Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Punkty WIDZENIA

infografika
2024

Natura człowieka

18–19 lipca 2024
godz. 14.00–16.00
odbiorcy: dorośli – osoby widzące, słabowidzące i niewidome
dostępność: wydarzenie przygotowane i dostępne dla osób słabowidzących i niewidomych, z audiodeskrypcją na żywo i wykorzystujące pomoce dotykowe i sensoryczne
wstęp wolny, obowiązują zapisy (zamieszczamy w kalendarium wydarzeń)

Współistnienie czy symbioza natury i człowieka? Razem czy osobno? Jak potrzebę bliskości natury postrzegano w dobie renesansu? Czy współcześnie przyroda nadal przynosi wytchnienie i przyjemność? Czy może coraz częściej jest źródłem niepokoju i obaw przed nieprzewidywalnością żywiołów?
Podczas spotkań w królewskich apartamentach i ogrodach przyjrzymy się bliżej relacji człowieka z naturą ukazanych w sztuce. Wspólnie zastanowimy się, który obraz natury jest nam bliższy: uwieczniony w malarstwie czy utrwalony w „sztuce ogrodowej”? Rozważania te staną się pretekstem do poszukania własnej metody wielozmysłowego odczuwania sztuki i eksplorowania natury.
Spotkania prowadzone metodami warsztatowymi, łączącymi poznawanie obiektów z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu ze swobodną rozmową i relaksacją.
Warsztaty odbywają się w kameralnym gronie, z możliwością skorzystania z asysty.
Istnieje możliwość udziału w jednym spotkaniu, jednak ze względu na wzajemne powiązanie tematyczne warsztatów zachęcamy do udziału w całym cyklu.

SPOTKANIE I „Natura w sztuce”
18.07.2024 (czwartek)
  • godz. 14:00
  • miejsce: Prywatne Apartamenty Królewskie
  • miejsce zbiórki: wejście na wystawę
Podczas spotkania przy obrazie Jowisz malujący motyle autorstwa Dosso Dossiego wspólnie poszukamy interpretacji jednego z bardziej tajemniczych dzieł sztuki w kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. Metaforyczna scena malowania obrazu przez antycznego boga Jowisza stanie się dla nas okazją, by dowiedzieć się, w jaki sposób tworzył renesansowy malarz. Dotkniemy płótna, krosna oraz innych materiałów malarskich podobnych do tych, których w swoim warsztacie używał Dosso Dossi.
W drugiej części warsztatu porozmawiamy o przedstawionej na obrazie scenie przywoływania natury. Wykorzystując techniki uważności, odkryjemy dźwięki, zapachy i inne zmysłowe przejawy natury ukazanej na płótnie.
Na zakończenie spotkania wspólnie zastanowimy się, co daje nam przebywanie w otoczeniu przyrody. Następnie poszukamy bliskich nam obrazów flory i fauny prezentowanych w innych salach królewskiej rezydencji.

SPOTKANIE II „Sztuka w naturze”
19.07.2024 (piątek)
  • godz. 14.00
  • miejsce: Ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu
Podczas spotkania zanurzymy się w królewskim ogrodzie. Skąpani w bogactwie zapachów i kształtów ziół, kwiatów i owoców, dowiemy się, jaka roślinność była uprawiana w zamkowym wirydarzu w czasach ostatnich Jagiellonów.
Wykorzystując elementy „kąpieli leśnych”, podążymy śladami król Zygmunta Starego i poszukamy historycznych oraz własnych ścieżek w wawelskich ogrodach. Przechadzka będzie również okazją do indywidualnej eksploracji geometrycznego ogrodu, wytchnienia i relaksacji w otoczeniu przyrody z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Zapiskami wrażeń z naszego spotkania w wirydarzu staną się karty osobistych „zmysłowych zielników”.

Prowadząca:
Olga Michalik – historyczka sztuki, muzeolożka, animatorka kultury. Realizuje interdyscyplinarne projekty społeczne oraz edukacyjne dla i z różnorodną publicznością. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty także dla osób o szczególnych potrzebach, m.in. z niepełnosprawnością wzroku. Autorka audiodeskrypcji obiektów z kolekcji malarstwa i rzeźby w muzeach rezydencjonalnych i wnętrz. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego. Autorka publikacji Inkluzywne muzeum oraz narzędziowników i katalogów dobrych prakryt dla kadr kultury, dotyczących dostępności muzeum dla publiczności. W swojej pracy ceni kontakt z ludźmi, wymianę doświadczeń i działania ukierunkowane na zmianę społeczną.