Wawelska Rada Pedagogiczna WRAP

słoneczny dzień, widok na fragment dziedzińca arkadowego, w otwartym oknie odbijają się postacie ludzi idących przez dziedziniec
Wawelska Rada Pedagogiczna WRAP to organ doradczy, składający się z nauczycieli, metodyków i specjalistów z zakresu edukacji. Rada współpracuje z Zamkiem Królewskim na Wawelu w celu rozwoju programów edukacyjnych.
Rada składa się ze przedstawicieli z różnych dziedzin edukacji i nauki, począwszy od historii i historii sztuki, przez literaturoznawstwo i edukację przyrodniczą, aż po animację kultury i metodykę nauczania.
Wawelska Rada Pedagogiczna rozpoczęła swoją działalność w marcu 2022 roku.

Do uprawnień WRAP należy:

  • Włączanie się w inicjatywy edukacyjne Zamku Królewskiego na Wawelu.
  • Konsultowanie programów edukacyjnych.
  • Uczestnictwo w programach ewaluacyjnych.
  • Prowadzenie badań naukowych dotyczących wawelskich programów edukacyjnych.
  • Propagowanie programów edukacyjnych Wawelu wśród odbiorców.
  • Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Wawel.
  • Rada funkcjonuje przy Dziale Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu.

Członkinie i członkowie WRAP:

na zdjęciu grupa osób, kobiety i mężczyźni
  1. dr Agata Cabała – pedagożka, animatorka kultury; adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; badaczka edukacji muzealnej i edukacji kulturowej. Koordynatorka z ramienia Wydziału współpracy z kilkoma instytucjami kultury, m.in. Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Instytutu Myśli Polskiej im. Korfantego w Katowicach.
  2. Agnieszka Foryś –polonistka, nauczycielka, praktyczka edukacji kulturalnej; laureatka Wyróżnienia specjalnego Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” 2021.
  3. dr inż. Magdalena Frączek – leśniczka, edukatorka przyrodnicza; pracuje w Katedrze Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, kieruje studiami podyplomowymi Edukacja Przyrodniczo-Leśna, opiekuje się Sekcją Edukacji Leśnej Koła Naukowego Leśników UR w Krakowie.
  4. dr Dorota Jędruch – historyczka sztuki, kuratorka i edukatorka muzealna; związana z krakowskim Instytutem Architektury; pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, wcześniej związana z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.
  5. Maria Kurcz – nauczyciel dyplomowany, były dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 w Krakowie, były konsultant Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
  6. dr Renata Pater – pedagożka; adiunktka w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, metodolożka oraz badaczka edukacji muzealnej, pedagogiki ogólnej i pedagogiki kultury.
  7. dr hab. Maria Stinia, prof. UJ – historyczka i dydaktyczka nauczania historii; wykładowczyni w Pracowni Historii Kultury, Nauki i Edukacji Historycznej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, od wielu lat współpracuje z Działem Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu w zakresie organizacji wolontariatu.
  8. Michał Zakrzewski – artysta i historyk sztuki; nauczyciel w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie oraz współpracownik Salwatorskiego Studia Artystycznego.