Wawelskie spotkania z historią i sztuką

poznajemy wnętrza i obiekty muzealne
dla rodzin z dziećmi (6-12 lat)
Cykl, prowadzony od 2003 roku, zachęca dzieci i rodziców do poznawania wnętrz muzealnych poprzez formę aktywnego współuczestniczenia w zajęciach.

Materiał merytoryczny spotkań jest umiejętnie dawkowany, a obiekty muzealne poddane selekcji, aby dobrze ilustrowały wątek będący tematem przewodnim spotkania. Wiedza ta przyswojona poprzez warsztaty plastyczne i zabawy tematyczne poszerza wiadomości szkolne dzieci starszych, a dla młodszych stanowi podłoże do nauki w niedalekiej przyszłości. 

Zajęcia opracowane przez pracowników Działu Oświatowego, odbywają się na wybranych wystawach Zamku.
 • opłaty: dziecko 5 zł, opiekun 5 zł; zajęcia z warsztatem: dziecko 10 zł, opiekun 5 zł
 • godz.10.30, czas trwania: ok. 2,5 godz.
 • obowiązuje rezerwacja: tel. 12 422-51-55 wew. 290, poniedziałek-piątek: 9.00-12.00, 14.00-15.00; zgłoszenia przyjmowane od poniedziałku poprzedzającego spotkanie

Program 2020

 • 11 stycznia 2020 "W królewskiej kancelarii" powtórzenie tematu zajęć z 23 listopada 2019
 • 18 stycznia 2020 "Królowa Jadwiga zaprasza na Wawel"
 • 29 lutego 2020 "Od założyciela rodu do królewskich potomków – dzieje rodu Sobieskich"
aktualne spotkania
 • 26 września 2020  "Herbarium wawelskie"
  dla dzieci 8-12 lat
  część merytoryczna, warsztat i prowadzenie: Magdalena Gacek , Agnieszka Pytel
  miejsce: ogrody (w przypadku złej pogody zajęcia odbędą się w salach zamku), wybrane sale Reprezentacyjnych Komnat Królewskich i Prywatnych Apartamentów Królewskich, sale edukacyjne w bud. nr 7
Natura od zawsze fascynowała człowieka. Szczególnie ważną rolę odegrała w epoce renesansu, kiedy to artyści widzieli w niej niewyczerpane źródło inspiracji. W tym okresie wzrosło zainteresowanie botaniką, rozwijała się także farmacja oparta na zielarstwie. Tworzono piękne herbaria – zielniki z precyzyjnie rysowanymi, malowanymi lub zasuszonymi roślinami, a przypałacowe ogrody cieszyły oczy i dawały wytchnienie. Na zajęciach dowiemy się, do czego wykorzystywano rośliny w wiekach XVI i XVII, je same zaś będziemy obserwować na dziełach sztuki i w królewskich ogrodach.

 • 10 października 2020 "Banderia Prutenorum albo o znakach zwycięstwa i chwały"
  dla dzieci 9-12 lat, opłaty: 5 zł dziecko, 5 zł opiekun
  część merytoryczna i prowadzenie: Bożena Litewka i Robert Adamczak oraz studenci Instytutu Historii UJ
  miejsce: wybrane sale Sztuki Wschodu, Skarbca Koronnego i Zbrojowni
W średniowieczu chorągwie były symbolem sprawowanej władzy, znakami przynależności do państw, ziem, rodów rycerskich i miast. Rozwinięte oznajmiały wypowiedzenie wojny, a ich utrata na polu bitwy ściągała hańbę na walczących. Haftowane herby, postacie świętych na płatach tkanin towarzyszyły hołdom lennym, ceremoniom dworskimi i kościelnym.

 • 24 października 2020 "Archeolodzy, do dzieła!"
  dla dzieci 9-12 lat; opłaty: 10 zł dziecko, 5 zł opiekun
  prowadzenie: Magdalena Gacek, Agnieszka Pytel
  miejsce: Rezerwat kościoła św. Gereona i kaplicy św. Marii Egipcjanki oraz Wawel Zaginiony, sale edukacyjne w budynku nr 7
W każdej legendzie tkwi ziarno prawdy. A czy słyszeliście legendę o podziemnym zamku? Ile w niej prawdy, a ile fantazji? Czy zabytki można zamknąć w rezerwacie? Kim był św. Gereon i co ma wspólnego z Wawelem św. Maria Egipcjanka? I skąd właściwie archeolodzy wiedzą, gdzie rozpocząć poszukiwania? Odpowiedzi na te pytania odkryjemy, patrząc na zabudowę wzgórza wawelskiego przez pryzmat jego kilkusetletniej historii.

 • 7 listopada 2020 "Królowa Jadwiga zaprasza w podróż"
  dla dzieci 9-14 lat; opłaty: 10 zł dziecko, 5 zł opiekun
  część merytoryczna, warsztat i prowadzenie: Inez Pełka
  miejsce: Katedra, wybrane sale Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, sale edukacyjne w bud. nr 7
W trakcie zajęć dowiecie się, dokąd Święta Jadwiga podróżowała, z kim i w jakim celu spotykała się podczas tych podróży oraz kto jej w nich towarzyszył. Poznacie także różne ciekawostki dotyczące dawnej kultury podróżowania. Zajęcia z warsztatem plastycznym.

 • 21 listopada 2020 "W uznaniu zasług czyli opowieść o najważniejszych orderach"
  dla dzieci 9-12 lat; opłaty: 5 zł dziecko, 5 zł opiekun
  część merytoryczna i prowadzenie: Bożena Litewka i Robert Adamczak oraz studenci Instytutu Historii UJ
  miejsce: wybrane sale Skarbca Koronnego i Zbrojowni, Prywatnych Apartamentów Królewskich
Tradycja przyznawania orderów wywodzi się z kultury rycerskiej zachodniej Europy. W dawnej Rzeczypospolitej zwykle mówiono o nich – znaki zaszczytne lub dekoracje, a polska szlachta przeciwna nadawaniu „cudzoziemskich błyskotek” uważała, że łamie to zasadę równości między nimi. Z czasem stały się symbolem wyróżnienia za wybitne osiągnięcia, a dziś zamiast królów przyznają je prezydenci państw.

 • 12 grudnia 2020 "Boże Narodzenie na Wawelu"
  dla dzieci 6-12 lat; opłaty: 10 zł dziecko, 5 zł opiekun
  część merytoryczna i prowadzenie: Anna Chachulska, Inez Pełka; warsztat: pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach
  miejsce: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, sale edukacyjne w bud. nr 7
Jak król i królowa przygotowywali się do Świąt? Jakie produkty sprowadzał do spiżarni szafarz i czy kucharze korzystali z książek kucharskich, przygotowując świąteczne potrawy? Czy na ten wyjątkowy czas dekorowano wawelskie komnaty? Te i inne ciekawostki poznacie w trakcie zajęć zakończonych warsztatem, w czasie którego wykonamy ozdoby świąteczne.

O herbach, które warto poznać

O czym mówią nam herby, których godła niewielu z nas potrafi nazwać? W odpowiedzi na to pytanie pomogą nam wawelskie eksponaty.

Zostań w domu, zapoznaj się z prezentacją i rozwiąż karty zadań!

Dynastie bez tajemnic

Specjalnie dla Was ! Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z cieszących się dużym zainteresowaniem zajęć "Dynastie bez tajemnic" cz.1 i cz. 2 przeprowadzonych w 2019 roku.
Dowiecie się z nich jakie pasje mieli władcy i ich małżonki. Przyjemnej lektury !