Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Wielokulturowa Rzeczpospolita w czasach Zygmunta Augusta
Archiwum Projektów
Projekt zrealizowany w ramach Programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego" współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 1 IV 2015 - 1 IV 2016
Projekt łączył badania naukowe nad kolekcją arrasów zamówioną przez króla Zygmunta Augusta i wykonaną w Brukseli w latach 1550-1560, z programem edukacyjnym, który pozwolił zapoznać się z bogatą kulturą złotego okresu Rzeczpospolitej.
Beneficjent: ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU – PAŃSTWOWE ZBIORY SZTUKI Wawel 5 31-001 Kraków zamek@wawel.org.pl
PARTNER: NORSK INSTITUTT FOR LUFTFORSKNING Instituttvereien 18 2027 Kjeller nilu@nilu.no
Zespół Sterujący Projektu: Kierownik projektu ds. merytorycznych: Magdalena Ozga Kierownik projektu ds. finansowych: Bożena Westen Koordynator projektu ze strony Partnera: dr Terje Grøntoft
Wsparcie udzielone z funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych
Opis Projektu
„Wielokulturowa Rzeczpospolita w czasach Zygmunta Augusta” to roczny, polsko-norweski projekt polegający na współpracy ekspertów w dziedzinie nowoczesnych technik konserwatorskich oraz promocji dziedzictwa kulturowego.
Czasy króla Zygmunta Augusta to okres największej świetności Rzeczpospolitej, tak w sferze kultury materialnej jak i niematerialnej. Zagadnienia tolerancji religijnej oraz współżycia wielu narodów tworzących jeden organizm państwowy w przeszłości pozwolą na uatrakcyjnienie sposobu nauczania o tych zagadnieniach w czasach współczesnych. Najważniejszym materialnym świadectwem z tego czasu jest kolekcja arrasów, zamówiona przez króla w latach 1550-1560 w Brukseli. Stanowi ona bezcenne materialne świadectwo kultury i dziedzictwa europejskiego, ze względu na swoje wartości artystyczne oraz historię.
Z tego względu część projektu dotyczy wieloaspektowych badań fizykochemicznych dotyczących degradacji włókien i związanych z nimi identyfikacji barwników tworzących ten zespół tkanin. Bardzo ważne jest także wykonanie pomiarów fadometrycznych – odporności barwników na światło, co pomoże w ustaleniu optymalnych warunków przechowywania kolekcji. Kolejne zadanie to badania mikrobiologiczne i ocena przydatności w konserwacji innowacyjnych metod dezynfekcji plazmą niskotemperaturową.
Partner – Norweski Instytut Badań Powietrza (NILU) wykonuje niezwykle ważne w Krakowie pomiary zanieczyszczenia środowiska.
Program edukacyjny skierowany jest przede wszystkim do ludzi młodych - w lecie organizujemy cztery edycje gry terenowej. Będą także wykłady dla wszystkich zainteresowanych dziejami najważniejszej kolekcji tapiserii w Polsce i specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży z dysfunkcjami wzroku i słuchu.
Wybrane wydarzenia
Konferencja naukowa 15 kwietnia 2016 odbyła się konferencja podsumowującą badania naukowe oraz działania edukacyjne zrealizowane w ramach Projektu.
Program
prof. dr hab. Jan Ostrowski Powitanie zaproszonych gości
dr hab. Ewa Wiłkojć (Zamek Królewski na Wawelu) Wprowadzenie do konferencji
prof. dr inż. Maciej Jarosz (Politechnika Warszawska) dr inż. Katarzyna Lech (Politechnika Warszawska) "Identyfikacja barwników w arrasach"
dr Terje Grontoft (Norweski Instytut Badań Powietrza) "Badania jakości powietrza"
prof. dr hab. Katarzyna Turnau (Uniwersytet Jagielloński) "Mikrobiologia arrasów"
dr hab. Joanna Łojewska "Degradacja włókien wełny i jedwabiu"
dr hab. Tomasz Łojewski "Światłotrwałość arrasów"
Anna Chachulska (Zamek Królewski na Wawelu) Działania edukacyjne
Fundacja Wspomagająca Wychowanie – ARCHEZJA "Wieża Babel albo powrót króla" – historyczna gra terenowa – podsumowanie
Wykłady W związku z podsumowaniem projektu Zamek Królewski na Wawelu zorganizował wykłady z historii i historii sztuki, ukazujące problem arrasów polskiego króla w szerszym kontekście. wstęp wolny
10 III 2016 "Plska i Litwa ostatnich Jagiellonów a Europa" dr Marek A. Janicki (Instytut Historyczny UW) Pierwsze spotkanie dotyczyło kontekstu – politycznego i kulturowego – w jakim Rzeczpospolita Obojga Narodów osiągnęła status europejskiego mocarstwa. Pokazało, jak należy widzieć „złoty wiek” pod panowaniem tych władców na tle układu sił w szesnastowiecznej Europie, konfliktów wyznaniowych i dominujących wówczas prądów umysłowych.
