19-20 IV MUZEUM JEST NIECZYNNE | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Wawelska pracownia sztuki

Grupa dzieci siedzi przy stole, malując na papierze za pomocą pędzli i farb.
warsztaty na zamówienie dla grup | IV–VI
Zapraszamy grupy szkolne do udziału w wyjątkowych warsztatach artystycznych na Wawelu. To doskonała okazja, by połączyć naukę z kreatywną zabawą, odkrywać tajniki dawnych rzemiosł i stworzyć własne, niepowtarzalne dzieła.

Każdy tydzień warsztatowy to fascynująca podróż przez świat tradycyjnych technik – od magicznej cyjanotypii przez pełne faktur i kolorów filcowanie aż po relaksujące tkanie. Uczestnicy poznają niezwykłe właściwości światłoczułych materiałów, stworzą dekoracje inspirowane wawelskimi arrasami i doświadczą medytacyjnego rytmu przeplatających się nici. To spotkania, które rozwijają wyobraźnię, zdolności manualne i wrażliwość artystyczną, a jednocześnie pozwalają poczuć wyjątkowy klimat królewskiego zamku. Jest to doskonała propozycja dla klas szkolnych, które chcą poznawać historię i sztukę w niebanalny sposób.
 
Warsztaty odbywają się raz w miesiącu, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 11:00.
W zależności od dnia tygodnia uczestnicy pracują z różnymi technikami:
  • poniedziałki i wtorki – Sztuka błękitu | cyjanotypia
    7, 8 kwietnia; 5, 6 maja; 2, 3 czerwca

  • środy i czwartki – Natura wychodzi z arrasów | filcowanie
    9, 10 kwietnia; 7, 8 maja; 4, 5 czerwca

  • piątki – Spotkanie na tkanie | tkanie
    11 kwietnia, 9 maja, 6 czerwca
Zajęcia skierowane są do grup szkolnych – uczniów szkół podstawowych i średnich (w zależności od tematu); maksymalna liczebność grupy: 20 osób

Koszt: 700 zł za grupę, sprzedaż online:
 
cyjanotypia

filcowanie

tkanie
Pytania: Julia Butryn, kontakt do koordynatorki: jbutryn@wawelzamek.pl
 

Sztuka błękitu

  • warsztaty dla grup +15 lat
  • czas trwania: ok. 2 godzin
  • miejsce zbiórki: przy makiecie wzgórza wawelskiego przed budynkiem z kasami biletowymi
  • odwiedzane miejsca: Wawel Odzyskany, sala edukacyjna w budynku numer 7
Mówiąc o kolorach, możemy posługiwać się terminologią zaczerpniętą ze świata fizyki: częstotliwościami i promieniowaniem świetlnym, światłem widzialnym itp. Jednak każda barwa i technika farbiarska mają swoją fascynującą historię i symbolikę. Nie inaczej jest z kolorem niebieskim, który często nazywany jest ulubionym kolorem ludzkości. Kojarzony z niebem i boskością, choć występuje w przyrodzie, był najrzadziej używanym kolorem w historii sztuki nowożytnej. Dlaczego? Poznajmy historię koloru niebieskiego.
Podczas warsztatów wykonamy prace w technice cyjanotypii, jednej z najstarszych technik szlachetnej fotografii. Dzięki światłoczułości soli żelaza odbitki będą miały głęboki, niebieski kolor.
Słowa kluczowe: niebieski, błękitny, ultramaryna, pigment, lapis lazuli, błękit pruski, International Klein Blue, barwiarstwo, cyjanotypia
Uwaga! Podczas warsztatów używane są środki chemiczne. Zapewniamy wszelkie zabezpieczenia. Prosimy o uważność i skupienie.

Natura wychodzi z arrasów

  • warsztaty dla grup +8 lat
  • czas trwania: ok. 2 godzin
  • miejsce zbiórki: przy makiecie wzgórza wawelskiego przed budynkiem z kasami biletowymi
  • odwiedzane miejsca: Zamek I, sala edukacyjna w budynku numer 7
Arrasy to tkaniny, które w dawnych wiekach uważano za jedne z najcenniejszych ozdób wnętrz, dlatego na ich zamówienie mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Na wawelskich arrasach możemy podziwiać piękny świat roślin i zwierząt – zarówno tych znanych, jak i egzotycznych czy fantastycznych. Podczas warsztatów przyjrzymy się naturze ukazanej na arrasach, a następnie, wykorzystując technikę filcowania, stworzymy własny, mały świat roślin i zwierząt.
Dostępność: warsztaty są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. W miarę możliwości zapewniamy wsparcie indywidualne i dostosowanie przebiegu zajęć do uczestników. Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu omówienia szczególnych potrzeb.
Słowa kluczowe: arras, tkanina, filc, natura, werdiura, tkactwo, nici wełniane, nici jedwabne, król Zygmunt II August

Spotkanie na tkanie

  • warsztaty dla grup +8 lat
  • czas trwania: ok. 2 godzin
  • miejsce zbiórki: przy makiecie wzgórza wawelskiego przed budynkiem z kasami biletowymi
  • odwiedzane miejsca: Zamek II, sala edukacyjna w budynku numer 7
Dywany, kobierce, arrasy, gobeliny – choć wszystkie te nazwy odnoszą się do tkanin, każda z nich ma swoją unikalną historię. W Zamku Królewskim na Wawelu możemy podziwiać wiele tych cennych dzieł, a szczególną uwagę warto zwrócić na arrasy. W przeszłości uważano je za jedne z najwspanialszych ozdób wnętrza. To wszystko za sprawą materiałów, z których były wykonane: barwionych nici jedwabnych, wełnianych oraz metalowych – srebrnych i złoconych. Sam proces wykonania arrasów był niezwykle czasochłonny, a tkacze pochyleni nad krosnami splatali nici, tworząc w ten sposób utkane obrazy.
Podczas warsztatów przekonamy się, że tkanie to umiejętność dostępna dla każdego, a dzięki niej można się wyciszyć, skupić i nauczyć cierpliwości.
Dostępność: warsztaty są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. W miarę możliwości zapewniamy wsparcie indywidualne i dostosowanie przebiegu zajęć do uczestników. Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu omówienia szczególnych potrzeb.
Słowa kluczowe: tkanina, arras, dywan, kobierzec, gobeliny, krosno, tkactwo, nici wełniane, nici jedwabne, wątek, osnowa