Sybilla 2022 – wawelski Skarbiec Koronny podwójnie nagrodzony

infografika - napis Sybilla
Dzielimy się dwiema wspaniałymi wiadomościami: Nowy Skarbiec Koronny otrzymał dwie Sybille uznawane za synonim Oscara w środowisku muzealników. Wystawę doceniono w kategorii "Nowe i zmodernizowane wystawy stałe". Do Skarbca trafiła też pierwsza w historii, przyznawana w tej kategorii Nagroda Publiczności.

– Te dwa laury, uznawane za synonim Oscarów w środowisku muzealników, ogromnie nas cieszą. Są wyrazem uznania specjalistów dla ciężkiej i pełnej zaangażowania pracy całego Zespołu Zamku Królewskiego na Wawelu. Zapewniam jednak, że nikt z nas nie pracuje dla nagród, choć są one znaczącym powodem do radości. Misją każdego Wawelczyka, z którą autentycznie się identyfikujemy, jest szerokie upowszechnianie i udostępnianie bezcennej w skali świata, królewskiej kolekcji. Dlatego szczególnie dziękujemy naszym Gościom, naszym Zwiedzającym, że uznali Skarbiec Koronny za najważniejsze wydarzenie muzealne roku 2022. To wyjątkowy moment – pierwsza w historii statuetka w tej kategorii należy do Wawelu! Zapewniam, że nie zamierzamy się zatrzymać i już 14 września otworzymy kolejną spektakularną wystawę w iście królewskim stylu, obrazującą kulturę i sztukę doby Jagiellonów w czasach największej świetności dynastii – komentuje prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. 

Skarbiec Koronny znalazł się także w finałowej piętnastce 16. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku!
Głosowanie trwa do 15 czerwca, zachęcamy do oddawania głosów na Skarbiec w kategorii „Wystawa”

Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest od lat najważniejszą formą uznania najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów działających oraz realizujących zadania statutowe w kraju i poza jego granicami. Sybilla to też propagowanie najlepszych wzorów działalności muzealnej oraz nieocenione źródło wiedzy o historii oraz kierunkach rozwoju polskiego muzealnictwa.

Organizatorem Konkursu jest rokrocznie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, którego rolą jest wyznaczanie standardów w muzealnictwie, kreowanie warunków jego rozwoju, upowszechnianie jego osiągnięć jak również sieciowanie polskich muzeów.
Podczas uroczystej gali wyróżnionym i nagrodzonym muzeom wręczono dyplomy oraz statuetki Sybilli. Muzea nagrodzone w poszczególnych kategoriach otrzymały ponadto przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrody finansowe.

W tym roku po raz pierwszy wręczono statuetkę Sybilli przyznaną przez muzealną publiczność. W zorganizowanym przez NIMOZ internetowym głosowaniu brały udział wszystkie muzea nominowane przez jury do nagrody Sybilla w poszczególnych kategoriach konkursowych. Obserwując ogromne zainteresowanie konkursem w mediach społecznościowych i liczbę oddanych głosów, można uznać go za sukces. Warto odnotować zaangażowanie samych muzeów w nagłaśnianie za pomocą dostępnych kanałów komunikacji informacji o nagrodzie publiczności i docieranie z nią do swoich odbiorców i lokalnych społeczności. Odzew w postaci oddanych głosów i komentarzy w mediach społecznościowych pokazuje jak ważna jest społeczna rola muzeów i znaczenie muzeów dla najbliższego otoczenia.

Podsumowanie 43. edycji Sybilli oraz wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w Zamku Królewskim na Wawelu, który w poprzedniej Sybilli zdobył Grand Prix za wystawę Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921 oraz zwyciężył w pilotażowo zorganizowanym plebiscycie publiczności.
Od tego roku nowy zapis regulaminu Sybilli daje przyszłym zwycięzcom Grand Prix możliwość współorganizacji z Instytutem uroczystej gali kolejnej edycji konkursu.

Jury konkursowe tegorocznej edycji Sybilli dokonało oceny ponad 140 zrealizowanych w 2022 roku muzealnych projektów, przesłanych w ramach sześciu kategorii konkursowych:
⦁ konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury,
⦁ edukacja,
⦁ projekty naukowo-badawcze,
⦁ nowe i zmodernizowane wystawy stałe,
⦁ wystawy czasowe,
⦁ inwestycje.
Organizacja Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku oraz Konferencji Muzeów Rejestrowanych nie byłaby możliwa bez współpracy z partnerami, w szczególności z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wspiera i patronuje tak konkursowi, jak i konferencji, oraz z Zamkiem Królewskim na Wawelu i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, które udostępniły przestrzeń muzealną oraz włączyły się w organizację wydarzenia.



Zadanie dofinansowane z dotacji celowej na wydatki bieżące ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Budżetu Państwa.
Organizacja dorocznego kongresu przedstawicieli muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 43. edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022.

Informacja prasowa, wraz z materiałem o nominowanych instytucjach.