11 XI czynne wyłącznie: Wawel Odzyskany oraz Lapidarium | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Festiwal Otwarcia

Archiwalne
postać kobiety ubranej w niebieską suknię, idącej przez krużganki wawelskiego zamku
Nowa odsłona Komnat Królewskich | Nowy Skarbiec Koronny | Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich

Nowa odsłona Komnat Królewskich

sala w zamku, rozświetlona nastrojowym światłem wpadającym przez okna, na ścianach arrasy - zabytkowe tkaniny
Wyjątkowa pozycja jedynej zachowanej w Polsce rezydencji królewskiej, jaką jest Zamek Królewski na Wawelu, zobowiązuje do podkreślenia jej wartości historycznych i artystycznych. Od 1 lipca można oglądać komnaty i apartamenty królewskie po wykonanej w niezwykle szybkim tempie koniecznej modernizacji oraz w nowej aranżacji przygotowanej przez cały zespół Zamku, w tym kustoszy wszystkich działów.

Nowy Skarbiec Koronny

wnętrze wystawy z obiektami wawelskiego skarbca koronnego, w gablotach rozmieszczone zabytki, na modelach koni umieszczone elementy osiodłania i uprzęży
Najnowsza odsłona jednej z głównych stałych ekspozycji Zamku Królewskiego na Wawelu, prezentującej najcenniejsze polskie pamiątki historyczne, 1 lipca została udostępniona publiczności po wielkiej metamorfozie. Najważniejszy w Polsce zbiór pamiątek narodowych i kosztowności jest prezentowany na nowocześnie zaaranżowanej ekspozycji, odpowiadającej oczekiwaniom współczesnego odbiorcy. Nowy Skarbiec Koronny, znajdujący się na parterze w północnym skrzydle zamku, ma obecnie trzykrotnie więcej sal wystawowych niż poprzednio, dzięki czemu mieści większą liczbę zabytków, z których część nie była w nim dotąd pokazywana.

Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich

scena walki św. Jerzego ze smokiem, rycerz na białym koniu uderza dzidą w bestię, którą trzyma na uwiżi kobieta, ubrana w strój renesansowy; w tle krajobraz - jaskinia i las
Wystawa Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich, na którą Zamek Królewski na Wawelu zaprasza od 1 lipca do 2 października, będzie wyjątkową okazją, by podziwiać trzy obrazy pochodzące z dawnej wiedeńskiej kolekcji Karola Lanckorońskiego. Te wybitne dzieła dotąd nie były prezentowane w Polsce.

Paolo Uccello (ok. 1397–1475)
"Święty Jerzy i smok"
ok. 1470, olej na płótnie
National Gallery w Londynie
nr inw. NG 6294
© The National Gallery, London

Do pobrania

Komnaty

Sale Skarbca Kronnego

WYbrane obiekty ze Skarbca