17 III 2016 "Zygmunt August – człowiek i polityk"dr Marek A. Janicki (Instytut Historyczny UW)Drugi wykład poświęcony był osobie polskiego monarchy, mecenasa, któremu zawdzięczamy najbardziej prestiżowy w dziejach europejskiego kolekcjonerstwa zbiór arrasów. W świetle mało znanych przekazów z epoki – zleceniodawca tej kolekcji został ukazany stereometrycznie, nie tylko jako amator sztuki czy wódz, ale jako wybitna osobowość.
12 IV 2016 "Tapiserie w Europie doby Renesansu"
14 IV 2016 "Arrasy króla Zygmunta Augusta" dr Magdalena Piwocka (Zamek Królewski na Wawelu)
17 czerwca 2015 odbyła się konferencja prasowa w Centrum Konferencyjno-Wystawowym, o godzinie 12.00.
Partner Projektu
Partnerem Projektu jest Norweski Instytut Badań Powietrza NILU - instytucja, która w ciągu ostatnich 15 lat przeprowadziła wiele szeroko zakrojonych projektów z zakresu badań jakości powietrza i konserwacji dorobku kulturalnego. Przez ostatnie trzy lata NILU była zaangażowana w dwa projekty z dziedziny technologii środowiskowej i dorobku kulturalnego w ramach 7 Programu Ramowego UE:
projekt PROPAINT, który dotyczył poprawy warunków wewnątrz gablot mikroklimatycznych do przechowywania obrazów podczas ekspozycji, magazynowania i transportu, zwłaszcza z użyciem ram mikroklimatycznych;
projekt MEMORI, polegający na opracowaniu i wprowadzeniu nowego przenośnego urządzenia podręcznego do wykonywania pomiarów jakości powietrza pomieszczeń, gdzie są lub miałyby być przechowywane zabytki, a także umożliwiającego ocenę wpływu zanieczyszczeń na zabytki ruchome i jego złagodzenie.
Oprócz udziału w dużych projektach unijnych, NILU angażowała się również w kilka projektów EOG, z zakresu konserwacji zabytków, przy udziale co najmniej jednego partnera z kraju organizującego dany projekt, w tym:
Ocena jakości powietrza dla przestrzeni przechowywania zbiorów litewskiego Muzeum Teatru, Muzyki i Kina;
Ocena jakości powietrza i potencjalnego ryzyka dla miejsca przechowywania zbiorów ksiąg i manuskryptów praskiej Biblioteki Narodowej w budynku Clementinium;
Ocena stopnia zagrożenia korozją atmosferyczną w Warszawie oraz ocena stopnia narażenia na działanie korozji eksponatów w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie;
Ocena jakości powietrza i ryzyka wystąpienia działań niepożądanych dla zbiorów Nowych Sukiennic w Krakowie, tuż po remoncie wiosennym w 2010 roku;
Ocena aktualnej jakości powietrza oraz opracowanie nowej ramy mikroklimatycznej dla chorągwi jedwabnych na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie.
NILU funkcjonuje również jako centrum informacji i danych w ramach długofalowego projektu EKG o nazwie ICP Materials International Cooperative.
NILU uczestniczy w wieloletnim Międzynarodowym Programie Współpracy nad Wpływem Zanieczyszczenia Powietrza na Materiały, włączając obiekty Dziedzictwa Kulturowego (UN/ ECE International Cooperative Programe on Effects of Air Pollution on Materials, including Historic and Cultural Monuments, UN ECE ICP Materials) w ramach którego dokonuje się pomiarów jakości powietrza i wpływów efektów degradacji na dane materiały na terenie całej Europy oraz prowadzi się ocenę ryzyka wystąpienia zagrożeń dla zabytków nieruchomych.
Nieprzerwanie współpracuje z partnerami norweskimi w zakresie kontroli jakości powietrza i konserwacji zabytków. W ramach tej współpracy, działania NILU przynoszą pożądane efekty, zarówno ku satysfakcji lokalnych społeczności, jak i z korzyścią dla narodowego dziedzictwa.
W ciągu ostatniego roku współpracy z obecnymi, jak i nowymi partnerami, NILU dowiodło, że jest w stanie jeszcze lepiej wykorzystać oferowane do tej pory metody badawcze, przeprowadzać analizy wyników i uzyskiwać efekty pracy w ramach umów partnerskich.