Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Nowy nabytek w zbiorach - cenny puchar
Bieżące
Ponad półmetrowy puchar trafił dziś do kolekcji Skarbca Koronnego w Zamku Królewskim na Wawelu. Nowy nabytek podarowała muzeum donatorka – Krystyna Piórkowska. Okazały srebrny, złocony barokowy puchar, mierzący 53 cm wysokości, został wykonany w warsztacie Petera II Rode; wysoko cenionego gdańskiego złotnika 2. połowy XVII wieku. Po przejściu kosmetycznych zabiegów konserwatorskich dzieło zostanie udostępnione szerokiej publiczności.
Najstarsza informacja o losach podarowanego naczynia pochodzi z 1816 roku, kolejne z lat 1897, 1914 i 1983. W ostatnich latach kilkakrotnie pojawiał się na rynku dzieł sztuki. Ofiarodawczyni wylicytowała go na aukcji Christie's w Paryżu.
– Jesteśmy zaszczyceni, że decyzją Pani Krystyny Piórkowskiej, puchar, który znajdzie się w Skarbcu Koronny, staje się częścią naszej wspólnej historii i dziedzictwa. Ten wspaniały gest przyczynia się do realizacji misji naszego muzeum, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni – mówi prof. dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
– Czuję radość, mogąc przekazać XVII-wieczny puchar do kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. Dzięki wiedzy i doświadczeniu kuratora ekspozycji Pana Dariusza Nowackiego, wiem, że to najlepsze miejsce. Świadomość, że moje działania, jako donatorki, przywracają do polskich zbiorów utracone, z różnych przyczyn, tak znaczące skarby, jest dla mnie wartością bezcenną. Jestem niezmiernie wdzięczna, że puchar zostanie udostępniony szerokiej publiczności na Wawelu jak również trafi w ręce ekspertów – badaczy – mówi Krystyna Piórkowska, donatorka.
Krystyna Piórkowska, mieszkająca na co dzień w Nowym Jorku, od lat prowadzi działalność charytatywną na rzecz polskich instytucji w kraju (m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie) oraz Ameryce (Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku).
– Barokowy puchar w znaczący sposób uzupełnia zbiory Skarbca Koronnego, gdzie prezentujemy również dwa srebrne kubki wykonane w warsztacie Petera II Rode. Jeden z nich z podobiznami Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Warto również wspomnieć, że najznakomitszym jego dziełem jest część dekoracji sarkofagu św. Stanisława w katedrze wawelskiej, w tym dwie figury przyklękających aniołów – opowiada Dariusz Nowacki, kurator Skarbca Koronnego.
Opracowanie: Urszula Wolak-Dudek, Rzeczniczka prasowa Zamku Królewskiego na Wawelu.