Wawelskie spotkania z historią i sztuką

dla dzieci i młodzieży 10–15 lat • poznajemy wnętrza i obiekty muzealne
Grupa dzieci obserwuje ozdobny arras.
Cykl, prowadzony od 2003 roku, zachęca dzieci i rodziców do poznawania wnętrz muzealnych poprzez formę aktywnego współuczestniczenia w zajęciach.

Materiał merytoryczny spotkań jest umiejętnie dawkowany, a obiekty muzealne poddane selekcji, aby dobrze ilustrowały wątek będący tematem przewodnim spotkania. Wiedza ta przyswojona poprzez warsztaty plastyczne i zabawy tematyczne poszerza wiadomości szkolne dzieci starszych, a dla młodszych stanowi podłoże do nauki w niedalekiej przyszłości. 

Zajęcia opracowane przez pracowników Działu Edukacji, odbywają się na wybranych wystawach Zamku.

Prowadzenie: studenci Instytutu Historii UJ
Nadzór merytoryczny: Bożena Litewka, Robert Adamczak, Dział Edukacji

Program 2023

dla kogo: dzieci i młodzież w wieku 10–15 lat
opłata: dziecko 10 zł, opiekun 10 zł, sprzedaż online – linki podajemy w kalendarium wydarzeń
prowadzenie: studenci Instytutu Historii UJ
nadzór merytoryczny: Bożena Litewka, Gabriela Multan, Robert Adamczak / Dział Edukacji
 
14 stycznia 2023 Dzień z życia sułtana
W XVI wieku państwo tureckie zarządzane przez ambitnych sułtanów, urosło do rangi imperium. Życie codzienne sułtana było wypełnione przede wszystkim licznymi obowiązkami, wśród nich nie zabrakło jednak rozrywek. Jakich? Tego dowiemy się na zajęciach, podczas których przy dawnej osmańskiej muzyce wspólnie zagramy w tryktraka, posłuchamy poezji jednego z władców oraz przymierzymy tureckie stroje i poczujemy się jak członkowie Rady Dywanu, przyjmujący zagranicznych posłów.
  • godzina: 10:00, 11:30; czas trwania: 60 min
  • miejsce: wybrane sale wystawy Sztuka Wschodu. Namioty tureckie I. i II. piętro
18 lutego 2023 Podróż na Daleki Wschód. Chiny i Japonia
Zajęcia z warsztatem  
Podróże to jedna z największych pasji wielu z nas. Fascynują zarówno wyjazdy bliskie, jak i dalekie. Zapraszamy w podróż, która przybliży kulturę i sztukę krain odległych od Europy, jeszcze do XIII wieku mało znanych, a fascynujących swą tajemniczością i odmiennością. Chiny i Japonia, bo o nich mowa, wyróżniają się bogactwem i symboliką motywów dekoracyjnych, takich jak peonie, kwiaty lotosu, bambus czy śliwa. Podczas zajęć wspólnie poszukamy ich na azjatyckiej ceramice, a także posłuchamy najpiękniejszych baśni i legend, pełnych fantastycznych stworzeń.
Zajęcia z warsztatem, podczas którego wykonacie maskę chińskiego smoka.
  • godzina: 10:00, 11:30; czas trwania: 90 min
  • miejsce: wystawa Sztuka Wschodu. Namioty tureckie I. piętro, Sień Saska – Prywatne Apartamenty Królewskie
11 marca 2023 W świecie bogów, herosów i ludzi
Spotkanie z elementami gry
Życie Hellenów podporządkowane było z jednej strony społecznym obyczajom, a z drugiej bezpośredniej ingerencji bogów w człowiecze losy. Mieszkańcy Olimpu chętnie uczestniczyli w ludzkich dramatach, często kierując ich przebiegiem i obserwując je z dystansu, ale też niejednokrotnie prowokując ich powstawanie. Uniwersalizm mitów sprawia, że rozterki Narcyza i Psyche nie są obce również ludziom nam współczesnym. Zapraszamy na wędrówkę z bohaterami i bogami z homeryckich epopei, wśród których spotkacie między innymi Achillesa, Heliosa, Hermesa, Orfeusza, Odyseusza, Priama i piękną Helenę, a więc postacie dobrze wiedzące o tym, że ostatnie zdanie i tak należy do wszechmocnego Zeusa.
  • godzina: 10:00, 10:20, 10:40, 11:00, 11:20; czas trwania: 60 min
  • miejsce: wybrane sale wystawy Prywatne Apartamenty Królewskie
25 marca 2023 Z instrumentami przez wieki
Spotkanie z elementami gry
Zamek wawelski był nie tylko rezydencją królewską, ale także jednym z największych i najlepszych ośrodków kultury muzycznej w Europie. Było to możliwe dzięki wybitnym wirtuozom i kompozytorom różnych narodowości przebywających na dworze i opłacanych ze szkatuły władców z dynastii Jagiellonów i Wazów. Poprzez muzykę wieków XVI i XVII przeprowadzą nas instrumenty z różnych epok, uwiecznione na licznych dziełach sztuki, których poszukiwanie i klasyfikacja stanie się Waszym zadaniem.
  • godzina: 10:00, 10:20, 10:40, 11:00, 11:20; czas trwania: 60 min
  • miejsce: wybrane sale wystaw: Prywatne Apartamenty Królewskie, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie
22 kwietnia 2023 Z modą przez wieki
Spotkanie z elementami gry
Czasy renesansu i baroku to okres niebywałego luksusu w dworskich kreacjach. Ubiory wykonywano z drogich, ekskluzywnych tkanin ze złotymi i srebrnymi nićmi, ozdabiano haftem i pasmanterią. Jedwabie i aksamity, berety, czepce, krezy, podwiki, szuby, wamsy, koronkowe żaboty, kunsztownie wykonane akcesoria i klejnoty są znakiem rozpoznawczym ubiorów chętnie noszonych zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Podziwiając portrety naszych władców i ich żon oraz królewską biżuterię przechowywaną w skarbcu, zapoznacie się ze zmianami w modzie dworskiej w XVI i XVII wieku. Przymierzycie replikę kapelusza Władysława Zygmunta, kryzy i mankiety oraz przekonacie się, ile ważyły ubiory w tamtych czasach.
  • godzina: 10:00, 10:20, 10:40, 11:00, 11:20; czas trwania: 60 min
  • miejsce: wybrane sale wystaw: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny
20 maja 2023 Na królewskim dworze
Spotkanie z elementami gry
W Rzeczypospolitej, w przeciwieństwie do krajów zachodnioeuropejskich, nie istniał regulamin funkcjonowania dworu. Dzienny rozkład obowiązków polskiego władcy wynikał z jego zwyczajów i usposobienia. Nad jego komfortem oraz porządkiem na dworze i w prywatnych pokojach czuwali marszałkowie oraz podkomorzy koronny, do zadań których należało umawianie godzin audiencji oraz piecza nad służbą pokojową. Podczas spotkania poznacie życie codzienne króla i jego dworu poprzez funkcję różnych przedmiotów będących wyposażeniem komnat.
  • godzina: 10:00, 10:20, 10:40, 11:00, 11:20, czas trwania: 60 min
  • miejsce: wybrane sale wystawy: Prywatne Apartamenty Królewskie

Materiały pomocnicze