Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Gabinet Porcelanowy – nowa przestrzeń ekspozycyjna Zamku Królewskiego na Wawelu

Termin realizacji zadania / wykonania umowy: 01.01.2023 – 31.12.2023
Znakomita kolekcja porcelany miśnieńskiej została zgromadzona na Wawelu w ciągu ostatniego półwiecza. Jej trzon stanowią obiekty otrzymane w charakterze darów oraz przedmioty kupowane na aukcjach antykwarycznych. W zbiorach znajduje się wiele przedmiotów pochodzących z kolekcji królewskiej, z których większość odznacza się wyjątkową wartością historyczną i doskonałością artystycznej dekoracji. 
Inwestycja ma na celu modernizację wystawy Gabinet Porcelanowy poprzez adaptację i aranżację nowych przestrzeni ekspozycyjnych obejmujących m.in.: Salę Saska, Sień Saską oraz Sień przed Kurzą Nogą. W ramach inwestycji powstanie 289 m2 nowej powierzchni ekspozycyjnej. W nowo zaadaptowanych i zaaranżowanych przestrzeniach eksponowane będą wybitne dzieła z kolekcji porcelany miśnieńskiej uzupełnionej eksponatami sreber i szkła z XVII i XVIII wieku, a także wybrane przykłady malarstwa i rzemiosła artystycznego.
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dotacja celowa na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa z rozdziału: 92118, paragrafu 6560 i paragrafu 6220

wartość dofinansowania: 3.730.000,00 zł
całkowita wartość zadania: 3.798.000,00 zł
logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego