Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Modernizacja systemów bezpieczeństwa i instalacji elektrycznych Zamku Królewskiego na Wawelu

Modernizacja i rozbudowa systemów bezpieczeństwa oraz instalacji elektrycznych, a także wykonanie sieci strukturalnej, planowana jest do realizacji w latach 2021-2024.
 
Systemy bezpieczeństwa, w jakie wyposażony był Zamek, to systemy z lat 80 tych. Pomimo działań doraźnych realizowanych w ostatnich latach, występowały coraz częstsze awarie systemów, które odpowiadały za bezpieczeństwo obiektu i zbiorów. Brak sprawnych instalacji bezpieczeństwa i instalacji elektrycznych w Zamku Królewskim na Wawelu stanowił realne zagrożenie dla zbiorów, a także budynków. 
 
Modernizacja i rozbudowa systemów bezpieczeństwa oraz instalacji elektrycznych, a także wykonanie sieci strukturalnej, w ramach przedmiotowej inwestycji gwarantują bezpieczeństwo zbiorów, budynków oraz ludzi. Przyjęty zakres modernizacji systemów wynikał z konieczności zagwarantowania adekwatnych warunków bezpieczeństwa obiektu i ochrony zbiorów, odpowiadającej na współczesne zagrożenia i gwarantującej zgodność z wymogami NIMOZ. Systemy bezpieczeństwa, które podlegały modernizacji i rozbudowie, zapewniają większą funkcjonalność, elastyczność konfiguracji w przypadku zmiany aranżacji wystawy, czy jak w przypadku wystaw czasowych optymalne dopasowanie systemów do zabezpieczenia eksponowanych dzieł sztuki. Rozwiązania w zakresie instalacji elektrycznych i oświetlenia ekspozycyjnego pozwalają na zapewnienie zróżnicowanych warunków konserwatorskich, wynikających z charakteru przestrzeni zabytkowej oraz specyfiki obiektów. Wspierają także procesy kontroli klimatu w obiekcie dzięki możliwości zarządzania urządzeniami mobilnymi odpowiedzialnymi za utrzymanie odpowiednich warunków wilgotności. Nowe i rozbudowane systemy są w pełni zintegrowane między sobą – są to rozwiązania kompleksowe i perspektywiczne, pozwalające na skuteczną odpowiedź zarówno na współczesne wyzwania funkcjonowania muzeum, jak i przyszłe wyzwania (w tym bezpieczeństwo cyfrowe).

Modernizacji w ramach przedmiotowej inwestycji podlegały następujące systemy bezpieczeństwa: system sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), rozbudowa istniejącego systemu telewizji dozorowej (STVD), systemu kontroli dostępu (SKD), rozbudowa bezprzewodowego systemu indywidualnej ochrony eksponatów (BSOE), instalacja elektryczna, kontynuowane są prace obejmujące instalacje oświetlenia: awaryjnego, ewakuacyjnego, podstawowego i ekspozycyjnego. Ponad to została wykonana instalacja strukturalna, zapewniająca łącza o wysokiej przepustowości dla systemów bezpieczeństwa, a także gwarantująca bezpieczeństwo danych systemu obsługi ruchu turystycznego. Projektowane rozwiązania systemów bezpieczeństwa wspierają również kontrolę klimatu (zarówno w zakresie rozwiązań dedykowanych, jak i wspierających - poprzez instalacje elektryczne) – kluczową dla zapewnienia bezpieczeństwa zbiorów w wymiarze warunków konserwatorskich. Szeroki zakres inwestycji ma na celu zoptymalizowanie rozwiązań projektowych i wykonawczych pozwalających na zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony zbiorów, a także odwiedzających Zamek, przy równoczesnym wdrożeniu adekwatnych rozwiązań technicznych pozwalających na zapewnienie trwałości inwestycji w perspektywie kolejnej dekady.

2024

Umowa Nr 76/DF-V/EK/2024 z dnia 12.02.2024
Termin realizacji zadania / wykonania umowy: 01.01.2024 - 31.12.2024
 
Dotacja celowa ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

wartość dofinansowania z MKiDN w roku 2024: 3.001.000 zł

2023

Umowa Nr 55/DF-V/EK/2023 z dnia 24.02.2023

Dotacja celowa na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

wartość podpisanej umowy z MKiDN: 2.000.000 zł
całkowita wartość zrealizowanego zadania: 1.980.620 zł

2020-2022

Termin realizacji zadania: 28.10.2020 – 31.12.2022

Dotacja celowa ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

kwota dofinansowania: 2 940 000 zł
całkowita wartość zadania: 2 940 000 zł
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego