Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Punkty WIDZENIA
2024
Czy można doświadczać sztuki poprzez dotyk? Jak najbardziej!
Zamek Królewski odpowiada na różnorodne potrzeby społeczne, a realizując projekty z cyklu „Kultura dostępna” od lat angażuje kolejne grupy odbiorców, dla których dostęp do wydarzeń kulturalnych bywa wyzwaniem.
W rozpoczynającym się sezonie zapraszamy do nowego projektu „Punkty WIDZENIA, w którym najważniejsze będą zmysły: słuchu, węchu, smaku i dotyku.
Projekt w pełni dostosowany do potrzeb odbiorców niewidomych i słabowidzących umożliwia bezpośredni dostęp do historii i sztuki oraz ich osobistą interpretację. Wydarzenia, koncerty, rękodzieło artystyczne, opracowania dotykowe dzieł sztuki są przy tym dostępne dla różnych grup wiekowych. Zapraszamy do zapoznania się z programem. Tego nie można ominąć! Spotkajmy się na Wawelu, który jest coraz bardziej dostępny.
Punkt pierwszy: rozwijamy się
Wstępny etap projektu służył podniesieniu kompetencji pracowników i współpracowników, którzy dzięki uczestnictwu w szkoleniach dowiedzieli się, jak profesjonalnie obsługiwać gości z niepełnosprawnościami, oraz zdobyli specjalistyczną wiedzę dotyczącą komunikacji i pracy z osobami niewidomymi. Dodatkowo wprowadzone zostały podstawy tworzenia audiodeskrypcji, co przyczyni się do powstania bardziej dostępnych tekstów. Zespół zyskał również narzędzia i umiejętności, które umożliwiają lepsze wsparcie grup docelowych projektu.
Punkt drugi: udostępniamy
Dzięki realizacji projektu zostaną opracowane materiały pomocne w odbiorze dzieł prezentowanych na Wawelu. Są to:
2 multisensoryczne tyflografiki, które będą pobudzać zmysły odbiorców w różnorodny sposób. Stworzone w duchu projektowania uniwersalnego, staną się atrakcyjnym materiałem edukacyjnym w przestrzeni wystawy
6 tyflografik i 8 audiodeskrypcji do wybranych dzieł z wystaw stałych i czasowych
książka tyflograficzna dla dzieci – rymowana historia wizualna inspirowana kolekcją Wawelu, której główny bohater, Mops, szuka swojego miejsca wśród muzealnych eksponatów.
Punkt trzeci: zapraszamy!
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach skierowanych do różnych grup odbiorców. W programie znajdą się oprowadzania po wystawach dla dorosłych, lekcje muzealne dla szkół, a także warsztaty dla dorosłych i rodzin z dziećmi. Jednym z wyjątkowych punktów programu będzie warsztat tworzenia instrumentów muzycznych oraz koncert na „niewidzialne instrumenty,” który z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i w pełni dostosowane do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością wzroku. Do udziału w wydarzeniach zapraszamy również osoby widzące.
Punkt czwarty: obalamy mity
Projekt ma na celu zmianę postrzegania osób niewidomych w kontekście odbioru sztuki. W ramach tej jego części zostaną stworzone dwa filmy wideo we współpracy z influencerami. Filmy te będą przedstawiały opinie osób niewidomych na temat odbioru sztuki w muzeum i zostaną udostępnione w mediach społecznościowych, by szerzyć świadomość na ten temat.
Punkt piąty – Współpracujemy
Inicjatywa ma na celu umożliwienie wymiany doświadczeń oraz budowanie trwałych relacji twórców z odbiorcami projektu, jak i w środowisku akademickim. W ramach projektu współpracujemy z instytucjami działającymi na rzecz osób niewidomych: Zespołem Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie oraz Stowarzyszeniem na rzecz wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym „ŚWISTAK”. Ponadto nawiązaliśmy współpracę z krakowskimi uczelniami: Wydziałem Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki temu studenci będą mieli okazję zdobyć praktyczne doświadczenie, co nie tylko wzbogaci ich edukację, ale również może się przyczynić się do powstania innowacyjnych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością wzroku.