Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Bezpieczeństwo cyfrowe Zamku Królewskiego na Wawelu
Bezpieczeństwo cyfrowe to wieloletnia inwestycja realizowana przez Zamek Królewski na Wawelu. Rok 2024 to kolejny etap działań w obszarze IT, który będzie stawiał przed ZKnW szereg kolejnych wyzwań.
Jednym z nich jest dążenie do zapewnienia jeszcze większej dostępności do poszerzającej się oferty Instytucji w przestrzeni wirtualnej – Internetu. Stan infrastruktury teleinformatycznej w serwerowniach ZKnW niestety nie pozwalał na udostępnienie usług internetowych na obszarze całego wzgórza Zamku Królewskiego na Wawelu. Zainstalowane urządzenia sieciowe były przestarzałe, mające często status gwarancji „out-of-life”, nie odpowiadały obciążeniom ani wyzwaniom stawianym przy udostępnianiu treści multimedialnych szerszej grupie odbiorców. Dalsze korzystanie z takich urządzeń stanowiło również zagrożenie pod względem cyberbezpieczeństwa. Dla tych urządzeń producenci nie udostępniali już aktualizacji oraz łatek związanych z bezpieczeństwem. Aby rozpocząć budowę zaplanowanego rozwiązania IT, należało w pierwszym kroku wymienić wykorzystywane przełączniki sieciowe w głównych punktach dystrybucji sieci LAN oraz konsekwentnie budować sieci LAN/Wifi poprzez wymianę urządzeń sieciowych i punktów dostępowych Wifi odpowiedzialnych za dystrybucję sieci w poszczególnych budynkach oraz na zewnętrz ZKnW, aż do objęcia zaplanowanym rozwiązaniem całego obszaru wzgórza wawelskiego.
Kolejnym działaniem planowanym do realizacji jest utworzenie cyfrowego archiwum. Zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń poprzez utworzenie cyfrowego archiwum jest jednym z podstawowych zadań Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych zbiorów Sztuki. Wawel w swoich archiwach posiada wiele bezcennych zbiorów, które powinny zostać zdigitalizowane, zabezpieczone oraz umożliwiające wgląd w nie w bezpieczny sposób, czyli bez konieczności udostępniania oryginału. Rozwiązanie informatyczne dla archiwum powinno skupić się przede wszystkim nad zapewnieniem łatwej skalowalności przestrzeni w celu zapewnienia miejsca na zbiory, umożliwienia wymiany elementów składowych rozwiązania bez naruszania integralności zgromadzonych danych oraz bezpieczeństwa i długowieczności przechowywanych danych. Wybrane rozwiązanie zapewnia wszystkie te elementy, umożliwiając przechowywanie zbiorów cyfrowych w nieskończoność, w sposób bezpieczny dla danych, co pozwoli na zbudowanie rozwiązania informatycznego dla zbiorów Archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu.
Planowane jest także dokończenie kablowania strukturalnego. Obecna sieć w Zamku Królewskim na Wawelu nie jest wystarczająco wydajna, aby sprostać wymaganiom rosnącej liczby turystów odwiedzających wawelskie wzgórze, zwłaszcza w przypadku organizacji dużych imprez, konferencji i wystaw. Okablowanie strukturalne instalowane było na wzgórzu w latach 90 ubiegłego wieku oraz w pierwszej dekadzie obecnego na okablowaniu wielomodowym – o ograniczonej przepustowości i zasięgu. Często okablowanie było prowadzone ad hoc. w miarę potrzeb aby zapewnić dostęp do sieci LAN wyznaczonych pomieszczeń lub obszarów wawelskiego wzgórza. Wymiana i rozbudowa okablowania strukturalnego zapewnią większą przepustowość, szybsze prędkości transmisji danych i lepszą wydajność sieci. Projekt sieci LAN oraz wykonanie okablowania strukturalnego w zamku w Pieskowej Skale przyczynią się do zwiększenia wydajności, bezpieczeństwa i komfortu pracy oraz uruchomienia wielu ciekawych projektów multimedialnych podnoszących atrakcyjność tego miejsca w oczach turystów.
Realizowane będą także prace nad utworzeniem systemu wideokonferencyjnego - niezbędnym elementem tego aby Wawel stał się, obok muzeum i galerii sztuki, centrum przyciągającym również przedsiębiorców zinstytucjonalizowych jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni konferencyjnej – wyposażając sale konferencyjne w odpowiednie, dedykowane dla platformy wideokonferencyjnej Teams, zestawy konferencyjne, które po włączeniu zintegrują się z platformą Office w obszarach rezerwacji, kalendarzy zajętości i przesyłanych multimediów.
Ostatnim z zaplanowanych na rok 2024 działań jest kontynuacja prac związana z modernizacją serwerów i systemów związanych z bezpieczeństwem.
2024
W roku 2024 podpisana została kolejna umowa na sfinansowanie działań w ramach zadania
Nr 78/DF-V/EK/2024 z dnia 12.02.2024
Termin realizacji zadania / wykonania umowy: 01.01.2024 - 31.12.2024
Dotacja celowa ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wartość dofinansowania z MKiDN w roku 2024: 5.000.000 zł
2023
Umowa NR 54/DF-V/EK/2023 z dnia 24.02.2023 W ramach zadania wykonano modernizację infrastruktury informatycznej zarówno Zamku Królewskiego na Wawelu, jak i naszego oddziału – Zamku Pieskowa Skała oraz dokonano zakupu urządzeń pozwalających na utrzymanie odpowiednich warunków klimatycznych zbiorów muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu.
Dotacja celowa na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa
wartość podpisanej umowy z MKiDN: 2.800.000 zł
całkowita wartość zrealizowanego zadania: 2.857.376,86 zł
2022
Termin realizacji zadania / wykonania umowy: 7.04.2022 – 31.12.2022
Dotacja celowa ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa
dofinansowanie: 1 480 000 zł
całkowita wartość: 1 480 000 zł
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego