinnych. Tym razem wraz z miłym stworem Wawelakiem postaramy się odpowiedzieć na pytanie: „Kto wybudował zamek?”. W trakcie naszych spotkań przeniesiemy się w czasy przebudowy średniowiecznego zamku na renesansową rezydencję, a także do wydarzeń, z powodu których prace budowlane się wydłużały lub ulegały innym zmianom.
Czeka nas również rzecz wyjątkowa! Każdy uczestnik w ramach zakupionego karnetu – na pierwszym spotkaniu z cyklu – otrzyma pewne drewniane przedmioty. Przydadzą się one do wykonania fragmentu makiety Zamku Królewskiego na Wawelu, a swego rodzaju instrukcją będzie zamkowa architektura. Jednym słowem: każdy wykona swój Wawel, który będzie mógł zabrać do domu.
W tej edycji cyklu wprowadzamy dodatkowy element. Dwa spotkania zostaną przeznaczone również dla dorosłych. Kiedy dzieci będą miały zajęcia z edukatorem, opiekunowie tuż obok będą mogli spróbować swoich sił w składaniu modelu zamku. Poznają także bliżej architekturę wawelską. Na kolejnym spotkaniu poruszymy temat kurdybanów. Po wysłuchaniu krótkiej prelekcji opiekunowie będą mogli spróbować swoich sił, by wytłoczyć fantazyjne wzory na ekologicznej skórze.
część muzealna: edukator zapoznaje dzieci z fascynującymi wawelskimi historiami, wciągając je w świat pełen przygód i ciekawostek
część warsztatowa: zajęcia animacyjne, muzyczne i plastyczne
Harmonogram spotkań:
14 września 2024 Kto wybudował zamek?
miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę „Zamek II”
Serdecznie zapraszamy na pierwsze po wakacjach spotkanie z cyklu Wawelaki. Tym razem poruszona zostanie historia z czasów Zygmunta I Starego a Wawelak zabierze nas do czasów, gdy podjęto decyzję o rozbudowie zamku. W formie żywego teatru dzieci zostaną zaproszone do wspólnego wykonania zadania. – przebudowy zamku w stylu renesansowym.
Warsztaty (dla dorosłych opiekunów): składanie drewnianej makiety zamku, dzieci w tym czasie będą uczestniczyć w warsztatach animacyjnych z budownictwa zamku.
28 września 2024 Jak się nazywa magiczne przejście?
miejsce spotkania: przy wejściu na wystawę „Zamek I”
Czy widzieliście kiedyś magiczny portal? A może nawet ktoś z Was przez niego przechodził? Serdecznie zapraszamy w podróż przez wawelskie portale, które zdobią przejścia między komnatami Zamku Królewskiego na Wawelu. Wraz z Wawelakiem poznamy postacie, które się na nich pojawiają, oraz dowiemy się, jaką funkcję pełniły portale i przejścia dla rodziny królewskiej. Na koniec spróbujemy zbudować własne magiczne przejścia.
12 października 2024 Gdzie słychać ptaki?
miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę „Zamek II”
Zastanawialiście się kiedyś, czy na Wawelu hodowano ptaki? A jeżeli tak, to czy było na to przeznaczone jakieś specjalne miejsce? W zapiskach zamkowych pojawia się pewna niesamowita komnata, pod której sufitem latała ogromna liczba ptaków. Czy ona dalej istnieje? Czy uda nam się je odnaleźć ?
Serdecznie zapraszamy na warsztaty, w trakcie których dowiemy się, skąd wzięła się nazwa „Sala Pod Ptakami”.
19 października 2024 Kto zieje wodą?
miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę „Wawel Podziemny. Lapidarium”
Każdy z nas kojarzy legendę o smoku, Czy można jednak zobaczyć go jeszcze na Wawelu? Oczywiście, że tak! Na całym wzgórzu wawelskim można napotkać liczne odniesienia do legendy o smoku wawelskim, które kryją się w różnych zakamarkach zamku. Jedne z nich nawet nawiązują do jego charakterystycznych funkcji tego stwora. Pamiętajcie jednak, że na wzgórzu nie może pojawić się żaden ogień. Serdecznie zapraszamy na warsztaty nawiązujące do transportowania wody ze wzgórza wawelskiego.
16 listopada 2024 Czy po ścianach można rysować?
miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę „Zamek I”
Zdarzyło Wam się kiedyś rysować po ścianach? Zapewne żaden dorosły nie pochwala takich działań. Wawel jest jednak pełen pięknych dzieł sztuki powstałych właśnie na murach. Wyruszcie z nami w podróż do czasów i miejsc, które przedstawiają zamkowe polichromie. Poza wysłuchaniem wspaniałych opowieści spróbujemy również sami pomalować jakąś ścianę!
