Google Arts & Culture

logo Google Arts&Culture
Zamek Królewski na Wawelu ze swoimi wybranymi, cennymi zbiorami współtworzy nową kolekcję online
Projekt zatytułowany Kraków-wow gwarantuje fascynującą, wirtualną podróż po Krakowie – polskiej stolicy królów, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Za sprawą najwyższej technologii spojrzymy z bliska na najdrobniejsze detale eksponatów. W kolekcji obejmującej zbiory 13 krakowskich instytucji kultury znalazło się w sumie 50 wystaw i 2 tysiące eksponatów, w tym m.in. wawelska zbroja młodzieńcza Zygmunta Augusta w 3D. Dzięki narzędziom Street View wybierzemy się również na wirtualny spacer po Prywatnych Apartamentach i Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich na Zamku, a także zaglądniemy do Smoczej Jamy, która wciąż skrywa niejedną tajemnicę. Na potrzeby projektu Google nasi specjaliści przygotowali bowiem nieoczywistą opowieść o Smoku zilustrowaną zaska­ku­ją­cy­mi materiałami audiowizualnymi.

W wirtualnym projekcie Kraków-wow znajdziemy aż 145 obiektów pochodzących z wawelskiej kolekcji, wyselekcjonowanych przez kustoszy, a także odbędziemy rekreacyjny spacer po wzgórzu.

–  Znakiem szczególnym projektu prezentującego w Google Arts & Culture wawelskie skarby stał się oczywiście Smok. Jak się okazało to najbardziej ikoniczny znak Krakowa – słowo klucz, jedno z najczęściej wyszukiwanych w Google przez internautów w kontekście miasta. To nas wcale nie dziwi, dlatego postanowiliśmy przygotować dla odbiorców wirtualnego muzeum Google coś naprawdę specjalnego – nieoczywistą opowieść o Smoku wawelskim, który stał się przedmiotem wnikliwych archeologiczno-antropologicznych badań Magdy Młodawskiej i prof. Michała Kuziaka. Ta historia budzi emocje i zaskoczy niejednego zwiedzającego, który trafi do Smoczej Jamy na Wawelu za sprawą Google Arts & Culture – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Młodawska (Dział Lapidarium i Rezerwatów ZKnW) i Kuziak (Uniwersytet Warszawski) przedstawiają nieoczywiste oblicze Smoka wawelskiego, odwołując się nie tylko do średniowiecznych i innych dawnych źródeł, ale także do współczesnych tekstów popkulturowych, w tym do głośnego filmu Tomasza Bagińskiego „Smok” (2015) prezentowanego w ramach cyklu „Legendy polskie – Allegro”.

Autorzy sięgają też do tekstów literackich poświęconych mitycznym opowieściom o początkach Krakowa i państwa polskiego: „Przykładem niech będzie wydany w 1863 roku Krakus romantycznego poety Cypriana Norwida, który w legendzie o smoku wawelskim odnajdywał mityczną fatalność historii polskiej – ciągle odradzającego się w niej zła. Poeta traktował je wszakże jako wyzwanie, apel o heroizm. Smok jako to, co wciela zwierzęcość, materialność, żywioł ziemski, ciemne siły natury zostaje pokonany w dramacie Norwida przez umysł i sztukę.
Przez bohatera cichego – Krakusa, wrzucającego do smoczej jamy harfę. Poeta zmienia w ten sposób opowieść Kadłubka, w której liczył się spryt i podstęp”
– piszą Magda Młodawska i Michał Kuziak.

***
Po opuszczeniu Smoczej Jamy zapraszamy na wirtualny spacer po wawelskim wzgórzu, a także do zwiedzania stałych ekspozycji Zamku: Reprezentacyjnych Komnat Królewskich i Prywatnych Apartamentów Królewskich. Zachęcamy także do poznania z bliska wirtualnej kolekcji Zamku i ukazanych w najdrobniejszym detalu wawelskich skarbów: m.in. zbroi młodzieńczej Króla Zygmunta Augusta w 3D, XVI-wiecznych arrasów czy rzadko udostępnianych – z przyczyn konserwatorskich – rysunków i grafik.
Wirtualna kolekcja Zamku została również wzbogacona o wystawy poświęcone wybranym arcydziełom z wawelskiej kolekcji: zegarowi toruńskiego wykonanemu przez Lorenza Wolbrechta, a także zaginionemu w trakcie II wojny światowej obrazowi Leona Wyczółkowskiego, który w 2021 roku powróciło na Wawel.
Wirtualna kolekcja Google Arts & Culture zawierająca wawelskie zbiory, będzie wzbogacana o kolejne obiekty, za którymi stoją pasjonujące  historie.

Wystawy wirtualne