Odkryj Wawel

logotyp konkursu
dla klas III szkół podstawowych
Zamek Królewski na Wawelu serdecznie zaprasza do udziału w konkursie „Odkryj Wawel”!
Konkurs jest skierowany do uczniów klasy III szkoły podstawowej z Krakowa i okolic. Jego celem jest zapoznanie uczestników z historią wzgórza wawelskiego oraz z najcenniejszymi zabytkami, znajdującymi się w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu. Uczniowie mają okazję wziąć udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych – lekcji muzealnej oraz spacerze po wzgórzu wawelskim.

„Z królami przez polską historię” to tytuł pierwszej edycji konkursu. Uczestnicy wyruszą w podróż śladami wybitnych władców Polski, takich jak Kazimierz Wielki, Jadwiga Andegaweńska, Zygmunt II August czy Jan III Sobieski. Zajęcia będą się odbywać na nowo otwartej wystawie Skarbca Koronnego, na której prezentowana jest bogata kolekcja pamiątek historycznych po polskich monarchach, wspaniałych trofeów wojennych oraz wiele innych zabytków, ukazujących świetność dawnej Rzeczypospolitej.
Konkurs składa się z dwóch etapów. W I etapie może wziąć udział każda klasa zgłoszona przez nauczyciela. Następnie uczniowie uczestniczą w lekcji muzealnej. Do II etapu przechodzi dwóch uczniów z najlepszym wynikiem w każdej klasie, którzy następnie biorą udział w spacerze po wzgórzu wawelskim. Eliminacje konkursowe mają formę testu wiedzy. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody.
Czekamy na wasze zgłoszenia!
 
Ważne terminy:

Ogłoszenie konkursu: 12 września 2022 roku.
Wypełnienie formularza zgłoszeniowego do I etapu konkursu i rezerwacja konkursowej lekcji muzealnej „Z królami przez polską historię”: 19 września – 19 grudnia 2022 roku.
Możliwość wzięcia udziału w lekcji konkursowej: 11 października – 20 grudnia 2022 roku oraz 10–20 stycznia 2023 roku.
I etap (test na terenie szkoły): 24 stycznia 2023 roku.
Wypełnienie formularza zgłoszeniowego do II etapu konkursu: 24–27 stycznia 2023 roku.
Rezerwacja konkursowego spaceru „Z królami przez polską historię”: 24 stycznia – 17 lutego 2023 roku.
Możliwość wzięcia udziału w spacerze konkursowym*: 14 lutego – 4 kwietnia 2023 roku.
*konkretne terminy spacerów konkursowych zostaną ustalone w późniejszym czasie.
II etap (test na wzgórzu wawelskim): 12 kwietnia 2023 roku.

Ogłoszenie wyników: do 21 kwietnia 2023 roku.

Finał na Wawelu (wręczenie dyplomów i nagród): 12 maja 2023 roku.

Organizatorem Międzyszkolnego Konkursu „Odkryj Wawel” jest Zamek Królewski na Wawelu. W przypadku pytań prosimy zgłaszać się do Gabrieli Multan, pracowniczki Działu Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu:
tel. 12 422-51-55, wew. 443

Konkurs "Odkryj Wawel" spełnia wymagania podstawy programowej dla edukacji wczesnoszkolnej i otrzymał pozytywną opinię dr hab. Marii Stinii, prof. UJ, członka Wawelskiej Rady Pedagogicznej.

Opłata za konkursową lekcję muzealną (I etap) oraz spacer (II etap) wynosi 12 zł od uczestnika, a minimalna opłata dla grupy poniżej 15 osób wynosi 180 zł. 

Więcej szczegółów można znaleźć w Regulaminie.