30 listopada 2024 Co leży na ścianach?
miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę „Zamek II”
W trakcie zajęć nawiążemy do pożarów, które trawiły Zamek Królewski na Wawelu, a dochodziło do nich także w trakcie jego przebudowy. Historia ta skupi się jednak przede wszystkim na pożarze, który wybuchł na zamku w trakcie władania Zygmunta III Wazy, oraz przebudowie części zamkowych komnat, która nastąpiła po tym tragicznym wydarzeniu. Serdecznie zapraszamy na warsztaty związane z architekturą baroku. Ich głównym celem będzie wykonanie własnych tapet do naszego małego „Wawelu”.
Warsztaty (dla dorosłych opiekunów): tworzenie kurdybanów z ekoskóry.
7 grudnia 2024 Czy w zamku mieszkały fantastyczne zwierzęta?
miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę „Zamek I”
Czy wiecie, że w komnatach Zamku Królewskiego na Wawelu można było spotkać żyrafy, pantery, a nawet smoki? A czy jednorożne istniały naprawdę i czy również ukrywały się w wawelskich pomieszczeniach? Zapraszamy na królewskie poszukiwania niesamowitych stworzeń. Kto wie, może uda nam się zabrać któreś z nich ze sobą do domu?
14 grudnia 2024 Co jest na górze?
miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę „Zamek I”
Każdy dom ma zakamarki, a w nich skrywa różne tajemnice. Zapraszamy na przygodę po miejscach, do których turyści mogą wejść tylko przy wyjątkowych okazjach. Czy na zamku są ukryte komnaty lub klatki schodowe? Serdecznie zapraszamy w podróż po nieznanych powszechnie wawelskich zakamarkach. Podczas spotkania zwiedzimy jedną z ukrytych klatek schodowych, a także wejdziemy na strych.
Prowadzący:
Blanka Błaszczak-Rozenbaum – antropolożka, etnografka i edukatorka muzealna. Autorka warsztatów muzealnych w Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Fotografii w Krakowie oraz Zamku Królewskim na Wawelu. Specjalistka ds. edukacji w Stowarzyszeniu Laboratorium Działań dla Pokoju, gdzie zajmuje się tematem wielokulturowości.
Aleksandra Król – edukatorka muzealna, historyczka, która sprawia, że przeszłość staje się fascynująca nawet dla najmłodszych. Jej głęboka wiedza łączy się z umiejętnością przekazywania informacji w sposób zrozumiały i pasjonujący dla dzieci. Jako animatorka o niezwykłym talencie potrafi wciągnąć najmłodszych w świat historii, czyniąc z niej przygodę pełną ciekawostek. Aleksandra jest także pasjonatką historii kulinariów, a jej zainteresowania obejmują potrawy i zwyczaje kulinarne minionych epok.
Onufry Damek – teatrolog, miłośnik historii teatru, w szczególności twórczości Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Kantora oraz Sarah Kane. Od ponad roku edukator w Zamku Królewskim na Wawelu oraz pracownik Krakowskiego Teatru Variété.
Karolina Motyka – edukatorka muzealna, historyczka uwielbiająca przekazywać wiedzę w innowacyjny sposób. Od 2021 roku związana z Zamkiem Królewskim na Wawelu, obecnie współpracuje z Działem Edukacji. Inicjatorka cyklu Wawelaki. Pracuje w Fundacji Inteligentna Małopolska, a także prowadzi fundację Archiwum społeczne „Muzeum Prostego Człowieka”.
Stowarzyszenie Grupa PDK – artyści, psycholodzy i pedagodzy. Organizacja prowadzi działania w zakresie edukacji kulturalnej i psychospołecznej skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu przeprowadzają atrakcyjne warsztaty z rzemiosła artystycznego oraz zajęcia skupione na poszerzaniu repertuaru umiejętności społecznych uczestników. Grupa PDK stawia na terapeutyczne działanie sztuki: praca twórcza buduje w jednostce poczucie własnej wartości i sprawczości. W celu wzmocnienia dobroczynnego efektu zajęcia artystyczne muszą stanowić dla uczestników wyzwanie: właśnie dlatego Stowarzyszenie stawia na unikatowe aktywności, takie jak filcowanie, szlachetne techniki fotograficzne, ceramika i metaloplastyka. Działaniom kreatywnym towarzyszą też psychospołeczne, aby doświadczenie kreatywne zaowocowało długofalową poprawą dobrostanu uczestników spotkań.
