Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Wawelskie spotkania z historią i sztuką

dla dzieci i młodzieży 10–14 lat • poznajemy wnętrza i obiekty muzealne
zwierzęta arrasowe na tle krużganków dziedzińca arkadowego
Cykl, prowadzony od 2003 roku, zachęca dzieci i rodziców do poznawania wnętrz muzealnych poprzez formę aktywnego współuczestniczenia w zajęciach.

Materiał merytoryczny spotkań jest umiejętnie dawkowany, a obiekty muzealne poddane selekcji, aby dobrze ilustrowały wątek będący tematem przewodnim spotkania. Wiedza ta przyswojona poprzez warsztaty plastyczne i zabawy tematyczne poszerza wiadomości szkolne dzieci starszych, a dla młodszych stanowi podłoże do nauki w niedalekiej przyszłości. 

Zajęcia opracowane przez pracowników Działu Edukacji, odbywają się na wybranych wystawach Zamku.

Prowadzenie: studenci Instytutu Historii UJ
Nadzór merytoryczny: Bożena Litewka, Robert Adamczak, Dział Edukacji

Program na 2025

  • godz. 10.00, 10.30, 11.00
  • opłata:15 zł, sprzedaż online
  • prowadzenie: wolontariusze – studenci Instytutu Historii UJ, nadzór merytoryczny: Bożena Litewka, Robert Adamczak – Dział Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu

22 lutego 2025  Zaginione – znalezione. Tropem wawelskiego archeologa
Zostań wawelskim archeologiem i podróżuj z nami w czasie. Wyroby codziennego użytku, ozdoby, elementy uzbrojenia czy przedmioty kultu religijnego, które pochodzą z wykopalisk na terenie wzgórza, pozwolą Wam lepiej zrozumieć świat mieszkańców Wawelu od najdawniejszych czasów po wiek XVI.
  • miejsce: wystawa Wawel Zaginiony (trasa Podziemia Zamku)
  • sprzedaż online od 3 lutego
22 marca 2025 Fakty i legendy o średniowiecznym Wawelu
Niezwykle ważnymi zabytkami związanymi z historią wawelskiego wzgórza są relikty przedromańskich i romańskich budowli, których powstanie wiąże się z panowaniem pierwszych polskich władców. W oparciu o legendarne dzieje Wawelu oraz przekazy historyczne spróbujemy odtworzyć wygląd dawnego wawelskiego wzgórza.
  • miejsce: wystawa Wawel Zaginiony, Kościół Św. Gereona (trasa Podziemia Zamku)
  • sprzedaż online od 3 marca
26 kwietnia 25 O zamku dolnym i jego mieszkańcach
Od wczesnego średniowiecza do połowy XVIII wieku rozwijała się zabudowa zachodniej części wzgórza wawelskiego w obrębie murów zamku dolnego, nazywana współcześnie „miasteczkiem wawelskim”. Stały w tym miejscu domy urzędników dworskich, budynki gospodarcze i administracyjne oraz budynki należące do duchowieństwa. Pomiędzy nimi znajdowały się niewielkie place i ogródki, wiły się kręte uliczki. Dzięki pracom archeologicznym odkryto odległą przeszłość tego miejsca, odsłaniając fundamenty historycznych budowli i eksponując je w dzisiejszym układzie tego terenu. Przejdziemy szlakiem nieistniejącej zabudowy dolnego zamku, odtworzymy jego wygląd i układ, poznamy fragmenty reliktów średniowiecznej architektury i związane z nimi archeologiczne artefakty.
  • miejsce: dziedziniec zewnętrzny, Mała Baszta
  • sprzedaż online od 1 kwietnia
Cykl "Wawelskie spotkania z historią i sztuką " został uhonorowany Nagrodą Rodziców Słoneczniki 2024 w kategorii Logika za na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w wieku 0–14 lat.

Materiały pomocnicze