10 X wzgórze wawelskie czynne do godz. 17:00 | 11 X wzgórze wawelskie i wystawy zamku będą niedostępne dla zwiedzających | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Wawel i Cricoteka
Porozumienie o współpracy
Kantor połączył Zamek Królewski na Wawelu i Cricotekę
Zamek Królewski na Wawelu oraz Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA łączy od dziś współpraca w zakresie upowszechniania i promocji sztuki, edukacji kulturowej oraz realizacji misji obu instytucji. Prof. dr hab. Andrzej Betlej – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Natalia Zarzecka – dyrektorka Cricoteki podpisali w tej sprawie list intencyjny.
- Jestem wdzięczny, że wizja współpracy oraz swobodnej wymiany poglądów i doświadczeń specjalistów Wawelu i tak ważnej w Krakowie instytucji, jaką jest Cricoteka, staje się rzeczywistością. To wielka wartość. Wzmacnia ona bowiem prowadzony od dawna dialog sztuki dawnej – obecnej na Wawelu – ze współczesnością. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zwiedzających w XXI wieku, jednocześnie pozostajemy wierni tradycji, ale odsłaniamy też nieoczywiste oblicze Zamku wskazując, jak ważny był on również dla tak awangardowego artysty jak Tadeusz Kantor – mówi prof. Andrzej Betlej.
Natalia Zarzecka dodaje: - Tadeusz Kantor zasłynął jako forpoczta wielu trendów w sztuce XX wieku, zarazem jest ideowym i artystycznym kontynuatorem tradycji polskiego romantyzmu i duchowym dzieckiem Stanisława Wyspiańskiego. Jest też – jak Wawel – symbolem Krakowa. Mamy nadzieję, że uda nam się połączyć te dwa krakowskie fenomeny w jednej narracji, zachęcając publiczność do świeżego spojrzenia na obie instytucje - Wawel i Cricotekę – leżące na przeciwległych brzegach, ale przecież tej samej rzeki.
W praktyce Wawel i Cricoteka zamierzają wspólnie organizować wydarzenia artystyczne, kreatywne, naukowe, edukacyjne, popularyzatorskie, promocyjne i informacyjne, których celem będzie szerokie upowszechnianie wiedzy o sztuce.
Podpisany właśnie dziś przez dyrektorów instytucji list intencyjny, stwarza również przestrzeń dla wymiany doświadczeń między zespołami: badawczymi, edukacyjnymi, konserwatorskimi, digitalizacyjnymi i wydawniczymi.