Archiwum wydarzeń 2024
9 marca 2024 Spotkanie muzealne “Co powiedziała głowa?”
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jaką tajemnicę skrywają głowy wawelskie znajdujące się w Sali Poselskiej? Razem z Wawelakiem cofniemy się do czasów królewskiego sądu Zygmunta Augusta, aby dowiedzieć się czy pewna głowa znowu do nas przemówi. Zapraszamy Wasze małe skarby na spotkanie z głową wawelską - tajemniczym strażnikiem królewskich tajemnic!
16 marca 2024 Spotkanie teatralne “Co słychać na targu?”
Każda legenda ma gdzieś swój początek. Tym razem skupimy się na miejscu, w którym prawdopodobnie rozpoczęła się historia o gadającej głowie. Gdzie to było?
W celu znalezienia odpowiedzi na to pytanie Teatr Figur zabierze nas w dość gwarne miejsce. Ciekawe, czy już tam kiedyś byliście
17 marca 2024 Spotkanie muzealne “Co powiedziała głowa?” Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jaką tajemnicę skrywają głowy wawelskie znajdujące się w Sali Poselskiej? Razem z Wawelakiem cofniemy się do czasów królewskiego sądu Zygmunta Augusta, aby dowiedzieć się czy pewna głowa znowu do nas przemówi. Zapraszamy Wasze małe skarby na spotkanie z głową wawelską - tajemniczym strażnikiem królewskich tajemnic!
6 kwietnia 2024 Spotkanie muzealne “Jakie są królewskie pieski?”
Podczas tych niezwykłych zajęć dzieci będą miały okazję zanurzyć się w historię i tradycje miśnieńskiej porcelany, która słynie z delikatności, precyzji i niezwykłego piękna. Razem z Wawelakiem odkryjemy tajemnice tych wyjątkowych dzieł rzemiosła.
27 kwietnia 2024 Spotkanie teatralne “Gdzie podziała się rodzina mopsików?”
Wraz z Teatrem Figur najmłodsi wezmą udział w teatralnym przedstawieniu, gdzie postaci z porcelanowej wystawy ożyją przed ich oczami. Czekają nas fascynujące opowieści o życiu i przygodach, które ukrywają się w wyjątkowych przedmiotach na wystawie.
28 kwietnia 2024 Spotkanie muzealne “Jakie są królewskie pieski?” Podczas tych niezwykłych zajęć dzieci będą miały okazję zanurzyć się w historię i tradycje miśnieńskiej porcelany, która słynie z delikatności, precyzji i niezwykłego piękna. Razem z Wawelakiem odkryjemy tajemnice tych wyjątkowych dzieł rzemiosła.
11 maja 2024 Spotkanie muzealne “Kto rozbujał dzwon?”
Wawelaki zagłębią się w fascynującą legendę o Stanisławie Wyspiańskim - chłopcu, który w dzieciństwie ożywił dźwięki jednego z wawelskich dzwonów. Przygotujcie się na emocjonującą podróż w czasie! Nasi mali melomani będą mogli eksperymentować z dźwiękami i rytmami, inspirując się legendą o Stanisławie Wyspiańskim. Stworzymy razem magiczne dźwiękowe opowieści!
25 maja 2024 Spotkanie teatralne “Jakie kolory lubił Stanisław?”
Na wcześniejszym spotkaniu mają zabrzmieć dźwięki, na tym zaś pojawią się niezwykłe kolory. Teatr Figur zaprosi nas do miejsce, w którym to nasza wyobraźnia będzie tworzyć niesamowite obrazy rzucane na ścianę.
2 czerwca 2024 Spotkanie muzealne “Kto rozbujał dzwon?” Wawelaki zagłębią się w fascynującą legendę o Stanisławie Wyspiańskim - chłopcu, który w dzieciństwie ożywił dźwięki jednego z wawelskich dzwonów. Przygotujcie się na emocjonującą podróż w czasie! Nasi mali melomani będą mogli eksperymentować z dźwiękami i rytmami, inspirując się legendą o Stanisławie Wyspiańskim. Stworzymy razem magiczne dźwiękowe opowieści!
8 czerwca 2024 Spotkanie muzealne “Gdzie ukrył się pan Twardowski?”
Zapraszamy Wawelaki na niezwykłe zajęcia muzealne, gdzie wejdziemy do świata magicznej legendy o Panie Twardowskim. Przygotujcie się na spotkanie z czarami, tajemnicami i niezwykłymi historiami. Wawelaki wcielą się w postacie z tej baśniowej historii.
22 czerwca 2024 Spektakl z warsztatami teatralnymi “Kto pomacha nam z księżyca?”
Tym razem Teatr Figur zaprosi nas na niezapomnianą autorską etiudę połączoną z teatrem cieni, której tematem będą przygody Pana Twardowskiego. Oczywiście znając Wawelaki po legendzie czekać nas będą jeszcze warsztaty!
23 czerwca 2024 Spotkanie muzealne “Gdzie ukrył się pan Twardowski?” Zapraszamy Wawelaki na niezwykłe zajęcia muzealne, gdzie wejdziemy do świata magicznej legendy o Panie Twardowskim. Przygotujcie się na spotkanie z czarami, tajemnicami i niezwykłymi historiami. Wawelaki wcielą się w postacie z tej baśniowej historii.
PROWADZĄCY
Blanka Błaszczak-Rozenbaum – antropolożka, etnografka i edukatorka muzealna. Autorka warsztatów muzealnych w Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Fotografii w Krakowie oraz w Zamku Królewskim na Wawelu. Specjalistka ds. edukacji w Stowarzyszeniu Laboratorium Działań dla Pokoju, gdzie zajmuje się tematem wielokulturowości.
Aleksandra Witkowska – edukatorka muzealna, historyczka, która sprawia, że przeszłość staje się fascynująca nawet dla najmłodszych uczestników. Jej głęboka wiedza historyczna łączy się z umiejętnością przekazywania informacji w sposób zrozumiały i pasjonujący dla dzieci. Jako animatorka o niezwykłym talencie, Aleksandra potrafi wciągnąć najmłodszych w świat historii, czyniąc ją przy tym przygodową i pełną ciekawostek. Aleksandra jest pasjonatką historii kulinariów. Jej zainteresowania obejmują tradycyjne potrawy i zwyczaje kulinarne minionych epok.
Wybrane spotkania Wawelaków odbywały się we współpracy z Teatrem Figurki:
16 marca 2024 Spotkanie teatralne “Co słychać na targu?”
25 maja 2024 Spotkanie teatralne “Jakie kolory lubił Stanisław?”
22 czerwca 2024 Spektakl z warsztatami teatralnymi “Kto pomacha nam z księżyca?”
Tak piszą oni o sobie:
Teatr Figurki powstał z potrzeby stworzenia miejsca, w którym dziecięca potrzeba opowieści i ciekawość świata spotykają się z pasją tworzenia teatru. Zajmujemy się teatrem dla dzieci, bo świat dziecięcej wyobraźni jest dla nas źródłem nieustannych inspiracji.
Nasza siedziba mieści się w samym sercu miasta, niedaleko Rynku, przy ulicy Sławkowskiej 14. Jesteśmy małym teatrem, z niewielką widownią, ale ogromną wyobraźnią i pasją tworzenia.
Wszystkim naszym spektaklom towarzyszą warsztaty
Dzieci nie tylko oglądają przedstawienie, ale tworzą, uczą się, poznają kulisy teatru i tworzą własne opowieści. Wyjście do teatru staje się dla nich aktywną, wielowymiarową przygodą!
Jesteśmy teatrem formy
Bawimy się nią i dzięki niej kreujemy zupełnie nowe światy teatralne. Jako jedyny teatr w Krakowie proponujemy spektakle teatru cieni i teatru papieru.
Teatr cieni jest naszą specjalnością
Wiemy o nim prawie wszystko! Wymyślamy cieniowe opowieści, eksperymentujemy ze światłem. Można u nas wskoczyć do (cieniowej) butelki, w trzy sekundy urosnąć do sufitu czy wyczarować kolorową łąkę.
Nasze spektakle konsultujemy z ekspertami:
dziećmi, przedszkolakami i nauczycielami. Dzięki temu wiemy, że są one dopasowane do wieku odbiorców.
Przywiązujemy ogromną wagę do warstwy wizualnej przedstawień.
Nasze lalki i scenografia przygotowywane są z największą dbałością przez zespół artystek. Tego też uczymy podczas zajęć, na których dzieci przygotowują własne lalki, kostiumy i elementy scenografii.
A w sobotę co Wy na to? – czyli wspomnijmy Wawelaki z minionego, 2023 roku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim małym i dużym, którzy postanowili przeżyć z nami oraz Wawelakiem niesamowite przygody na Zamku Królewskim na Wawelu. Zobacz filmik podsumowujący ubiegłoroczne spotkania.
Na zdjęciach uczestnicy spotkania w dniu 11.05.2024